Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
1. jún 2022
0
993

Súťažný dialóg s cieľom rekonštrukcie Múzea geta Terezín pozná víťaza

Medzi finalistami figuroval aj bratislavský ateliér PLURAL.
Súťažný dialóg s cieľom rekonštrukcie Múzea geta Terezín pozná víťaza

Pred niekoľkými dňami sme si pripomenuli výročie atentátu na Reinharda Heydricha počas  obdobia protektorátu Čechy a Morava. V tesnom slede prinášame výsledky súťažného dialógu s cieľom rekonštrukcie Múzea geta Terezín. Vytvorenie novej expozície a rozšírenie priestoru pre štvornásobok návštevníkov má v budúcnosti priblížiť život v ríšskom protektoráte a zbernom tábore širšej verejnosti. 

Do medzinárodného súťažného dialógu sa prihlásilo 22 tímov z viacerých európskych krajín. Hodnotiaca komisia následne vybrala 5 kolektívov, ktoré dostali šancu spracovať návrh a súťažiť o zákazku. Súčasťou dialógu bola konzultácia všetkých piatich súťažných návrhov s celou komisiou. Medzi finalistami figuroval aj bratislavský ateliér PLURAL.

Zo súťaže vyšiel víťazne architektonický ateliér SKUPINA pod vedením Marcely Steinbachovej, ktorá do svojho interdisciplinárneho tímu prizvala aj amerického architekta Stevena Holla.

Predmetom súťažného dialógu bolo vytvorenie novej expozície a návrh stavebných úprav budovy múzea tak, aby vyhovela súčasným nárokom. Expozícia by mala slúžiť 15-20 rokov a mala by pojať zhruba štvornásobný počet návštevníkov, než na ktorý bola pred tridsiatimi rokmi dimenzovaná. Súčasťou zámeru bola aj revitalizácia priľahlých vonkajších priestorov, Jiráskových sadov a riešenie parkoviska.

Komisia po naštudovaní návrhov a podrobnej diskusii určila ako najlepší návrh autorského tímu Marcely Steinbachovej. Členovia komisie došli k vzájomnej zhode, že prevyšuje ostatné tímy kvalitou architektonického návrhu. „Bývalá škola ( nyní Muzeum ghetta Terezín) se v návrhu sama stává exponátem a je doplněna novým funkčním řešením, akcentujícím významné hodnoty i výzvy, ale i počty návštěvníků objektu,“ stojí v autorskom popise návrhu, na ktorom spolupracoval Steven Holl. Inšpirovala ho známa kresba Mesačná krajina mladého terezínskeho väzňa Petra Ginza. 

Autorka Steinbachová dopĺňa “Oslovila jsem Stevena Holla ke spolupráci, protože je jedním ze světově nejuznávanějších architektů a věnuje se převážně stavbám pro kulturu a vzdělávání. Společně jsme se poprvé potkali při návrhu Centra Franze Kafky v Praze, dokončeném v roce 2007. Věřila jsem, že ho dané téma zaujme a uchopí se ho se vší vážností, ale i s nadhledem." K samotnému návrhu ďalej uvádza: "Náš návrh dostavby muzea (Tower of Light) je volně inspirován obrazem Měsíční krajina terezínského mladého vězně Petra Ginze, je o světle a naději, vnáší do Terezína současný život a přítomnost. Zároveň řeší provozní vazby i velkou návštěvnost Muzea a umožňuje ponechat bývalou školu jako exponát, prostor pro současné pojetí expozice“

Predseda komisie Ondřej Synek, spoluzakladateľ úspešného architektonického ateliéru re:architekti, sa k súťaži vyjadril: „Soutěžní dialog kladl na účastníky dvojí nárok: navrhnout kvalitní architektonické řešení několika staveb (samotného Muzea ghetta, Parku terezínských dětí, Jiráskových sadů a parkoviště včetně pavilonu zázemí), a expozici Muzea ghetta na základě připraveného libreta. Zvládnutí tohoto úkolu je velmi složité. Nejen kvůli potřebě rozlišit ony dva základní rámce, tedy architekturu a expozici, ale i nutnosti pochopit celou řadu vztahů a nároků, a pak ještě a hlavně nalezení kvalitního a autentické řešení pro Terezín. To se vítěznému týmu bezesporu podařilo. Přináší soudobí návrh, který je přímo provázán s historií místa a expozici, která svou formou a dramaturgií reaguje na připravené libreto a kontext.

Jsem přesvědčen, že zrealizovaný návrh vyváží míru pozornosti návštěvníků mezi Malou pevností a Muzeem ghetta a městem Terezín. která je v tuto chvíli významně vychýlena směrem k Malé pevnosti. Muzeum včetně Parku terezínských dětí se stanou autonomním cílem v rámci Terezína.

Těším se na to!“

 

Poradie kolektívov vo finále súťažného dialógu:

Prvá priečka patrí vyššie spomínanej Marcele Steinbachovej a ateliéru Skupina 

Súťažné panely:

Vizualizácie:

 

Na pomyselnej striebornej priečke sa umiestnil tím Žalský architekti 

Súťažné panely:

Vizualizácie:

 

Tretie miesto obsadili kolektív Loom on the Moon 

Súťažné panely:

Vizualizácie:

 

Štvrté miesto získali AOC Architekti

Súťažné panely:

Vizualizácie:

 

Piate miesto patrí bratislavskému ateliéru PLURAL

Súťažné panely:

Vizualizácie:

Okrem vyššie spomenutých v nezávislej časti komisie zasadla architektka Markéta Bromová, architekt Petr Hájek, architekt Ján Harciník a architekt Ján Bíza, ktorý bol náhradníkom. Závislých členov komisie reprezentovali Ivana Rapavá (vedúca historického oddelenia Pamätníka Terezín), Petra Husáková (ekonomická špecialistka Pamätníka Terezín), Stanislav Krejný (vedúci technického oddelenia Pamätníka Terezín), Pavel Hynčica (zástupca Ministerstva kultúry ČR a za Ústecký kraj).

Rozhodnutie Pamätníka Terezín usporiadať medzinárodný súťažný dialóg zastrešila Česká komora architektov a Ministerstvo kultúry Českej republiky. Súťažný dialóg viedol tím CCEA MOBA.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím