Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. október 2023
0
375

Už ôsmy rok reflektujeme architektúru

Súčasťou cyklu Reflexie architektúry je okrem aktuálnych prednášok aj súhrnná publikácia, ktorá predstavuje zaujímavú sondu do prostredia súčasnej maďarskej architektúry.
Už ôsmy rok reflektujeme architektúru

Nedávno vyšiel nový prírastok do série katalógov projektu Reflexie architektúry (Reflections on Architecture). Ročník 2022 sa zaoberal súčasnou maďarskou scénou a v kurátorskej koncepcii Henriety Moravčíkovej a jej kolegýň a kolegov predstavil šesť osobností a štúdií. Výber bol pestrý a pútavý, ako sme už v tomto formáte dobre zvyknutí. Okrem prednášok a osobných stretnutí môže slovenská i medzinárodná scéna ďalej profitovať z výstupov, ktorými sú video záznamy a spracovanie týchto záznamov do knižnej formy. Záznamy prednášok nájdete tu a šikovnú vreckovú publikáciu si môžete zadovážiť v kníhkupectvách, ktoré sa špecializujú na kultúrne témy.

 

Reflexie architektúry už od roku 2016 prinášajú na FAD STU verejné prednášky renomovaných autoriek a autorov. Vznikli v rámci predmetu Súčasné trendy v architektúre s cieľom je obohatiť a prehĺbiť architektonickú diskusiu v prostredí Fakulty architektúry a dizajnu STU a zasadiť ju do širších spoločenských, historických a geografických súvislostí.

Študenti a študentky následne reagovali na prezentovaných autorov a jeho diela. Architekti a architektky tak získali bezprostrednú reakciu na svoje dielo a študenti a študentky dostávajú možnosť kultivovať svoje názory na architektúru ako aj svoje schopnosti v oblasti odborného písania.

V týchto dňoch prebieha na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave už ôsmy ročník Reflexií. Projekt postupne mapoval architektonické scény vybraných krajín a doteraz už reflektoval súčasnú scénu Slovenska, Česka, Rakúska, Slovinska, Nemecka, Nórska a Maďarska. Tento rok sa v rámci série prednášok predstaví súčasná poľská architektonická scéna, ktorá sa aktuálne dynamicky rozvíja a môže byť v mnohých ohľadoch inšpiratívna. Výber prednášajúcich zahŕňa architektov a architektky, ktoré reprezentujú všetky aktívne tvoriace generácie a najdôležitejšie tendencie súčasnej architektúry. Pozvaní prednášajúci pochádzajúci zo všetkých kútov Poľska budú prednášať a diskutovať o rastúcich trendoch a konceptoch z Wroclavu, Varšavy, Krakova a z ďalej. Prednášky budú prebiehať prezenčne, v Aule Emila Belluša na Fakulte architektúry a dizajnu STU v pondelky o 18.00. Pre medzinárodné publikum budú prednášky zverejnené a naživo vysielané cez stránky na sociálnych médiách. V rámci projektu tak vzniká jedinečný materiál, ktorý je záznamom dobovej architektonickej diskusie a zároveň verejne dostupným zdrojom informácií. Komunikačným jazykom je angličtina.

Posledná publikácia zachytáva postkovidové obdobie, prednášky až na jednu sa už konali prezenčne. Na stránkach drobnej knižky sú rozlíšené typmi písma texty prednášok a reflexie poslucháčov a poslucháčiek. Elegantný bezpätkový font predstavuje hlavnú líniu posolstva, ktoré je na nepárnych stránkach doplnené vzdušnejšie nasádzanými komentármi. Týmto spôsobom ich môžete čítať dvoma spôsobmi - buď ako jeden celok priebežne, alebo úplne oddelene, sústrediac sa iba na jednu vrstvu. Za ne je radená obrazová príloha. Štruktúra je jasná, viete sa v materiáli pohybovať efektívne, podľa vašich osobných preferencií. Výzvou do budúcna ostáva zváženie možnosti rozhodnúť sa pre šitú väzbu, ktorá je veľkorysejšia k obrazovému materiálu. Pre cieľovú skupinu bude isto zaujímavé, keď tento cyklus pretrvá, budeme sa tešiť na ďalšie krajiny, smery, cesty a spolupráce.

 

Záznamy, ktoré slúžili ako podklad novej publikácie:

Zsolt Gunther, zakladateľ ateliéru 3H architects

150
Youtube
196
Youtube
238
Youtube
199
Youtube
261
Youtube
217
Youtube

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím