Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. máj 2016
0
618

Českú Grand Prix architektov získala Biela veža v Hradci Králove

Národná cena za architektúru, ktorú organizuje česká obec architektov každoročne udeľuje cenu Grand Prix za najlepšiu stavbu postavenú v minulom roku na území Českej republiky. Včera prebehlo vyhlasovanie výsledkov. Grand Prix 2016 získala Rekonštrukcia Bielej veže v Hradci Králove.
Českú Grand Prix architektov získala Biela veža v Hradci Králove

Do 23. ročníku súťaže Grand Prix architektů organizovanej Obcou českých architektov sa prihlásilo len 51 prác. V minulosti to býval približne dvojnásobok. Do novo zriadenej, konkurenčnej súťaže Česká cena za architekturu organizovanej Českou komorou architektov sa prihlásilo 476 architektonických diel. Víťaza oznámia v novembri, Obec architektov toho svojho uviedla dnes. Grand Prix dostala rekonštrukcia Bielej veže v Hradci Králové , na ktorej pracovalo štúdio Chmelík & partneri.

Veža zo 16. storočia je jednou z najvýznamnejších pamiatok v meste. Pri rekonštrukcii boli reštaurátorským spôsobom opravené všetky poškodené časti. Do vyčisteného historického priestoru veže potom boli vložené súčasné prvky - kovové schodisko, podest, výstavné a interaktívne prvky s výučbovými programami. Oprava veže je podľa poroty unikátnym spojením citlivého pamiatkového prístupu k hodnotám stavby a prínosu aktívneho využitia tejto dominanty mesta v súčasnosti. Hlavnú cenu spolu s oceneniami v čiastkových kategóriách dnes usporiadatelia oznámili v pražskom Veľtržnom paláci, kde tiež začína výstava všetkých súťažných prác.

V kategórii novostavba cenu dostala budova laserového centra v obci Dolní Břežany pri Prahe. Objekt navrhnutý tímom českých architektov pod vedením Viktorie Součkovej z pobočky pražskej architektonickej kancelárie Bogle Architects pred pár dňami dostal aj medzinárodné architektonickú cenu MIPIM za najlepší priemyselný a logistický projekt, uspel medzi 2500 konkurentmi. Břežanské laserové centrum bolo slávnostne otvorené vlani v októbri, v plnej prevádzke by malo byť v roku 2018.

"Viděli jsme řadu staveb, které se velmi zabývaly zelenými otázkami a ekonomií úspor energií, což bylo velmi oceňováno. Je zajímavé vidět určitého společného jmenovatele v oblasti upřednostňované estetiky, zejména výběr materiálů (přírodní materiály, především dřevo nebo pohledový venkovní beton). Ale je třeba také říci, že jsme viděli a - což bylo velmi oceňováno - jiné volby," uviedla k súťaži predsedníčka medzinárodnej poroty Eva Jiřičná.

Obec architektov čelí v poslednej dobe kritike najmä od mladých architektov. Obec podľa nich neplní svoje poslanie a upadá prestíž aktivít vrátane súťaže a prehliadky Grand Prix architektov. Grand Prix, ktorá má byť prehliadkou najlepšej aktuálnej architektúry v ČR s možnosťou ukázať ju čo najširšiemu publiku, sa podľa kritikov stáva skôr lokálnou udalosťou s nepatrným dosahom na laickú verejnosť.
 
Nová cena komory architektov sa nechce voči Grand Prix vymedzovať. Hlavným motívom prehliadky je podľa komory prezentácia výsledkov práce architektov širokej verejnosti, a to nielen z hľadiska ich estetickej a technickej kvality, ale predovšetkým v súvislostiach ich vzniku, vzťahu k okoliu a spoločenského prínosu.
 
Predseda Obce architektov Miloš Parma sa kritike činnosti obce bráni tým, že obec funguje len na základe členských príspevkov, sponzorských darov a grantov. Tento rok ale podľa neho nedostala súťaž grant ani od Prahy, ani od ministerstva kultúry. Pripomína, že ČKA ročne hospodári s rozpočtom asi 24 miliónov korún, obec má rozpočet v rádoch desiatok tisíc. Pred niekoľkými rokmi súťaž vypísali obec, komora a Národná galéria spoločne. Po zmene vo vedení komory sa už oba architektonické subjekty podľa Parmu nie sú schopné dohodnúť.
 

Zdroj: ČTK

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím