Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Výsledkom projektu je výskumná štúdia, ktorá vznikla na základe celoslovenského reprezentatívneho výskumu na vzorke 1083 respondentov SR starších ako 14 rokov, realizovaného v apríli 2015. Tohtoročný výskum sa zameriaval na aktuálne problémy a trendy vo využívaní moderných infotechnológií akými sú:
Niektoré zaujímavé skutočnosti:
Významná časť populácie sa bez kľúčových technológií, ako sú počítače, internet či mobilné telefóny, už nedokáže zaobísť. Bez mobilného telefónu alebo smartfónu by nedokázalo vydržať ani jeden deň až 36 % opýtaných a bez počítačov, notebookov, tabletov či internetu ďalších 21 %.
Závislosťou od moderných informačných a komunikačných technológií (IKT) sú najväčšmi ohrození mladí ľudia vo veku 14 - 34 rokov, študenti, vysokoškolsky vzdelaní, podnikatelia či duševní pracovníci. Rôzne symptómy závislosti (napr. keď ľudia zabúdajú jesť a piť, často ich bolí hlava, nemôžu dobre spať alebo si nestíhajú plniť svoje povinnosti a pod.) si všimlo na svojich príbuzných, známych či kamarátoch až 35 % opýtaných. Väčšina z nich pritom pozná vo svojom blízkom okolí viac takýchto prípadov.
Výskumné zistenia ďalej ukázali, že závislosť začína byť celospoločenský problém, čo dokumentuje najmä nárast intenzity využívania internetu. Kým ešte v roku 2013 ho využívalo intenzívne, t. j. každodenne, 31 %, v súčasnosti je to už 49 % populácie staršej ako 14 rokov.
Hoci bežný čas strávený na internete je 1 - 2 hodiny denne (deklaruje ho 42 % opýtaných), viac ako tretina „internetistov" na ňom trávi aj viac ako 3 hodiny denne. Napriek tomu, že za posledné roky sa výraznejšie zmenilo používateľské správanie smerom k vyššej intenzite, „prílev" nových členov do internetovej populácie sa, naopak, zastavil. Posledných päť rokov predstavuje internetová populácia asi 70 % celej populácie a ďalší používatelia už niekoľko rokov výrazne nepribúdajú.
„Naopak, nastáva obdobie, keď budeme skôr hľadať odpovede na to, aký čas strávený v kyberpriestore je ešte únosný a ako ho obsahovo naplníme. Nie je však vylúčený ani reverzný trend. Keď sa časť populácie od moderných technológií odpúta. Buď z dôvodu presýtenosti, hľadania alternatívneho spôsobu života, reakciou na čoraz agresívnejšie praktiky štátu a rôznych korporácií zasahujúcich do súkromia jednotlivca a podobne," hovorí autor projektu Marián Velšic.
Zatiaľ však význam informačných technológií v bežnom živote ľudí stúpa. Za desať rokov vzrástol podiel tých, ktorí tvrdia, že IKT zohrávajú v ich životoch „veľmi" alebo „skôr významnú" úlohu, z 51 % na 61 %. Ich dôležitosť si začínajú uvedomovať aj skupiny, ktoré patrili dlhodobo k „digitálne zaostávajúcim" - napr. generácia štyridsiatnikov, päťdesiatnikov alebo obyvatelia vidieka. Pozitívne zmeny vidno najmä v postoji ľudí k úlohe infotechnológií v oblasti vzájomnej komunikácie, v oblasti elektronických služieb (napr. nakupovanie, internetbanking, inzerovanie a pod.), komunikácie s inštitúciami a úradmi, v oblasti vyhľadávania informácií či zábavy a oddychu.
Na druhej strane bežní ľudia vnímajú vplyv moderných technológií na spoločnosť najmä optikou individuálnych skúseností či „ohrozenia". Medzi najzávažnejšie problémy spôsobené počítačmi a internetom patria podľa nich nedostatok fyzickej aktivity (41 %), kyberkriminalita (27 %), vzájomné odcudzenie ľudí a strata osobných kontaktov (25 %) a nebezpečný a škodlivý obsah na internete (22 %).
Naopak, relatívne nízky prah citlivosti majú ľudia na problémy, ktoré majú skôr individuálny charakter, nemajú s nimi bezprostrednú skúsenosť alebo sú príliš abstraktné. Napríklad stratu schopnosti premýšľať „vlastnou hlavou" pre prílišné spoliehanie sa na „moderné stroje" vidí ako problém iba 16 % respondentov, závislosť od kyberpriestoru 17 % či „digitálnu priepasť" medzi ľuďmi iba 6 %.
„Zaujímavé zistenie je, že intenzívne diskusie na tému internetu, osobnej slobody a ľudských práv, ktoré prebiehajú v západných krajinách, u nás na Slovensku príliš nerezonujú. Strata súkromia zapríčinená sledovaním aktivít a zvyklostí ľudí na internete, komunikáciou na sociálnych sieťach, zverejňovaním osobných údajov, monitorovaním ich pohybu na verejných miestach a pod., je vážny problém iba pre 17 % Slovákov," dodáva M. Velšic.
Ako ďalej ukázali výskumné zistenia, za desaťročie sa významne zmenil aj prístup ľudí k digitálnej gramotnosti. V súčasnosti sa IKT bez väčších problémov prispôsobuje až 60 % obyvateľstva nad 14 rokov. Pozitívne je, že výrazný nárast podielu tých, čo sa učia a prispôsobujú ľahko, bol zaznamenaný najmä medzi ľuďmi strednej generácie, u ľudí s nízkym vzdelaním či manuálne pracujúcich.
Trend relatívne bezproblémovej adaptácie sa darí udržať aj medzi obyvateľmi v stredne veľkých obciach a malých mestách. Zásadnejšiu zmenu postoja možno sledovať aj v prípade tých skupín, ktoré ešte pred desiatimi rokmi infotechnológie odmietali. Napríklad medzi ľuďmi v preddôchodkovom veku, u 60 a viacročných, nezamestnaných či žien v domácnosti. Na druhej strane veľká časť z nich sa dostala do situácie, keď IKT zvláda s veľkými ťažkosťami.
Takmer každý šiesty človek na Slovensku (17 %) sa prispôsobuje a učí „skôr" alebo „veľmi ťažko". V rebríčku najväčších problémov zaujímajú popredné miesta nielen sofistikované (zväčša profesionálne) zručnosti, ale aj také, ktoré sú dnes považované za používateľsky bežné. Väčšina z týchto ľudí má problém s inštalovaním programov a nastavovaním ich základných funkcií, so sťahovaním a odosielaním rôznych súborov a údajov cez internet alebo používaním externých (periférnych) zariadení, ako sú tlačiarne, pamäte USB, prenosné disky a pod.
Napriek celkovo pozitívnemu trendu zlepšovania digitálnych zručností sa štvrtina populácie učiť a prispôsobovať moderným technológiám odmieta. Hlavným dôvodom je okrem sťaženého prístupu k počítačom a internetu najmä to, že títo ľudia nepociťujú významnejší tlak okolitého prostredia, aby sa s modernými technológiami naučili pracovať (napr. v práci, škole, v bežnom živote). V tejto skupine nachádzame najčastejšie ľudí nad 60 rokov, nízko vzdelaných, nezamestnaných, ľudí zo sociálne slabých domácností a obyvateľov najmenších obcí.
Takže aj teraz, keď čítame tieto riadky, si treba uvedomiť, že internet je iba nástroj, ktorý sa dá využívať rozumne a s úžitkom, ale na druhej strane aj neproduktívne a škodlivo. Zdroje: IVO a Itnews.