Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. február 2017
0
1084

Verejný priestor a City moduly

Intervencia vo verejnom priestore nemusí byť trvalá. Môže byť aj dynamická - dočasná a napriek tomu funkčne a dizajnovo kvalitná.
Verejný priestor a City moduly

Ak chceme využiť urbánny priestor pre časovo obmedzené podujatia, akcie, výstavy, prezentácie... je to možné aj bez provizórnych riešení. A pritom tak, že "príchod", fungovanie a "odchod" objektov prostredie nezaťaží a nezanechá v ňom žiadne nežiadúce stopy.

Jedna z možných ciest pri hľadaní plne reverzibilných a mnohonásobne použiteľných riešení môže byť aj nasledovná - použitie "City modulov". Nie je to iba teoretický experiment. Reálne testovanie v paxi prebiehalo počas posledných troch rokov vo viacerých českých mestách.

City moduly vznikli v roku 2013 v rámci projektu "Otvorené", kde Moravská galéria reagovala na nízky záujem verejnosti a chcela sa zapojiť do mestského života. Podľa návrhu atelieru Chybík + Krištof AA vznikli City moduly lichobežníkového tvaru, ktoré umožnili otvoriť priestor galérie mimo vlastnú budovu.

Od tejto doby si City moduly získali popularitu medzi architektami, umelcami, dizajnérmi, mestskými predstaviteľmi aj neziskovými organizáciami. Zdá sa, že firma KOMA MODULAR, ktorá moduly vyrába a iniciovala ich vývoj, trafila do čierneho. Moduly sú už vnímané ako priestorové logo a prenajíma ich na rôzne účely využitia. Prierez, kde všade bolo možné vidieť ich realizácie je zhrnutý v dizajnovom časopise Koma City, ktorý si môžete prelistovať po kliknutí na obrázok nižšie.

V minulom roku bola zostava City modulov rozšírená o novú líniu Lighthouse. Tento citymodulový maják použil minuloročný Zlín Designweek, tiež aj Filmový festival detského filmu, akcia Ynspirology usporiadaná známym tanečníkom Yemi A.D. a v závere roka bol umiestnený na Jihlavskom námestí v rámci Festivalu dokumentárneho filmu. Organizátori ho využívali ako kaviareň s miestom pre stretávanie a workshopy.

Lighthouse na ZW
Lighthouse na ZW
Filmový festival  dokumentárneho filmu Jihlava
Filmový festival dokumentárneho filmu Jihlava
Filmový festival  dokumentárneho filmu Jihlava
Filmový festival dokumentárneho filmu Jihlava

Podobné riešenia môžu slúžiť aj pre edukatívne podujatia,  ako napríklad akcie Ostro sledovaná prsia, kde poskytli zázemie pre Alianciu žien s rakovinou prsníka a zoznamovali verejnosť s prevenciou proti tejto zákernej chorobe v Prahe a Brne, alebo ako pódium pre umelecké vystúpenia. City moduly bolo možné vidieť aj ako súčasť umeleckého vystúpenia na festivale svetla Signál v Prahe, ktoré využil holandský umelec Matthijs Munnik pre svoju svetelnú performanciu. Variabilitu skladania City modulov do rôznych tvarových variácií bolo možné vidieť na pražskom Desigbloku v rokoch 2014, 2015 i 2016.

Designblok 2014
Designblok 2014
Designblok 2016
Designblok 2016

City moduly tiež pomohli prezentovať čakárne mm cité pre lepšie mesto, ale uplatnili sa aj ako prezentácie rôznych živnostníkov v rámci akcie SDÍLKO premiérovo predstavené v Kopřivnici a úspešne zopakované v Ostrave Porube.

900
Youtube

Architektonický presah City modulov dokázala zostava propagácie nových typov automobilov BMW v rámci stého výročia automobilky pri príležitosti karlovarského filmového festivalu od štúdia Olgoj Chorchoj. 

BMW na Filmový festival Karlové Vary
BMW na Filmový festival Karlové Vary

Použitie takéhoto riešenia je veľmi široké, čo dokazujú uskutočnené realizácie vrátane zatiaľ posledného využitia na brnenských vianočných trhoch.

Vianočné trhy Brno
Vianočné trhy Brno

City moduly sú unikátne najmä svojim jedinečným patentovaným tvarom. Nejedná sa totiž o bežný kváder, ale o hranol lichobežníkového tvaru. Týmto atypickým tvarom CITY moduly ponúkajú rôzne architektonicky a umelecky atraktívne modulárne zostavy. City moduly KOMA sú novinkou v modulárnej architektúre. Jednoduchou zmenou základnej geometrie, symetrickým zošikmením oboch kratších strán modulu, vzniká úplne nový produkt. Vďaka tejto drobnej, avšak na prvý pohľad zrejmé transformáciu nie je City modul vnímaný ako kontajner, ale ako dizajnový mestský mobiliár v mierke drobnej dočasnej architektúry, možno niektoré z vyššie uvedených realizácií buudú inšpirovať aj Vás.

Poloha na mape

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím