Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
8. jún 2022
0
1174

Výsledky študentskej architektonickej súťaže Prefabrication goes creative

Prefabrikácia ako efektívne riešenie nedostatku štartovacích bytov?
Výsledky študentskej architektonickej súťaže Prefabrication goes creative

Úvodný ročník študentskej architektonickej súťaže, ktorú pre svojich študentov organizuje Katedra architektúry Svf STU v spolupráci so spoločnosťou Peikko Slovakia, pozná víťazov.

Úlohou študentov bolo navrhnúť bytový dom s využitím systému prefabrikácie DELTABEAM®. Projekt sa mal sústrediť na efektívne riešenia a rýchlu výstavbu malometrážnych bytov, s dôrazom na zachovanie architektonickej kvality návrhu. Zadanie súťaže reaguje na aktuálny deficit štartovacieho bývania pre mladých. Do súťaže predložilo svoj návrh 17 autorských kolektívov.

Na hodnotiacom zasadnutí, ktoré sa konalo 6. mája v priestoroch Stavebnej fakulty STU rozhodla porota v zložení: Juraj Hermann, Katarína Viskupičová, Juraj Hantabal, Pavel Nádaský, Kamil Laco a Pavol Kukura o výsledkoch súťaže nasledovne:

1. cena (1200 €) - návrh č. 1: Matej Grman

Komentár poroty:

Spomedzi všetkých návrhov sa jedná o najkomplexnejšie vyriešený návrh s vysokým potenciálom prefabrikácie. Z hľadiska mikrourbanizmu je dobre riešené parkovanie aj predpolie bytového domu, s vhodným využitím parteru a strešnej roviny. Racionálne je aj riešenie parkovania v podzemí. Otázne je využitie potenciálu vytvoreného spojovacieho krčku na prízemí. Objekty majú kultivované merítko so zaujímavým výškovým členením. Hmotové riešenie je sympatické a pocitovo príjemné. Dispozície sú racionálne a poskytujú vysokú variabilitu, pričom zastupiteľnosť bytov je už pri tomto riešení dostatočná. Z pohľadu statického riešenia je možné s objektom pracovať jednoducho. Návrh sa zaoberal aj riešením nízkoenergetickej schémy.

 

2. cena (800 €) + cena časopisu ASB - návrh č. 2: Dominika Dzanová

Komentár poroty:

Návrh odprezentoval menej, než ostatné návrhy. Napriek tomu sa jedná o zaujímavý a dobrý koncept. Potenciál prefabrikácie je vzhľadom na súčasné riešenie prepojenia jednotlivých kubusov menší, ako u iných návrhov. Celkový pocit z návrhu je na vysokej úrovni a objekt pôsobí ako dom, v ktorom by chceli ľudia bývať. Dispozície sú vyriešené kvalitne s dobrou orientáciou, avšak varabilita je menšia vzhľadom na polohu komunikačných jadier. Jednou z kvalít prevádzky bytov je aj samostatne prístupná nočná časť bez priechodnej dennej časti. Vysoko hodnotené je aj využitie strechy parteru bytového domu.

 

3. cena (600 €) - návrh č. 16: Patrícia Hamalová

Komentár poroty:

Urbanizmus pracuje s kontextom a je riešený vhodne, s osadením bytových domov univerzálnej mierky, ktorá by bola vhodná aj do mestského prostredia. Dobre riešený koncept poloverejných priestorov medzi domami pôsobí vľúdne. Samotné objekty majú potenciál prefabrikácie. Dispozície bytov sú riešené racionálne, s dobrým pomerom dennej a nočnej časti, a ich vzájomným oddelením.


Mimoriadna odmena (Cena SKGBC za prístup k udržateľnému riešeniu) - návrh č. 13: Matúš Todorov

Komentár poroty:

Mimoriadna odmena bola udelená za najlepšie riešenie udržateľnosti z pohľadu energetiky, s využitím stropného chladenia, tepelného čerpadla, ale aj využitím environmentálne priaznivých materiálov a vegetačných striech. Z hľadiska architektúry bolo ocenené minimalistické riešenie, vysoká univerzálnosť, variabilita a potenciál prefabrikácie. Architektonické stvárnenie, výber materiálov a merítko objektov je príjemné. Osadenie objektov na parcelu je zvládnuté rovnako dobre.

 

Ostatné súťažné návrhy bez určenia poradia:

Návrh č. 3: Tereza Vicianová

 

Návrh č. 4: Barbora Bulicová


Návrh č. 5: Matej Štefanech


Návrh č. 6: Daniel Hladniš, Eliška Magulová


Návrh č. 7: Michal Ujmiak


Návrh č. 8: Martin Vojtek


Návrh č. 9: Kristína Sádovská


Návrh č. 10: Jozef Sebastián Majer


Návrh č. 11: Jakub Měchura


Návrh č. 12: Tereza Novotná


Návrh č. 14: Viktor Szomolai


Návrh č. 15: Niki Jaško


Návrh č. 17: Filip Kováčik

Príjemnú atmosféru slávnostného odovzdávania cien za účasti súťažiacich, poroty, partnerov a zástupcov spoločnosti Peikko spojenou s vernisážou výstavy súťažných návrhov, ktorá sa uskutočnila 13. 6. 2022 na Stavebnej fakulte STU Vám priblížia fotografie Ivany Radimákovej/ivkafoto.sk

Foto: Ivana Radimáková/ivkafoto.sk
Foto: Ivana Radimáková/ivkafoto.sk
Foto: Ivana Radimáková/ivkafoto.sk
Foto: Ivana Radimáková/ivkafoto.sk
Foto: Ivana Radimáková/ivkafoto.sk
Foto: Ivana Radimáková/ivkafoto.sk
Foto: Ivana Radimáková/ivkafoto.sk

Poloha na mape

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím