Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. jún 2017
0
810

Výsledky súťaže o Monument Oravskej priehrady

Na základe hodnotenia odbornej poroty a facebookového hlasovania vyhlasuje mesto Námestovo výsledky súťaže.
Výsledky súťaže o Monument Oravskej priehrady

Výber víťazného návrhu v súťaži  na pietne miesto a pamätník pre obyvateľov zatopených obcí prebehol netradičnou formou. O víťazoch rozhodlo hlasovanie poroty v kombinácií s verejným hlasovaním. Všetkých 12 súťažných návrhov sme predstavili v tomto článku.

O výsledkoch bolo rozhodnuté nasledovne:

S rovnakým počtom bodov 15, obsadili prvé miesto autorky Petra Jašicová a Barbora Kolenčíková s číslom návrhu 4, spoločne s Adamom Hudecom, ktorý je autorom návrhu č.2. Tretie miesto obsadil Lukáš Mydlár, autor návrhu č.8. Víťazi si spoločne odnesú po 400€ a v prípade tretieho miesta to bude odmena 200€.

Konečné stanovisko poroty znie nasledovne: „Napriek rovnakému počtu bodov v hodnotení, navrhujeme dopracovať a následne realizovať návrh autoriek Petra Jašicova a Barbora Kolenčíková, ktorý bol z hľadiska podmienok súťaže najvyhovujúcejší. V prípade návrhu č.2, ide o veľmi zaujímavú ideu a atraktívny pohľad na riešenie monumentu, o čom svedčí aj výsledok hlasovania verejnosti, no tento návrh by bol len veľmi ťažko technicky zrealizovateľný a tiež nespĺňa viaceré zo základných podmienok súťaže. Tretie miesto patrí návrhu č.8. O tom, či a ktorý návrh bude nakoniec realizovaný rozhodne zastupiteľstvo s vedením mesta.“ - za porotu Jakub Ptačin

Stanovisko vedenia mesta k súťaži: „Úprimne priznávame, že súťaž nenaplnila naše očakávania. Do uzávierky k nám dorazilo celkovo 12 návrhov, no o žiadnom sme neboli presvedčení na 100%. Naše bodové stanovisko je rovnaké ako v prípade poroty. Telefonicky sme kontaktovali jednotlivo každého súťažiaceho a oboznámili sme ho s priebehom súťaže. Aktuálna situácia je taká, že si na osobné stretnutie pozveme autorky Petru Jašicovú a Barboru Kolenčíkovú a prejdeme si prípadné dopracovanie návrhu. Konečné stanovisko následne vydávame na základe rozhodnutia mestského zastupiteľstva. Všetkým účastníkom sa chceme poďakovať za energiu a zapojenie sa do súťaže. “ - za vedenie mesta Marián Kasan

Predstavujeme ocenené návrhy:

Delené 1. miesto: súťažný návrh č. 4, Petra Jašicova a Barbora Kolenčíková - 400€ 

Autorský text:

Pri vzniku objektu sme vychádzali z pôdorysného tvaru Oravskej priehrady, ktorého zjednodušená podoba sa stala aj základom – podstavcom pre osadenie monumentu. Objekt je tvorený z vertikálnych plôch cortenových platní, ktoré sú tvarovo vytiahnuté z modifikovaného pôdorysu. Pôdorysná plocha je z betónu, je mierne vyvýšená a umiestnili sme na ňu „piny“ s číslom. Tie znázorňujú polohu zatopených osád. Každé číslo odkazuje ďalej na tabuľu, kde sa nachádza konkrétny názov zatopenej osady s informáciami o nej.

Rozdelením hmoty jednotlivé platne vytvárajú 3 oddelené segmenty, čím sme návštevníkom umožnili jednoduchší pohyb pomedzi jednotlivé časti.

Na pietne miesto odkazuje kríž, ktorý vzniká oddelením dvoch platní a súčasným horizontálnym výrezom v nich. Na vnútornej strane budú umiestnené mená tých, ktorí zahynuli vo vodách priehrady. Kríž s jeho nenásilnou formou má byť zároveň výstrahou pred nebezpečenstvom vôd priehrady. Jeho atypický tvar umožňuje výhľad na priehradu a jej okolitú scenériu. Balansujúce platne súčasne evokujú krehkosť nášho života a vytvárajú priestor na zamyslenie sa.

Dve ďalšie časti ponúkajú priestor na osadenie textových a grafických informácií o technických parametroch priehrady, možnostiach rekreácií, ako aj na informácie o zatopených osadách. Vizuál sme navrhovali s citom pre okolité prostredie, v kontexte s hornatou oravskou prírodou, čo odráža vizuálne tvarovanie a taktiež použitý materiál. Corten je materiál, ktorý svoju farbu mení časom, až do takého vzhľadu kedy sa monument zlúči s krajinou dohromady.

 

Delené 1. miesto: súťažný návrh č. 2, Adam Hudec - 400€ 

Autorský text:

5 svetiel svietiacich priamo do nebies, ako symbol piatich zaniknutých obcí, nesúci odkaz trpkej histórie, duší zosnulých aj nádeje do budúcnosti. Práve tí, zasiahnutí odsunom kvôli výstavbe vodného diela a tí, ktorí pri výstavbe stratili najbližších, či pre pozostalých, ktorí vo vodách Oravskej priehrady prišli o príbuzných, bude memoriál symbolom úcty, rešpektu a pokory. V neposlednom rade svetlo môže byť chápané ako paralela k výrobe elektrickej energie a výstavbe priehrady, ktorá je prínosom pre celý región. V návrhu pracujeme s odkazom na kultúrnu historickú krajinu, ktorá stavbou priehrady zanikla. 5 svetiel je situovaných na miestach bývalých obcí, 4 svetlá plávajú na vodnej hladine, posledné z nich je umiestené na Slanickom ostrove. Svetlá plávajú na štruktúre tvarovo odkazujúcej na strechy kostolných veží zatopených obcí. 5 svetiel je viditeľných z ďalekého okolia, nakoľko svietia do výšky takmer sto metrov. Každý z Námestova a okolitých obcí môže vidieť prítomnosť memoriálu ako súčasť krajiny, miesta, času. Počas dňa je badať reflexie svetla na vodnej hladine. Reflexné body, ktoré pútajú pozornosť.

 

3. miesto: súťažný návrh č. 8, Lukáš Mydlár - 200€ 

Autorský text:

Zmysel vybudovania priehrady, s tým spojená radikálna zmena života mnohých ľudí a zmena prostredia, je hlavne v ovládnutí rozbúrených tokov. Preto mnou navrhnutý monument symbolizuje skrotenie a víťazstvo nad živlom vody. Použitie materiálu betónu umožňuje bezúdržbové fungovanie monumentu a zároveň slúži ako odkaz na vytrvalosť priehradného múra.

Srdcom monumentu Oravskej priehrady sú ladné betónové krivky, ktoré evokujú dynamický živel vody. Jej ovládnutie a skrotenie našimi usilovnými predkami zosobňuje zovretie rozbúrených kriviek vlny do mohutnej obruče. Na obruči sú znázornené základné údaje o výstavbe. Krivky vlny sú počas noci nasvietené bodovými svetlami, zabudovanými v podlahe medzi jednotlivými vlnami. Dostatočné nasvietenie monumentu zvýrazní krivky vĺn a zároveň zamedzí prípadnému vandalizmu.

Samozrejme, že by nebolo možné dostať sa až k samotnému skroteniu vôd bez toho aby nedošlo k zaplaveniu častí siedmych obcí. Túto cestu vysídľovania vyobrazuje sedem mohutných schodov, na ktorých sú základné informácie o obciach a počty vysťahovaných ľudí.
Ako každé víťazstvo, tak aj víťazstvo nad živlom vody má svoju odvrátenú stránku v podobe nedobrovoľného vysťahovania množstva ľudí zo zatopených oblastí a množstva utopených ľudí vo vodách Oravskej priehrady. Spomienku na zosnulých a na navždy stratený domov ponúka odvrátená, zadná časť monumentu, ktorá ma priamu náväznosť na park.

Pomyselnú rovnováhu medzi živlami - vodou a zemou, dokonale stelesňuje Slanický ostrov. Dôležitosť monumentu je vyzdvihnutá vytvorením kompozičnej osi, ktorá začína Monumentom a končí pohľadovo priamo na ostrov.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím