Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. február 2024
1
1569

7 finalistov Ceny Európskej Únie za súčasnú architektúru Mies van der Rohe

Výber poroty bez SNG.
7 finalistov Ceny Európskej Únie za súčasnú architektúru Mies van der Rohe

Slovensko medzi finalistami nemá zastúpenie. Medzi najlepšie európske stavby sa však dostal poľský ateliér KWK Promes, s projektom ostravskej galérie PLATO. Realizácia u našich západných susedov je výsledkom architektonickej súťaže, ktorej cieľom bolo zachrániť cenný objekt historických mestských bitúnkov a prestavať ho na účely Galérie súčasného umenia PLATO. V prebiehajúcom ročníku Ceny Európskej únie za súčasnú architektúru, ktorá je všeobecne považovaná za najprestížnejšie ocenenie za architektonickú tvorbu na starom kontinente, bolo celkovo nominovaných 362 prác z 38 krajín. Užší výber 40 diel, ktorý zahŕňal aj rekonštrukciu SNG sme predstavili koncom januára.

Súťažnú prehliadku realizovaných stavieb organizuje Európska únia a Nadácia Mies van der Rohe v Barcelone od roku 1988. Do súťaže nie je možné prihlásiť sa. Výber je založený na nomináciách, ktoré vyberajú autority z jednotlivých krajín. "Odborná porota logicky nemôže navštíviť všetky navrhnuté stavby. Nominácie nevyberáme na základe fotografií, čo je inak štandardný postup. Za každým navrhnutým dielom je rešpektovaná inštitúcia (múzeum architektúry, komora architektov, výskumné inštitúcie) a odborník, ktorý stavbu osobne navštívil, má prehľad o lokálnom aj globálnom kontexte. Autority majú pri výbere absolútnu voľnosť," vysvetlil v rozhovore proces výberu koordinátor ceny Ivan Blasi. Finálová päťka je však výnimkou. Stavby porotcovia osobne navštívia. Nemajú teda k dispozícii len grafický materiál, ale môžu sa stretnúť s architektmi, klientmi, alebo užívateľmi, ktorí môžu ponúknuť novú perspektívu pohľadu na dielo... V samotnom finále následne porota určí jednu stavbu, ktorá získa Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru. Okrem hlavnej ceny Nadácia Mies van der Rohe v Barcelone udeľuje každoročne aj cenu pre začínajúcich architektov - Emerging Architecture Prize. V aktuálnom ročníku sú nominované dve diela.

Päticu finalistov v hlavnej kategórii "architektúra" tvoria: Galéria súčasného umenia Plato v Ostrave (ČR / KWK Promes), Pavilón v areáli Technickej univerzity v Braunschweigu (Nemecko / Gustav Düsing & Max Hacke), Colegio Reggio v Madride (Španielsko / ANDRES JAQUE - OFFICE FOR POLITICAL INNOVATION) Revitalizácia konventu Saint François v Sainte-Lucie-de-Tallano (Korzika / Amelia Tavella Architectes) a Komunitné priestory v meste Lund (Švédsko / Brendeland & Kristoffersen architects).

Dvaja finalisti v kategórii "objav" sú Knižnica Gabriela Garcíu Márqueza v Barcelone (Španielsko / SUMA arquitectura) a Turistické informačné stredisko v Piódãu (Portugalsko / Branco del Rio).

Porota navštívi nominované diela už v marci. Vyhlásenie víťaza v kategórii objav je naplánované na koniec apríla. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční 14. mája 2024 v barcelonskom Pavilóne Miesa van der Rohe. Tohtoročný výber finalistov podľa slov hodnotiacej komisie obsiahol “kvalitné projekty, ktoré pracujú s potenciálom prostredia a premysleným spôsobom prispievajú k jeho zlepšeniu. Diela, ktoré pracujú so širokým výkladom pojmu udržateľnosť a vzdávajú hold architektúre ´na každý deň´”

 

Predstavenie finalistov:

Městská galerie současného umění PLATO
Mesto: Ostravský, Moravskoslezský kraj, CZ
Architekti: KWK Promes, Katowice, PL
Klient: Štatutárne mesto Ostrava
https://miesarch.com/work/5543
Program: Kultúra
Foto: Juliusz Sokołowski

“Záchrana industriálneho objektu a jeho premena na galériu umenia. Okolitý svet s umením spájajú otočné steny. Kontaminovaný priestor v okolí pôvodného bitúnka sme transformovali na umelecký park plný biodiverzity.”

 

Studierendenhaus TU Braunschweig
Mesto: Braunschweig, DE
Architekti: Gustav Düsing, Berlín, a Max Hacke, Berlín, DE
Klient: Technische Universität Braunschweig
https://miesarch.com/work/5208
Program: Vzdelanie
Foto: Iwan Baan

“Študijný pavilón v areáli Technickej univerzity v Braunschweigu je koncipovaný ako otvorený priestor navrhnutý pre rôzne vzdelávacie a voľnočasové aktivity. Princíp ´superštruktúry´, ktorá umožňuje používateľom meniť a novo konfigurovať dispozíciu tak, aby zodpovedala stále sa meniacim požiadavkám v kontexte rýchlo sa rozvíjajúceho kampusu.”

 

Colegio Reggio
Mesto: Madrid, ES
Architekti: ANDRES JAQUE / OFFICE FOR POLITICAL INNOVATION, Madrid, ES
Klient: Reggio School
https://miesarch.com/work/5493
Program: Vzdelanie
Foto: José Hevia

“Inovatívna novostavba, ktorá vznikla v úzkom dialógu s učiteľmi, študentmi a rodičmi. Rozvíja ich nápady, nadšenie, vyhýba sa priemerovaniu a homogenizácii. Komplikovaná vrstevnatosť prostredia sa stáva čitateľnou a zážitkovou. Škola funguje ako súbor rôznych podnebí, ekosystémov, architektonických tradícií a štýlov. Výsledok podnecuje zvedavosť a kolektívne sebavzdelávanie”

 

Renaissance du Couvent Saint-François / Rinascimentu di pri Cunvente Saint-François
Dedina: Sainte-Lucia-de-Tallano / Santa Lucia di Tallà, Corsica
Architekti: Amelia Tavella Architectes, Aix en Provence, FR
Klient: Collectivité de Corse
https://miesarch.com/work/5518
Program: Kultúra
Foto: Thibaut Dini

“Ruiny pamiatkovo chráneného objektu z konca 15. storočia prebudili architekti k novému životu. Jasne odlíšené nové konštrukcie nechávajú vyniknúť pôvodnú hrubú materialitu a zároveňa vytvárajú ochrannú obálku voči nepriazni počasia a umožňujú opätovné využitie stavby.”  


“Hage”
Mesto: Lund, Scania, SE
Architekti: Brendeland & Kristoffersen architects, Oslo, NO
https://miesarch.com/work/5576
Program: Krajinná architektúra
Foto: Thomas Skinnemoen

“´Hage´ priestor uprostred novej štvrte, ktorý funguje ako novodobá ´agora´.  Miesto pre stretnutia, verejné diskusie, akcie a workshopy. Súčasne kultivovaný mestský priestor na rozjímanie a záhrada. Je otvorený všetkým a odpovedá na otázku ako budovať novú komunitu - začať spoločenským priestorom.”


  

Dvaja finalisti v kategórii "objav":

Biblioteca Gabriel García Márquez
Mesto: Barcelona, Katalánsko
Architekti: SUMA arquitectura, Madrid, ES
Klient: BIMSA Ajuntament de Barcelona
https://eumiesaward.com/work/4329
Program: Vzdelanie
Foto: Jesús Granada

“Knižnica Garcíu Márqueza predstavuje tridsaťročnú snahu budovania knižníc v robotníckych štvrtiach Barcelony. Kvalitné dielo vzniklo tam, kde celé roky chýbali investície a ´ľudový palác´“.

 

Praça e Posto de Turismo
Dedina: Piódão, Stredné Portugalsko, PT
Architekti: Branco del Rio, Coimbra, PT
Klient: Câmara Municipal Arganil
https://miesarch.com/work/5329
Program: Urbanizmus
Foto: Federico Martinho

“Jediný rovinatý a otvorený priestor v horskej obci Piódão sa zmenil z parkoviska na ´exteriérovú obývačku´. Cítiť tu tradičné remeslo, materiály, hrdosť a nadšenie miestnych”

“V porovnaní s obdobím pred 20 rokmi cítiť v prístupe autorov väčšiu zodpovednosť a cit. Do popredia sa dostal rešpekt voči prírode a urbánnemu prostrediu, ktorý sú pre našu spoločnosť zásadný,“ dopĺňa na záver architekt a člen poroty Hrvoje Njiric.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím