Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
15. október 2022
0
288

Reflexie architektúry 2022: Bea Molnár / Plant Studio

Ďlašiu zo série prednášok z pôdy FAD STU si môžete pozrieť aj prostredníctvom live streamu, alebo zo záznamu.
Začiatok17.10.2022
18:00
Koniec17.10.2022
20:00
Miestoiba online
AdresaNámestie Slobody 19,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktFakulta architektúry a dizajnu STU
kontaktuj cez sociálne siete

Prednáška bude streamovaná na facebookovej stránke podujatia. Stream začína o 18:00 hod. Do diskusie sa môžete zapojiť komentárom pod videom.

Od konca septembra prebieha na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave už siedmy ročník podujatia Reflexie architektúry. Projekt mapuje architektonické scény vybraných krajín a doteraz už reflektoval súčasnú architektonickú scénu Slovenska, Česka, Rakúska, Slovinska, Nemecka a Nórska. Tento rok sa v rámci série prednášok predstaví súčasná maďarská architektonická scéna, ktorá sa aktuálne dynamicky rozvíja a môže byť pre Slovensko v mnohých ohľadoch inšpiratívna. Výber prednášajúcich zahŕňa architektov a architektky, ktoré reprezentujú všetky aktívne tvoriace generácie a najdôležitejšie tendencie súčasnej maďarskej architektúry. Súčasťou prezentácií sú moderované diskusie s publikom. Vystúpenia sú zaznamenávané, archivované a prístupné aj po skončení podujatia. V rámci projektu tak vzniká jedinečný materiál, ktorý je záznamom dobovej architektonickej diskusie a zároveň verejne dostupným zdrojom informácií. Súčasťou formátu Reflexie architektúry je aj séria monografií zachytávajúcich prednášky aj kritické reakcie publika. Reflexie architektúry sa po dvoch rokoch v online priestore vracajú do fyzického prostredia Fakulty architektúry a dizajnu v Bratislave, ktoré je otvorené architektom, študentom aj širokej verejnosti zaujímajúcej sa o architektúru.

Ďalšou hosťujúcou prednášajúcou v sérii prednášok Reflexie architektúry 2022 venovanej maďarskej architektúre je Bea Molnár z ateliéru Plant Studio. Ateliér vznikol v roku 1997 a jeho prvým sídlom bola ikonická secesná veža Pavilónu hrubokožcov, najznámejšia budova budapeštianskej zoologickej a botanickej záhrady. Umiestnenie ateliéru v prostredí chránenej oázy rastlín a živočíchov v centre maďarskej metropoly treba chápať aj ako odraz vzťahu architektov k prírode. Túto osobitú inklináciu, ktorú vyjadruje aj názov ateliéru, možno sledovať od prvých prác zahŕňajúcich pavilóny v zoologickej a botanickej záhrade, cez súčasné intervencie v rurálnom aj mestskom prostredí až po nedávnu prestavbu historickej Veľkej hory, ktorá je tiež súčasťou budapeštianskej zoologickej záhrady. Dielo Plant studia zahŕňa architektonické projekty rozličných mierok, typológií a prístupov. Spomedzi najznámejších prác by sme mohli spomenúť Sociálne bývanie v Budapešti (2008), ktoré pozoruhodným spôsobom reaguje na okolitú obytnú štruktúru, Vinárstvo Bazaltbor (2010) dômyselne zakomponované do svažitej krajiny pri Balatóne alebo pamiatkarsky precíznu kompletnú rekonštrukciu ikonickej budapeštianskej stavby historického Paláca Adria (2019). Plant studio získalo za svoje diela viacero medzinárodných ocenení ako je nominácia na Piranesi Award, zaradenie medzi práce „shortlisted“ na Mies van der Rohe Award alebo Stavba roka 2010 udelená portálom Archdaily.

Social housing-Budapest-by-PLANT
Social housing-Budapest-by-PLANT
Big Rock_ZOO Budapest_by Plant
Big Rock_ZOO Budapest_by Plant
bazaltbor-winery-by Plant
bazaltbor-winery-by Plant
adria palace_restoration_2
adria palace_restoration_2
Program
Program

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím