Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
V rámci prebiehajúcej architektonickej súťaže na obnovu Námestia SNP, Kamenného námestia a Námestia Nežnej revolúcie pripravil Metropolitný inštitút Bratislavy viac ako 20 videí s odborníkmi a aktérmi, ktorí v súčasnosti v tejto lokalite pôsobia.
Všetky videá a materiály vznikli z dôvodu presunutia súťažného dialógu, ktorý mal prebiehať naživo do virtuálneho priestoru (v súvislosti s pandémiou koronavírusu.)
Zverejnené podklady boli pripravené pre architektov, ktorí v rámci architektonickej súťaže - súťažného dialógu aktuálne pracujú na návrhu riešenia pre tieto námestia. Štyria finalisti, o ktorých výbere sme informovali v tomto článku sú nasledovní: Ateliér Loidl Landscape Architects Berlín; BPR Dr. Schäpertons Consult (Nemecko); REHWALDT LANDSCAPE ARCHITECTS (Nemecko); ateliér Rusina Frei, s.r.o. OMGEVING cvba MINT (Česká republika) a Sadar + Vuga d.o.o. (Slovinsko).
Výsledkom je zaujímavý a obšírny materiál, obsahujúci informácie o histórii, identite, či dopravnom riešení námestí, ktorý MIB zverejnil na stránke súťaže. Metropolitný inštitút Bratislavy bude počas celého trvania súťaže jednotlivé videá zverejňovať aj na svojich sociálnych sieťach.
Ako príklad obsahu "virtuálnej konferencie" prikladáme pútavý príspevok Ivana Štassela, ktorý pôsobí ako riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave. Vo videu vysvetľuje ako bolo územie Námestia SNP medzi 13. až 18. storočím nezastavanou časťou pred mestskými hradbami. Približuje funkciu voľného priestranstva ako súčasti obranného mechanizmu mesta ktoré, eliminovalo možnosť krytia nepriateľa. Vysvetľuje ako mesto využívalo nezastavaný priestor na trhové aktivity... Vo videu tiež ukáže miesta pod povrchom, pre ktoré sa v priebehu minulého storočia formovali rôzne zámery a využitia.