Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. jún 2022
0
223

Práve vyšlo druhé tohtoročné číslo časopisu ARCH

Prinášame súhrn jeho obsahu.
Práve vyšlo druhé tohtoročné číslo časopisu ARCH

V kurátorskej časti časopisu odhaľuje Petr Hájek svoj záujem o recykláciu v materiálovom a mentálnom zmysle. Hovorí o svojej fascinácii vynálezmi, o posúvaní architektúry do iných disciplín, o iniciačnej úlohe Jana Tabora a o potrebe architektonickej reakcie na súčasnú spoločenskú a environmentálnu situáciu. Sprevádzaný básňami Anny Beaty Háblovej sa rozpráva aj s autormi vybraných projektov. S Pavlom Paňákom a Martinom Kusým o symbióze ich vstupov s pôvodnou Dedečkovou stavbou Slovenskej národnej galérie. S Jurajom Gáborom o Dopĺňaní sféry v Novej synagóge v Žiline a jej budúcej reinštalácii v krajine. S Benjamínom Brádňanským a Vítom Haladom o domoch v dome Imricha a Olgy Vanekovcov a ich plánovaných úpravách. S Lukášom a Evou Blažekovcami o ich Modrom ateliéri z vyradených školských okien a jeho ďalších recyklovaných vrstvách. S Petrom a Ditou Vlčkovcami o premene skládky vo Voděrádkach na živé kultúrne centrum. S Ľubom Šoškom o Pink Whale, ostrove slobody na bratislavskom Dunaji. S pedagógmi a študentmi VŠVU o medziodborovej spolupráci na Neformálnych mo(nu)mentoch v Petržalke.

Redakčná časť časopisu sa opäť venuje aktuálnemu dianiu v architektúre a inej kultúre. Rea Dilhoffová, Zuzana Duchová a Martin Zaiček sa zamýšľajú nad kontextom súťaže o Pamätník slobody slova vo Veľkej Mači. Ivana Némethová píše o greenwashingu a nádeji v architektúre. Adam Hudec predstavuje projekt Epidermitecture. Dana Tomečková predstavuje prácu dizajnérky Nikoly Čemanovej. Michal Hladký hovorí o kreatívnom priemysle a urbanizme. Zuzana Duchová píše o viedenskej výstave Serious Fun. Architektur & Spiele, grafickom románe Sabrina a Sprievodcovi architektúrou Vysokých Tatier C20. Monika Bočková recenzuje publikáciu Ako sa číta architektúra, Ľudmila Kasaj Poláčková recenzuje knihu Užitočné ilúzie, o sile a paradoxe mozgu, ktorý klame sám seba, Július Brutus recenzuje knihu Giraffe Bakery, príbeh rodinnej cukrárne a Ján Královič monografiu Svetlany Fialovej. Peter Szalay spomína na Ivana Matušíka. Komiks Dom v stráni prichádza s ďalším pokračovaním. 

Súčasťou čísla je katalóg Ceny ARCH 2022. Laureátmi Ceny ARCH za výnimočnú architektúru sa stali Benjamín Brádňanský a Vít Halada z ateliéru n/a s dielom Dom 10plošín v Jarovciach.

Aby vám nič neuniklo, môžete si ho predplatiť na tomto odkaze.

Jakub Kopec (šéfredaktor)
Zuzana Duchová (zástupkyňa šéfredaktora)

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím