Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
9. september 2018
0
1670

Návštevnícke centrum archeoskanzen Havránok - diplomová práca

Záverečná práca z Katedry architektúry na Stavebnej fakulte STU v Bratislave nominovaná na Cenu profesora Lacka o najlepší diplomový projekt.
Návštevnícke centrum archeoskanzen Havránok - diplomová práca
Autori: Ing. Lucia MuškováSpolupráca: doc. Ing. arch. Jarmila Húsenicová (Vedúca práce)Návrh: 2017 - 2018Adresa: Liptovská Sielnica - Havránok, SlovenskoPublikované: 24. september 2018

Poznámka redakcie: Dielo predstavujeme so skráteným autorským textom. Rozsiahlu teoretickú časť nájdete v prílohe na konci článku.

Návštevnícke centrum Havránok s náučno-vzdelávacou funkciou má slúžiť ako vstupná brána do prírodného archeoskanzenu Havránok s celoročnou prevádzkou. Pozemok sa nachádza na okraji dvoch unikátnych krajinných oblastí, medzi husto zalesneným chráneným svahom Havránku a priehradou Liptovská Mara.

Na Slovensku sa komplexná expozícia väčšieho rozsahu venovaná Keltom v súčasnosti nenachádza. Aj preto je veľká príležitosť navrhnúť návštevnícke centrum, ktoré by sa v časti prechodnej výstavy zameralo na všetky slovenské náleziská.

Hlavným účelom návrhu Návštevníckeho centra Havránok je vytvorenie vstupnej brány pri návšteve Národnej kultúrnej pamiatky Archeoskanzen Havránok, vytvorenie priestoru pre dobrovoľníkov a prezentácia archeologických nálezov. Tiež má slúžiť na rekreačné a kultúrne účely nielen pre návštevníkov archeoskanzenu, ale aj pre návštevníkov pláže, cyklistov, veslárov a iných, ktorí môžu navštíviť komunitné centrum alebo kaviareň na pochôdznej streche a vnímať výhľady na Liptovskú Maru a Tatry z viacerých výškových úrovní.

Lokalita

Územie podliehalo dynamickým zmenám príchodom Keltov, ich vzostupom, po čase pádom a odchodom, ktorý bol sprevádzaný príchodom Slovanov, ktorí na území zotrvali. Od dvadsiateho storočia prebiehali na Havránku archeologické práce, vďaka ktorým sa zachoval historický odkaz osídlenia, ktorý je prezentovaný súčasnej generácii v archeo-múzeu Havránok.

Návštevnícke centrum je navrhnuté na juhovýchodnom kopci Havránku, ku ktorému prislúcha novo navrhovaný prístav a kryté parkovisko s prirodzeným prevetrávaním pri veži Kostola Panny Márie. Objekt je umiestnený do prostredia tak, aby nenarúšal výhľady z archeoskanzenu. Hmota terasovo kopíruje sklon terénu a líniu cesty. Návrh formovali požiadavky na osvetlenie jednotlivých funkčných celkov a vytvorenie nerušených výhľadov na Liptovskú Maru a Tatry. 

Širšie vzťahy
Širšie vzťahy

Architektúra 

Budova kopíruje vrstevnice svahovitého terénu. Monolitický výraz, ktorý "komunikuje" s okolitou prírodou a masívnym skalným útvarom je zapustený do kopca. Okolo objektu sa rozvíja nová kultúrna krajina. Podobne ako Kelti na kopcoch Havránku terasovo rozdeľovali svoje polia a príbytky, je rozdelená aj zelená strecha s vyhliadkovou trasou. Umožňuje návštevníkom vnímať výhľady na Liptovskú Maru a Tatry vo viacerých výškových úrovniach. Objekt je osadený do terénu tak, aby pred vstupom vznikol voľný rozptylový priestor. V strede dispozície je navrhnuté átrium, ktoré prebieha všetkými podlažiami a prináša denné svetlo do interiéru.

Situácia
Situácia
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PP
Pôdorys 2. PP
Pôdorys 2. PP
Pôdorys strechy
Pôdorys strechy

 

Dispozícia a prevádzka

Objekt sa skladá z troch podzemných podlaží a pochôdznej zelenej strechy s terasou.

Dispozičné riešenie objektu je rozdelené na tri funkčné celky, komunitné centrum, múzeum a kaviareň v troch výškových úrovniach. Všetky sú pod úrovňou terénu. Kaviareň a komunitné centrum sú prevádzkovo oddelené od múzea z dôvodu prevádzky vo večerných hodinách. Novo navrhované Návštevnícke centrum dáva možnosť plného využitia, doteraz zanedbávaného potenciálu archeoskanzenu.

Rez A-A
Rez A-A
Rez B-B
Rez B-B
Rez C-C
Rez C-C

Parkovisko

Súčasťou návrhu je podzemné parkovisko s kapacitou 41 miest. Pod terénom sa nachádza aj hygienické zázemie s prezliekarňou pre návštevníkov, sklad a technická miestnosť. Parkovisko je s plážou prepojené podzemnou komunikačnou chodbou, a komunikačnými rampami je prepojené s trasou návštevníckeho centra alebo archeoskanzenu. Prevetrávanie parkoviska je zabezpečené prirodzeným vetraním cez štrbiny na fasáde.

Parkovisko - Pôdorys 1. PP
Parkovisko - Pôdorys 1. PP
Parkovisko - Rez
Parkovisko - Rez
Parkovisko - Pôdorys strechy a pohľad
Parkovisko - Pôdorys strechy a pohľad
Predný pohľad
Predný pohľad
Severovýchodný pohľad
Severovýchodný pohľad
Severozápadný pohľad
Severozápadný pohľad
Rez fasádou
Rez fasádou
Nízkoenergetický koncept
Nízkoenergetický koncept

Materiálové a výtvarné riešenie

Architektonický koncept je založený na splynutí objektu s prostredím. Pri výbere materiálu bol dôležitý lokálny pôvod materiálu a tradícia jeho využitia v regióne. Pieskovec použitý ako hladký fasádny obklad a smrekové drevo v interiéri spĺňajú uvedené podmienky. Sú lokálnymi a pôvodnými materiálmi, ktoré Kelti používali pri výrobe múrov opevnení, obydlí a základov. Ďalším materiálom je bronz, ktorý našiel uplatnenie v interiéri. 

Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Interiér
Interiér
Interiér
Interiér
Interiér
Interiér

Rozsiahlu teoretickú časť práce prikladáme vo forme ISSUU:

Podklady: Lucia Mušková

Poloha diela

Ing. Lucia Mušková
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím