Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
22. január 2019
0
496

Schody času 1918 - 2018, Václavské námestie, Praha

Dočasný pavilón Českého rozhlasu na pražskom “Václaváku” reprezentuje stručný prierez dejinami spoločného štátu a novodobou českou históriou.
Schody času 1918 - 2018, Václavské námestie, Praha
Autori: MgA. Adéla BačováPodlažná plocha: 165 m2Návrh: 2018 - 2018Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Václavské náměstí 6, Praha, Česká republikaPublikované: 22. január 2019

Inštalácia vo verejnom priestore. Dynamická a dočasná, napriek tomu však funkčne a dizajnovo kvalitná.

Pop-up inštalácia, ktorá vznikla pri príležitosti osláv storočnice Československa približuje dejinné udalosti prostredníctvom prehľadnej expozície kombinovanej s dobovými zvukovými nahrávkami z archívu. Ide o fyzické rozšírenie rozhlasového projektu SCHODY ČASU.

Ako vo frekventovanom verejnom priestore vytvoriť v obmedzenom časovom horizonte 165 m2 výstavnej plochy?

Jedeným z možných spôsobov je využitie prefabrikovaných stavebných modulov. Toto riešenie u našich západných susedov  preukázalo svoju životaschopnosť v priebehu posledných rokov niekoľkokrát. Či už išlo o Modulárne pavilóny na pražskom dizajnovom festivale Designblok, pavilón na festivale v Karlových Varoch, alebo “Maják v rámci zlínskeho Designweeku.

Všetky projekty mali spoločného menovateľa - architektonický koncept, ktorý odlíšil bežnú kontajnerovú inštaláciu od reprezentatívnej modulárnej architektúry. Inštalácia na Václavskom námestí sa skladá s 11 lichobežníkových modulov, ktoré boli na mieste zostavené v priebehu dvoch dní. Za návrhom spomínaných City modulov, ktoré vyrába vizovická spoločnosť KOMA MODULAR od roku 2013, stojí česko-slovenský ateliér CHYBIK+KRISTOF. Pílovité usporiadanie modulov zabezpečuje dostatok svetla v interiéri a efektívne využitie výstavnej plochy. Prízemná inštalácia je rozšírená o otvorenú strešnú terasu s výhľadom na námestie. Výhodou realizovaného modulárneho riešenia je rýchla demontáž a opätovné využitie modulov.

Priestorová schéma usporiadania pavilónu
Priestorová schéma usporiadania pavilónuAutor: Adéla Bačová
Pôdorysná schéma
Pôdorysná schémaAutor: Adéla Bačová

Expozícia

Vysielanie rozhlasu sprevádzalo históriu spoločného štátu od jeho nádejných počiatkov, cez temné vojnové obdobie, komunistickú diktatúru až po obnovenú demokraciu a žeravú súčasnosť.

Český rozhlas preto pripravil k stému výročiu založenia Československej republiky expozíciu SCHODY ČASU na Václavskom námestí v Prahe. Tá približuje históriu štátu v desiatich dekádach ohraničených rokmi zakončenými magickou číslicou osem. Do minulosti vás prenesú dobové zvukové nahrávky z archívu, vybrané výroky osobností a prehľad najzaujímavejších udalostí každého desaťročia:

1918-1928: Splnený sen
Koniec prvej svetovej vojny prepísal mapu Európy. Československá republika od svojho založenia hrdo zamierila medzi kultúrne i priemyselne najvyspelejšie krajiny sveta.

1928-1938: Tieň hospodárskej krízy
Nádejný rozvoj Československa zmarila svetová hospodárska kríza a nástup nacizmu. Vláda prijala podmienky Mníchovskej dohody a tým prišiel trpký koniec prvej republiky.

1938-1948: Od vojny horúcej k studenej
Československo bolo brutálne oklieštené a potom roztrhnuté. Po temnom období druhej svetovej vojny sa zdalo, že prichádzajú lepšie časy. Potom ale moc uchvátili komunisti.

1948-1958: Boľševický teror
Obnovená Československá republika sa čoskoro stala vazalom Sovietskeho zväzu. Politické procesy šírili atmosféru strachu. Ale slušní a nadaní ľudia sa nevzdávajú.

1958-1968: Socializmus s ľudskou tvárou
Politický odmäk. Československá nová vlna vo filme rovnako ako v celej spoločnosti spláchla cenzúru aj diktatúru jednej strany. Čoskoro však prišli sovietske tanky.

1968-1978: Šedivá normalizácie
Obdobie tuhých straníckych previerok a ohnutých chrbtov. Zdanlivo neotrasiteľnú fasádu reálneho socializmu však začala nenápadne podkopávať skrytá rieka undergroundu.

1978-1988: Agónia totality
Ľudia si šeptom rozprávali politické vtipy a pritom vstupovali do strany kvôli bytu. Plán sa vždy plnil nad sto percent, ale plánované hospodárstvo stopercentne krachovalo.

1988-1998: Znovuzrodená sloboda
Sovietsky zväz sa neslávne rozpadol a s ním aj celé jeho impérium. Hebký zamat revolúcie začal drhnúť o hrany reálnej politiky. Československo sa znovu rozdelilo.

1998-2008: Nudné nulté roky
Český štát sa stal súčasťou spojenej Európy. Nastupujúca éra internetu a globalizácia ukázala svoju odvrátenú tvár medzinárodného terorizmu.

2008-2018: V žiare horúcej súčasnosti
Čas politických škandálov, globálnych klimatických zmien a nástupu štvrtej priemyselnej revolúcie. V Česku žije už len asi 500 ľudí, ktorí sa narodili skôr ako naša republika.

Modulárna architektúra v mestskom prostredí je u nás pomerne novým fenoménom. Preto je dobré, že pilotné realizácie si udržiavajú svoju kvalitu. Reverzibilná dočasná inštalácia môže priniesť do verejného priestoru zaujímavý a dynamický prvok, ktorý môže prispieť k jeho oživeniu. Adekvátne funkčné a estetické riešenie bez puncu "low costu" dokáže primerane reprezentovať a zároveň po skončení svojho poslania odchádza zo zažitého prostredia bez stôp a zanecháva ho v pôvodnej, neporušenej podobe.

Podklady: KOMA MODULAR, Adéla Bačová

Foto: Archiv ČRo

Poloha diela

MgA. Adéla Bačová

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím