Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
2. december 2022
0
349

Vyšlo štvrté tohtoročné číslo časopisu ARCH

Prinášame súhrn jeho obsahu.
Vyšlo štvrté tohtoročné číslo časopisu ARCH

Vychádza časopiS Arch 4/2022

Ján Studený: Od nearchitektúry k architektúre

V kurátorskej časti časopisu diskutuje architektka Gabriela Smetanová s kurátorom čísla Jánom Studeným o nearchitektonických impulzoch ovplyvňujúcich architektúru. Okrem konceptov architektúry bez architektov tu zohráva dôležitú úlohu aj tzv. protoarchitektúra v podobe situácií, ktoré predchádzajú vzniku architektúry, ale ešte netvoria samotnú architektúru.

Na pozadí kurátorových skíc vybraných realizácií sa ďalej bavia s ich autormi či užívateľmi. S Katarínou Kissoczy hovoria o sochárskom a konštrukčnom riešení obytného domu jej rodičov Erny Masarovičovej a Štefana Kissoczyho v Bratislave. S Martinom Jančokom a Michalom Janákom diskutujú o konceptoch a architektonických predobrazoch vily Bôrik v Žiline. S Radkou a Mirom Kurčíkovcami o (ne)architektonických východiskách ich rodinného domu v Ratboři. S Danielom Fischerom o význame svetla a vnímania farieb v prístavbe jeho maliarskeho ateliéru v Devínskej Novej Vsi a so Soňou Studenou a Pavlom Moťovským o symbióze ich rodinného domu s prírodným a sociálnym prostredím na okraji Perneka. Diskusia s Petrom Hájkom bola zameraná na kódovanie odkazov v architektúre psieho krematória s názvom Věčná loviště v Drnove. Rozhovor s Richardom Kilom a Matejom Hončom je o potrebe komunikácie a jej stelesnení v rekonštrukcii panelového bytu v Ružinove. S Alanom Prekopom a Zheni sa rozprávajú o spolupráci a tvarovaní architektonických objektov v kaviarni Grão a salóne krásy DNA. S Pierrom Jorge Gonzalezom o environmentálne koncipovaných inštaláciách Visible Invisible a The Interior I Like.

Redakčná časť časopisu sa opäť venuje aktuálnemu dianiu v architektúre a inej kultúre. Ada Gogová a Nathalie Dubois Calero predstavia svoj výskumný projekt Patterny a Interfejsy 3 – Voda. S Dagmar Balounovou a Jurajom Berdisom sme sa porozprávali o tom, ako môže štúdium architektúry využiť sprievodca v cestovnom ruchu. Shota Tsikoliya navštívil výstavu Refika Anadola v Prahe. Zuzana Duchová výstavu Maroša Greša: Chata premárnených možností. Richard Kitta informuje o výstave Snívanie o múzeu v Košiciach. Simona Kolimárová navštívila najnovšiu expozíciu Múzea města Bratislavy s názvom Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy. Zuzana Duchová si všíma putovný projekt ÚĽUV-u Tradícia v dizajne – súčasný odev so všitou tradíciou. Karolína Bujdáková píše o divadle v kotolni FAD STU. Henrieta Moravčíková recenzuje knihu ŠUR: Škola umeleckých remesiel v Bratislave 1928 - 1939. Ivan Gogolák sa zaoberal knihou rozhovorov s urbanistom Tiborom Alexym Anatómia mesta. Ľudmila Kasaj Poláčková predstaví komix Divadelného ústavu Romeo a Júlia. Zuzana Duchová si prečítala komix Bauhaus A Graphic Novel, knihu Mesto pre všetkých? Odkrývanie infraštruktúry segregácie. Július Brutus recenzuje knihu Petry Marko Meanwhile City. Text Vrchol expozice? pripomenie originálne uvažovanie nedávno zosnulého filozofa Petra Rezka o barokovej obrazárni Schwarzenberského paláca v Prahe. Komiks Dom v stráni prichádza so štvrtým pokračovaním.

Jakub Kopec, Zuzana Duchová

Poloha na mape

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím