Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. október 2015
0
1490

CE.ZA.AR 2015 - víťazi kategórií

Na slávnostnom večeri v Starej tržnici boli v stredu večer 7. októbra odovzdané ceny laureátom Ceny za architektúru Slovenskej komory architektov CE.ZA.AR 2015
CE.ZA.AR 2015 - víťazi kategórií

Ceny sa odovzdávali za účasti prezidenta Slovenskej republiky v šiestich kategóriách – Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Rekonštrukcia a obnova budov, Interiér a Exteriér. Laureátov samotných si môžete pozrieť na obrázkoch z galavečera. Diela a autorské kolektívy sú predstavené nižšie.

Laureáti bezprostredne po odovdaní cien na javisku ...
Laureáti bezprostredne po odovdaní cien na javisku ...
... a následne na tlačovej konferencii
... a následne na tlačovej konferencii

Bližšie predstavenie ocenených diel i so zoznamom autorov (každé dielo si podrobnejšie môžete prezrieť v samostatných profiloch pod článkom, alebo "kliknutím" na jeho názov - modrý text):

Kategória Rodinné domy

Rodinný dom Mišíkova, Bratislava autor: Ilja SKOČEK

Dvojpodlažný rodinný dom architekta Ilju Skočeka ml. sa nachádza skrytý uprostred záhrad jednej z obytných štvrtí Starého mesta. Je osadený na stavebne zvlášť zložitom pozemku – v stiesnenej štruktúre svahovitých parciel a bez priameho cestného prístupu , nedaleko bratislavského Slavína. Samotná stavebná hmota domu je prirodzene usadená v najvyššej časti pozemku, sprístupnená sériou nekonečných schodísk. Jej tvarové členenie je determinované hranicami parcely, logikou účelného vnútorného usporiadania  a predovšetkým orientáciou na jedinečný výhľad na panorámu mesta . Prízemie otvorené do terasy so záhradou pozostáva z obývacej izby s jedálenským kútom a  kuchyňou tvoriacich jednotný priestor prístupný cez zádverie so šatníkom. Poschodie tvoria za sebou radené detské izby a spálňa; doplnené potrebným zázemím kúpeľní či technickej miestnosti. Vstavaný autorský interiér dômyselne využíva všetky priestory – je premyslený do najmenších maličkostí. Dôležitým prvkom identity domu je vizuálne úderná fasáda uhľovočiernej farby.

foto: Paťo Safko

Kategória Bytové domy

Bytový dom - Nový Háj, Bratislava - Petržalka autori: Tomáš ŠEBO, Igor LICHÝ, Drahan PETROVIČ, Katarína UHNÁKOVÁ, Emanuel ZATLUKAJ

Bytový dom s ambíciou poskytnúť klientom priestor pri spoluvytváraní architektonického riešenia dispozícií svojich bytov.
Komplex Nový Háj pružne reflektuje prítomnosť jazykom súčasnej architektúry. Dispozičná schéma, kladie doraz na efektívne usporiadanie prevádzok, s vnutornými priestormi sa narába maximálne účelne. Veľká devíza projektu je jeho vnútorná flexibilita, ktorá umožnuje adaptáciu širokej škály individuálnych požiadaviek. Ako variantné polohy kuchýň, ich prepojenie/oddelenie od obývacej izby, rôzne polohy a hĺbky logií a balkónov, rôzne rozmery, tvary a členenia okenných otvorov. Nezanedbateľná časť klientov túto nadštandardnú slobodu využila a ich vstupy spoluvytvárajú architektúru domu.

foto: Ľubo Stacho

Kategória Občianske a priemyselné budovy

Komunitné centrum Máj, České Budejovice autori: Michal SULO, Miriam LIŠKOVÁ, Jozef SKOKAN

Komunitné centrum je súčasťou projektu regenerácie panelového sídliska Máj z 80. rokov 20. storočia. Projekt zvíťazil v architektonickej súťaži vypísanej mestom České Budejovice. Centrum tvorí súčasť budúceho ťažiska štvrte s budovou školy, administratívnym objektom poisťovne, plánovanou polyfunkčnou zástavbou a hlavným verejným priestorom trhového námestia. Objekt komunitného centra je určený pre služby sociálnej starostlivosti zameranej na deti a mládež – materské centrum, nízkoprahové zariadenie pre deti a mládež, stredisko primárnej prevencie, ďalej sociálne poradenstvo, doplnkovou funkciou je mestská polícia. Kompaktný objem budovy sa skladá z čitateľných flexibilných podlaží s ustúpeným preskleným obvodovým plášťom, popínavej zelene na fasádach a zelene a objektov súvisiacich s rôznymi aktivitami na pavlačiach. Program piatich rôznych prevádzok so vstupmi z rôznych strán a úrovní je umiestnený v piatich podlažiach – troch nadzemných podlažiach s exteriérovým ihriskom a dvojpodlažným objektom na streche.

 

foto: Jozef Skokan

Kategória Rekonštrukcia a obnova budov

Rekonštrukcia Jabloňovce autori: Martin MIHÁLY, Matej MIHALIČ

S citom urobená rekonštrukcia a rozšírenie starého vidieckeho domu v tradičnej kompaktnej vidieckej zástavbe. Príklad, ako sa dá integrovať moderné bývanie s pôvodným starým objektom tak, aby nové so starým vytvorilo harmonický fungujúci celok. Prestavba mala prispôsobiť dom dnešným požiadavkám na bývanie - premeniť hospodársku časť na spoločenský priestor pre obyvateľov a hostí a vytvoriť tak adekvátnu dennú časť domu s napojením na terasu. Hlavnou požiadavkou bolo zachovať vidiecky charakter domu. Toto sa podarilo bez toho, aby sa zničili pôvodné hodnory. Naopak nové zásahy zvýšili komfort bývania a obohatili architektúru tvorivým spôsobom.

foto: Matej Mihalič

Kategória Interiér

Rekonštrukcia bytu L10, Laurinská ul., Bratislava autor: Martin SKOČEK

Rekonštrukcia bytu bankového úradníka z medzivojnového obdobia v pôvodnej bankovej budove, v historickom centre Bratislavy, je veľkou výzvou. Stretávajú sa tu často protichodné požiadavky. Zabezpečiť komfortné a moderné bývanie na úrovni 21. storočia a zároveň zachovať "genia locci" priestoru, i historichý odkaz miesta. Nezničiť jestvujúce hodnoty a zároveň symbioticky obohatiť riešený priestor o nové vrstvy. Potešiteľné je, že architekt nič nezakrýva. Skôr otvára a priznáva pôvodné, až naturalistickou prezentáciou na úrovni stavebných konštrukcií a na druhej strane vrství rôzne nové elementy a materiály do harmonického výsledného celku. Použité prvky často z rôzneho historického obdobia i materiálu si nekonkurujú. Skôr sa navzájom "rozprávajú", dopĺňajú a vytvárajú jedinečnú nezameniteľnú atmosféru moderného bývania v historickom kontexte.

foto: Paťo Safko

Kategória Exteriér

Šafko ako príklad využitia verejného priestoru autor: Oliver KLEINERT

Intervencia vo verejnom priestore. Nie je to stabilný zásah do územia. Je to snaha o oživenie fyzicky zanedbaného miesta vo frekventovanej časti mesta. Projekt Šafko vytvorilo nové miesto na mape Bratislavy. Skončilo sa skôr, ako sa stihlo naplno rozbehnúť. Skôr, ako sa stihol skutočne rozvinúť jeho potenciál. Šafko prinieslo mestu veľmi potrebnú autentickú energiu súčasnej generácie, príležitosť uplatnenia sa a rozvoja mienkotvorných kreatívnych subjektov. Bolo to rýchle a efektívne riešenie problémov daného neživého miesta v udržateľnom koncepte - podpora kreatívneho priemyslu, lokálnych kvalitných produktov a občianskych organizácií. Prínos diela je v poskytnutí príležitosti aktívnym, talentovaným a pracovitým ľuďom ako i svieža prezentácia slovenského dizajnu a inovatívneho potenciálu krajiny zahraničným návštevníkom.

foto: Karol Kolčár

Tohtoročná porota pracovala v zložení (na nasledujúcej fotke zľava): Osamu Okamura (architekt, Česká republika), Dušan Buran (kurátor, Slovenská republika), Marlies Breuss (architektka, Rakúsko), Antonín Novák (architekt, Česká republika), Lukáš Kordík (architekt, Slovenská republika), Oľga Miháliková (technicko-organizačné zabezpečenie, Slovenská komora architektov), Štefan Moravčík (architekt, Slovenská republika), Roman Rutkowski (architekt, Poľsko)

foto: archív autora

Poloha na mape

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím