Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. jún 2022
0
279

Práve vyšlo druhé tohtoročné číslo časopisu ARCH

Prinášame súhrn jeho obsahu.
Práve vyšlo druhé tohtoročné číslo časopisu ARCH

V kurátorskej časti časopisu odhaľuje Petr Hájek svoj záujem o recykláciu v materiálovom a mentálnom zmysle. Hovorí o svojej fascinácii vynálezmi, o posúvaní architektúry do iných disciplín, o iniciačnej úlohe Jana Tabora a o potrebe architektonickej reakcie na súčasnú spoločenskú a environmentálnu situáciu. Sprevádzaný básňami Anny Beaty Háblovej sa rozpráva aj s autormi vybraných projektov. S Pavlom Paňákom a Martinom Kusým o symbióze ich vstupov s pôvodnou Dedečkovou stavbou Slovenskej národnej galérie. S Jurajom Gáborom o Dopĺňaní sféry v Novej synagóge v Žiline a jej budúcej reinštalácii v krajine. S Benjamínom Brádňanským a Vítom Haladom o domoch v dome Imricha a Olgy Vanekovcov a ich plánovaných úpravách. S Lukášom a Evou Blažekovcami o ich Modrom ateliéri z vyradených školských okien a jeho ďalších recyklovaných vrstvách. S Petrom a Ditou Vlčkovcami o premene skládky vo Voděrádkach na živé kultúrne centrum. S Ľubom Šoškom o Pink Whale, ostrove slobody na bratislavskom Dunaji. S pedagógmi a študentmi VŠVU o medziodborovej spolupráci na Neformálnych mo(nu)mentoch v Petržalke.

Redakčná časť časopisu sa opäť venuje aktuálnemu dianiu v architektúre a inej kultúre. Rea Dilhoffová, Zuzana Duchová a Martin Zaiček sa zamýšľajú nad kontextom súťaže o Pamätník slobody slova vo Veľkej Mači. Ivana Némethová píše o greenwashingu a nádeji v architektúre. Adam Hudec predstavuje projekt Epidermitecture. Dana Tomečková predstavuje prácu dizajnérky Nikoly Čemanovej. Michal Hladký hovorí o kreatívnom priemysle a urbanizme. Zuzana Duchová píše o viedenskej výstave Serious Fun. Architektur & Spiele, grafickom románe Sabrina a Sprievodcovi architektúrou Vysokých Tatier C20. Monika Bočková recenzuje publikáciu Ako sa číta architektúra, Ľudmila Kasaj Poláčková recenzuje knihu Užitočné ilúzie, o sile a paradoxe mozgu, ktorý klame sám seba, Július Brutus recenzuje knihu Giraffe Bakery, príbeh rodinnej cukrárne a Ján Královič monografiu Svetlany Fialovej. Peter Szalay spomína na Ivana Matušíka. Komiks Dom v stráni prichádza s ďalším pokračovaním. 

Súčasťou čísla je katalóg Ceny ARCH 2022. Laureátmi Ceny ARCH za výnimočnú architektúru sa stali Benjamín Brádňanský a Vít Halada z ateliéru n/a s dielom Dom 10plošín v Jarovciach.

Aby vám nič neuniklo, môžete si ho predplatiť na tomto odkaze.

Jakub Kopec (šéfredaktor)
Zuzana Duchová (zástupkyňa šéfredaktora)

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím