Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. október 2022
0
686

Reflexie architektúry 2022: Attila Róbert Csóka / Paradigma Ariadné

Prednáška jedného zo zakladateľov mladého a dynamického kolektívu Paradigma Ariadné, ktorého tvorba sa za krátky čas stala diskutovanou súčasťou architektonickej scény u našich južných susedov. Prednášku z pôdy FAD STU si môžete pozrieť aj prostredníctvom live streamu, alebo zo záznamu.
Začiatok10.10.2022
18:00
Koniec10.10.2022
20:00
MiestoAula Emila Belluša na FAD STU
AdresaNámestie Slobody 19,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktFakulta architektúry a dizajnu STU
kontaktuj cez sociálne siete

Prednáška bude streamovaná na facebookovej stránke podujatia. Stream začína o 18:00 hod. Do diskusie sa môžete zapojiť komentárom pod videom.

Od konca septembra prebieha na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave už siedmy ročník podujatia Reflexie architektúry. Projekt mapuje architektonické scény vybraných krajín a doteraz už reflektoval súčasnú architektonickú scénu Slovenska, Česka, Rakúska, Slovinska, Nemecka a Nórska. Tento rok sa v rámci série prednášok predstaví súčasná maďarská architektonická scéna, ktorá sa aktuálne dynamicky rozvíja a môže byť pre Slovensko v mnohých ohľadoch inšpiratívna. Výber prednášajúcich zahŕňa architektov a architektky, ktoré reprezentujú všetky aktívne tvoriace generácie a najdôležitejšie tendencie súčasnej maďarskej architektúry. Súčasťou prezentácií sú moderované diskusie s publikom. Vystúpenia sú zaznamenávané, archivované a prístupné aj po skončení podujatia. V rámci projektu tak vzniká jedinečný materiál, ktorý je záznamom dobovej architektonickej diskusie a zároveň verejne dostupným zdrojom informácií. Súčasťou formátu Reflexie architektúry je aj séria monografií zachytávajúcich prednášky aj kritické reakcie publika. Reflexie architektúry sa po dvoch rokoch v online priestore vracajú do fyzického prostredia Fakulty architektúry a dizajnu v Bratislave, ktoré je otvorené architektom, študentom aj širokej verejnosti
zaujímajúcej sa o architektúru.

 

Druhým rečníkom v rámci tohoročnej série prednášok Reflexie architektúry 2022 venovanej maďarskej architektonickej scéne je Attila Róbert Csóka, zakladajúci člen budapeštianskeho ateliéru Paradigma Ariadné, ktorý vznikol v roku 2016. Jedinečné dielo ateliéru charakterizuje vrstevnaté využívanie výsledkov teoretického skúmania, imaginácie a naratívneho prístupu k navrhovaniu. Paradigma Ariadné venuje pozornosť popri relatívne štandardných architektonických zadaniach aj výstavníckej tvorbe, umeleckým inštaláciám a ďalším angažovaným projektom, kde je možné uplatniť architektonický prístup. Štúdio sa aktívne zapája do práce medzinárodnej platformy Transmodern, ktorá združuje odborníkov zameraných na skúmanie a ochranu architektúry druhej polovice 20. storočia. Spomedzi najnovších realizácií ateliéru treba vyzdvihnúť Sándorfalva Rural Geometries, náučný chodník a byvoliu rezerváciu na juhovýchode Maďarska z roku 2021. Štúdio participovalo v roku 2020 aj na medzinárodnej súťaži na prestavbu a modernizáciu bratislavských kúpeľov Grössling. Súťaž sa im síce nepodarilo vyhrať, ale ich návrh rozhodne obohatil diskusiu o možnostiach narábania s týmto jedinečným komplexom v centre hlavného mesta Slovenska. Za pozornosť stojí aj skutočnosť, že ďalší s členov ateliéru Szabolcs Molnár bol tento rok členom poroty Ceny Arch.

Sandorfalva-byvolia rezervacia_1
Sandorfalva-byvolia rezervacia_1
Sandorfalva-byvolia rezervacia_2
Sandorfalva-byvolia rezervacia_2
Grossling-sutaz_celok
Grossling-sutaz_celok
Ateliér Paradigma Ariadné
Ateliér Paradigma Ariadné

Mapa podujatia

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím