Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. júl 2015
0
294

Ladislav Hudec - dokument na Banskobystrickom amfiteátri

Zmenil tvár Šanghaja. Tak sa volá filmový dokument Ladislava Kaboša o našom slávnom architektovi Ladislavovi Hudecovi, ktorý predstaví samotný režisér Bystričanom v utorok 21.júla o 21:00 hod. na amfíku v letnom kine.
Začiatok21.7.2015
21:00
Koniec21.7.2015
23:00
MiestoAmfiteáter Banská Bystrica
AdresaCesta k anfiteátru ,
Banská Bystrica,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktSprávca

Film zachytáva život a dielo banskobystrického rodáka a významného architekta Ladislava Hudeca, ktorý sa učil kresliť u maliara Dominika Skuteckého. Svoje najlepšie diela postavil práve v čínskom Šanghaji

Traja súrodenci Martin (87) z Monaka, Theo (85) z Kanady, Alessa (82) z USA spomínajú na svoje detstvo a mladosť v Šanghaji, rozprávajú fascinujúci životný príbeh svojho slávneho otca – architekta Ladislava Hudeca. Alessa prvýkrát v živote navštívi rodisko svojho otca – Slovensko a spolu s Theom sa po 63 rokoch vydá do Šanghaja.

Okrem pozoruhodných informácií o živote a diele „otca ázijských mrakodrapov“ L.E. Hudeca, dokument prináša aj cenné svedectvo a autentické spomienky o živote Európanov v koloniálnom Šanghaji pred vznikom ČĽR, ktoré umocňuje objav dosiaľ nezverejnených 16 mm filmov. V rokoch 1927 – 1938 ich nakrútil sám Ladislav Hudec.

Za film „Zmenil tvár Šanghaja“ bol režisér Ladislav Kaboš nominovaný v sekcii architektúra na Cenu Krištáľové krídlo v roku 2011, neskôr ocenený cenou Spolku slovenských architektov Slovenska medailou prof. M. Kusého a za film získal aj Cenu slovenskej filmovej kritiky 2011.

1905
Youtube

Architekt Ladislav Hudec (8.1.1893 – 26.10.1958)

Narodil sa v roku 1893 v Banskej Bystrici. Študoval na technike v Budapešti a ako dôstojník rakúsko-uhorskej armády sa počas prvej svetovej vojny dostal do ruského zajatia. Ocitol sa na Sibíri, odkiaľ v roku 1916 spolu s bratom Gejzom ušli do Číny.

Do Šanghaja prišiel až po dvoch rokoch strastiplného putovania. O osude jeho brata nevieme nič. Od roku 1920 začal Ladislav Hudec pracovať v ateliéri amerického architekta R. A. Curryho. Spolu navrhli American Club a MC Tyeire School. V Ázii je Hudec známy pod menom La-s´-sluo Wu-ta-kche. Hovorí sa o ňom ako o mužovi, ktorý zmenil tvár Šanghaja.

Svoje najdôležitejšie diela navrhol Hudec neskôr vo vlastnom ateliéri, ktorý založil v roku 1925. Hudec je autorom viacerých kostolov, univerzity, bánk, klubov a ďalších skvelých stavieb. Je to predovšetkým 22-poschodový Park Hotel spojený s bankou z roku 1934. Bola to nielen prvá výšková stavba v Šanghaji, ale dlhé roky bola najvyššou budovou mimo Severnej Ameriky.

Táto jedinečná budova bola postavená v štýle Art-Deco a očarila mnohých ľudí. Na jej poslednom poschodí navrhol Hudec nočný bar s otváracou strechou. Hotel sa stal symbolom západnej moderny v Číne, symbolom myšlienkovej výmeny, symbolom „Paríža východu”. Táto architektúra je dnes zapísaná medzi dôležitými pamätihodnosťami Šanghaja.

Ladislav Hudec zomrel v roku 1958 v Berkeley. Z Ameriky bolo jeho telo podľa vlastného závetu prevezené na Slovensko v roku 1970 a pochovaný je na Evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici.

1836
Youtube

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím