Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. september 2020
4
2289

ESET si vybral partnera pre návrh svojho bratislavského Campusu

Nové sídlo a kampus pre ESET navrhnú architekti z dánskeho ateliéru BIG (Bjarke Ingels Group).
ESET si vybral partnera pre návrh svojho bratislavského Campusu

(Zdroj: tlačová správa ESET) Partnerom spoločnosti ESET pri premene areálu bývalej Vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke na centrum inovácií a kreativity ESET Campus bude architektonické štúdio Bjarke Ingels Group – BIG. Architekti z jedného z najžiadanejších ateliérov súčasnosti sa stali víťazom medzinárodnej súťaže na koncepčného architekta, ktorú ESET vyhlásil v septembri minulého roka. Keďže ESET Campus je svojim rozsahom, ale najmä kombináciou a prepojenosťou funkcií na Slovensku výnimočný projekt, najdôležitejšími kritériami výberu boli medzinárodné skúsenosti a doterajšie realizácie so zameraním na master planning, kampusy a inovačné centrá, ale tiež dostatočná veľkosť a kapacity štúdia.

„ESET Campus vnímame aj v našej spoločnosti ako mimoriadne komplexný projekt, a preto sme výberu koncepčného architekta venovali veľkú pozornosť aj dostatok času. Už samotná medzinárodná súťaž a workshopy s oslovenými ateliérmi, ale tiež diskusie so slovenskými odborníkmi, ktorí nám s výberom pomáhali, nás výrazne posunuli nielen v uvažovaní o budúcom dizajne projektu, ale aj o aktuálnych témach ako sú udržateľnosť, ekológia či flexibilita pracovného prostredia. Tento výnimočný projekt navyše pripravujeme v čase, ktorý pred nás postavil úplne nové výzvy, preto som veľmi rád, že ho budeme realizovať práve s výnimočnými architektami z ateliéru BIG,“ uviedol k výsledkom súťaže prevádzkový riaditeľ ESET-u Pavel Luka.  

„Je nám veľkou cťou spolupracovať so spoločnosťou ESET, ktorá si pre svoje nové sídlo a kampus stanovila mimoriadne ambiciózne ciele. Vzhľadom na globálnu situáciu v roku 2020, ktorá, mimo iného významne mení pohľad napríklad na prácu na diaľku, je tento projekt príležitosťou preskúmať budúcnosť fyzického aj virtuálneho pracoviska a navrhnúť kampus, ktorý sa stane integrálnou súčasťou mesta. Našou víziou je priniesť do fázy výstavby skutočne uhlíkovo neutrálny prístup a vytvoriť kampus, ktorý bude úzko prepojený s krásnym prírodným prostredím na úpätí Malých Karpát,“ povedal k myšlienke projektu partner BIG London Andreas Klok Pedersen.

Keďže v súťaži išlo o prezentáciu ideových návrhov a výber dlhodobého partnera na spoluprácu, výsledkom výberu zatiaľ nie je finálny dizajn a architektonický návrh projektu. Ten by mal vzniknúť v spolupráci ateliéru BIG, spoločnosti ESET a tiež zapojením lokálneho architektonického štúdia, ktorého výber sa aktuálne pripravuje.

Na základe spolupráce spoločnosti ESET s Fakultou architektúry a dizajnu STU v Bratislave sa architekti zo štúdia BIG zároveň stali garantami novootvoreného 25. vertikálneho ateliéru na FAD STU. V rámci neho budú v nasledujúcom školskom roku študenti pod ich vedením riešiť zadania spojené s témou inovačných centier a vedeckých parkov, udržateľnosti, ale aj dizajnových riešení v post-COVID ére.

O PROJEKTE ESET CAMPUS

Spoločnosť ESET získala pozemok v lokalite bratislavskej Patrónky v roku 2017. V areáli bývalej Vojenskej nemocnice plánuje vytvoriť ESET Campus – živé miesto, ktoré zmení túto časť mesta na epicentrum inovácií a kreativity v Bratislave. Okrem nového sídla a globálneho vedecko-výskumného centra ESET-u, kampus vytvorí kvalitné a podnetné prostredie pre IT a technologické firmy a startupy a prepojí ich s technicky zameranými vysokými školami.

Popri kvalitnom zázemí pre inovácie a výskum kampus poskytne širokú škálu ďalších užitočných služieb a prevádzok, kvalitné verejné priestory a sčasti aj rezidenčnú funkciu určenú najmä zamestnancom firiem. V kampuse majú vzniknúť aj moderné formy ubytovania pre študentov, ktoré môžu prehĺbiť integráciu vysokých škôl v rámci tohto inovatívneho ekosystému. Dôležitou súčasťou kampusu bude športová infraštruktúra a auditórium, pričom mnohé z týchto priestorov bude môcť využívať aj široká verejnosť.

Kampus bude postavený na princípoch funkčnosti, udržateľnosti a ekológie. V maximálnej možnej miere chce podporiť využívanie verejnej dopravy a maximálny komfort pohybu pre peších. Okrem zastávok MHD sa v tesnej blízkosti areálu nachádza aj železničná zastávka, vďaka ktorej by sa vlaková doprava v tejto časti mesta mohla stať plnohodnotnou súčasťou verejnej dopravy.

BIG – BJARKE INGELS GROUP
BIG je medzinárodné zoskupenie architektov, dizajnérov, urbanistov, krajinných architektov, interiérových a produktových dizajnérov, výskumníkov a inovátorov so sídlami v Kodani, New Yorku, Londýne a Barcelone. Štúdio aktuálne pracuje na mnohých projektoch naprieč Európou, v Severnej Amerike, Ázii a na Blízkom Východe. Architektúra od zoskupenia BIG vychádza z dôkladnej analýzy toho, ako sa súčasný život neustále mení a vyvíja. V neposlednom rade sa zaoberá aj vplyvom multikultúrnej výmeny, globálnych ekonomických vzťahov a komunikačných technológií, ktoré si vyžadujú úplne nové prístupy k architektúre a urbanizmu. 

AKTUÁLNE REFERENČNÉ PROJEKTY:

Centrála Google, USA

Neustála expanzia a rast spoločností blízkych Google a jej materskej spoločnosti Alphabet viedli k tomu, že s rastúcou pracovnou silou dosiahli existujúce budovy svoje organizačné limity – pracovné tímy boli roztrúsené v mnohých budovách, ktoré boli oddelené veľkými parkoviskami. Na druhej strane, jedno centralizované sídlo nie je blízke prístupu Google a nie je urbanisticky vhodné ani pre samotné mesto Mountain View. Víziou BIG je vytvoriť pre Google replikovateľnú a škálovateľnú typológiu budov, ktorú bude možné adaptovať v rôznych typoch prevádzok v celej štvrti North Bayshore aj mimo nej.

Zdroj: BIG

Toyota Woven City, Japonsko

Pre spoločnosť Toyota pracuje BIG na návrhu prvého svetového inkubátora, ktorý sa bude venovať rozvoju všetkých aspektov mobility. Tzv. Toyota Woven City (v preklade Pretkané mesto) má vzniknúť na úpätí hory Fuji v Japonsku a má sa stať živým laboratóriom na testovanie nových foriem mobility, autonómnych vozidiel, konektivity, vodíkovej infraštruktúry a na podporu spolupráce v rámci odvetvia.

Zdroj: BIG

Londýnska centrála Google, UK

Nové sídlo Google v Londýne, situované v centre mesta v blízkosti najväčšej stanice King’s Cross, bude prvou vlastnou budovou spoločnosti Google mimo USA. Prepojenie novej 11-poschodovej stavby s existujúcim sídlom firmy na Pancras Square 6 a ďalšou budovou vytvorí King’s Cross Campus s potenciálom pojať až 7 000 zamestnancov. Kampus má prispieť k premene celej lokality King’s Cross na štvrť inovácií a podporiť rast vzdelanostnej ekonomiky.

Zdroj: BIG

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím