Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
22. január 2019
0
607

Schody času 1918 - 2018, Václavské námestie, Praha

Dočasný pavilón Českého rozhlasu na pražskom “Václaváku” reprezentuje stručný prierez dejinami spoločného štátu a novodobou českou históriou.
Schody času 1918 - 2018, Václavské námestie, Praha
Autori: MgA. Adéla BačováPodlažná plocha: 165 m2Návrh: 2018 - 2018Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Václavské náměstí 6, Praha, Česká republikaPublikované: 22. január 2019

Inštalácia vo verejnom priestore. Dynamická a dočasná, napriek tomu však funkčne a dizajnovo kvalitná.

Pop-up inštalácia, ktorá vznikla pri príležitosti osláv storočnice Československa približuje dejinné udalosti prostredníctvom prehľadnej expozície kombinovanej s dobovými zvukovými nahrávkami z archívu. Ide o fyzické rozšírenie rozhlasového projektu SCHODY ČASU.

Ako vo frekventovanom verejnom priestore vytvoriť v obmedzenom časovom horizonte 165 m2 výstavnej plochy?

Jedeným z možných spôsobov je využitie prefabrikovaných stavebných modulov. Toto riešenie u našich západných susedov  preukázalo svoju životaschopnosť v priebehu posledných rokov niekoľkokrát. Či už išlo o Modulárne pavilóny na pražskom dizajnovom festivale Designblok, pavilón na festivale v Karlových Varoch, alebo “Maják v rámci zlínskeho Designweeku.

Všetky projekty mali spoločného menovateľa - architektonický koncept, ktorý odlíšil bežnú kontajnerovú inštaláciu od reprezentatívnej modulárnej architektúry. Inštalácia na Václavskom námestí sa skladá s 11 lichobežníkových modulov, ktoré boli na mieste zostavené v priebehu dvoch dní. Za návrhom spomínaných City modulov, ktoré vyrába vizovická spoločnosť KOMA MODULAR od roku 2013, stojí česko-slovenský ateliér CHYBIK+KRISTOF. Pílovité usporiadanie modulov zabezpečuje dostatok svetla v interiéri a efektívne využitie výstavnej plochy. Prízemná inštalácia je rozšírená o otvorenú strešnú terasu s výhľadom na námestie. Výhodou realizovaného modulárneho riešenia je rýchla demontáž a opätovné využitie modulov.

Priestorová schéma usporiadania pavilónu
Priestorová schéma usporiadania pavilónuAutor: Adéla Bačová
Pôdorysná schéma
Pôdorysná schémaAutor: Adéla Bačová

Expozícia

Vysielanie rozhlasu sprevádzalo históriu spoločného štátu od jeho nádejných počiatkov, cez temné vojnové obdobie, komunistickú diktatúru až po obnovenú demokraciu a žeravú súčasnosť.

Český rozhlas preto pripravil k stému výročiu založenia Československej republiky expozíciu SCHODY ČASU na Václavskom námestí v Prahe. Tá približuje históriu štátu v desiatich dekádach ohraničených rokmi zakončenými magickou číslicou osem. Do minulosti vás prenesú dobové zvukové nahrávky z archívu, vybrané výroky osobností a prehľad najzaujímavejších udalostí každého desaťročia:

1918-1928: Splnený sen
Koniec prvej svetovej vojny prepísal mapu Európy. Československá republika od svojho založenia hrdo zamierila medzi kultúrne i priemyselne najvyspelejšie krajiny sveta.

1928-1938: Tieň hospodárskej krízy
Nádejný rozvoj Československa zmarila svetová hospodárska kríza a nástup nacizmu. Vláda prijala podmienky Mníchovskej dohody a tým prišiel trpký koniec prvej republiky.

1938-1948: Od vojny horúcej k studenej
Československo bolo brutálne oklieštené a potom roztrhnuté. Po temnom období druhej svetovej vojny sa zdalo, že prichádzajú lepšie časy. Potom ale moc uchvátili komunisti.

1948-1958: Boľševický teror
Obnovená Československá republika sa čoskoro stala vazalom Sovietskeho zväzu. Politické procesy šírili atmosféru strachu. Ale slušní a nadaní ľudia sa nevzdávajú.

1958-1968: Socializmus s ľudskou tvárou
Politický odmäk. Československá nová vlna vo filme rovnako ako v celej spoločnosti spláchla cenzúru aj diktatúru jednej strany. Čoskoro však prišli sovietske tanky.

1968-1978: Šedivá normalizácie
Obdobie tuhých straníckych previerok a ohnutých chrbtov. Zdanlivo neotrasiteľnú fasádu reálneho socializmu však začala nenápadne podkopávať skrytá rieka undergroundu.

1978-1988: Agónia totality
Ľudia si šeptom rozprávali politické vtipy a pritom vstupovali do strany kvôli bytu. Plán sa vždy plnil nad sto percent, ale plánované hospodárstvo stopercentne krachovalo.

1988-1998: Znovuzrodená sloboda
Sovietsky zväz sa neslávne rozpadol a s ním aj celé jeho impérium. Hebký zamat revolúcie začal drhnúť o hrany reálnej politiky. Československo sa znovu rozdelilo.

1998-2008: Nudné nulté roky
Český štát sa stal súčasťou spojenej Európy. Nastupujúca éra internetu a globalizácia ukázala svoju odvrátenú tvár medzinárodného terorizmu.

2008-2018: V žiare horúcej súčasnosti
Čas politických škandálov, globálnych klimatických zmien a nástupu štvrtej priemyselnej revolúcie. V Česku žije už len asi 500 ľudí, ktorí sa narodili skôr ako naša republika.

Modulárna architektúra v mestskom prostredí je u nás pomerne novým fenoménom. Preto je dobré, že pilotné realizácie si udržiavajú svoju kvalitu. Reverzibilná dočasná inštalácia môže priniesť do verejného priestoru zaujímavý a dynamický prvok, ktorý môže prispieť k jeho oživeniu. Adekvátne funkčné a estetické riešenie bez puncu "low costu" dokáže primerane reprezentovať a zároveň po skončení svojho poslania odchádza zo zažitého prostredia bez stôp a zanecháva ho v pôvodnej, neporušenej podobe.

Podklady: KOMA MODULAR, Adéla Bačová

Foto: Archiv ČRo

Poloha diela

MgA. Adéla Bačová

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím