Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. júl 2019
0
1085

Vývojové a inovačné centrum modularity, Vizovice

Ukážka možností modulárnej architektúry.
Vývojové a inovačné centrum modularity, Vizovice
Autori: Ing. arch. Ondřej Chybík, MAS ETH, Ing. arch. Michal KrištofNávrh: 2018 - 2019Adresa: Říčanská 1191, Vizovice, SlovenskoPublikované: 17. júl 2019

Modulárne stavanie je pozitívne vnímané najmä kvôli rýchlosti a jednoduchosti realizácie. Z modulov však nevznikajú len účelné stavby bez architektonického prínosu. Tento spôsob výstavby začíname pozvoľna vnímať aj v inej rovine. Z príkladov realizovaných na Slovensku sme publikovali realizácie "Ark Shelter" Martina Mikovčáka (napr. tu a tu). V susednom Česku vznikajú stavby, ktoré pôvodné využitie modulárneho stavebného systému posúvajú za hranice jednoduchého okamžitého použitia obytných kontajnerov.

K slovu sa dostáva modulárna architektúra

Česko-slovenský ateliér Chybík+Krištof, ktorý s vizovickou firmou KOMA MODULAR dlhodobo spolupracuje (stačí spomenúť český pavilón na EXPO 2015 v Miláne) vyvinul nový stavebnicový systém. Ten vychádza zo štandardných výrobkov firmy, ale vďaka kombinácii plošných a priestorových prvkov umožňuje voľnejšie usporiadanie vnútorného priestoru. Možnosti nového modulárneho systému demonštruje projekt nového projekčného pracoviska, ktoré vyrastie v areáli firmy.

Vizualizácia
Vizualizáciaautor: Chybík+Krištof
Súčasná podoba vizovického sídla firmy KOMA MODULAR
Súčasná podoba vizovického sídla firmy KOMA MODULARautor: Chybík+Krištof
Širšie vzťahy - osadenie budov v rámci areálu firmy
Širšie vzťahy - osadenie budov v rámci areálu firmyautor: Chybík+Krištof

Kontext a urbanistické riešenie

Plánované vývojové a inovačné centrum sa má stať súčasťou Centra modulárnej architektúry vznikajúceho v areáli vizovickej firmy. Architekti z ateliéru Chybík+Krištof rozdelili areál na dve časti. Vzdialenejší segment vyčlenili pre výrobu, zatiaľčo trojuholníková plocha, tvoriaca vstupnú bránu do areálu, slúži administratíve, zamestnancom a návštevníkom.

Trojuholníkové námestie vymedzuje jedáleň so šatňou (prvá realizácia ateliéru pre spoločnosť KOMA MODULAR) a "recyklovaný" český pavilón z Expa 2015, transformovaný na polyfunkčnú administratívnu budovu (realizácia ateliéru Chybík+Krištof, o konverziu sa postaral Olgoj Chorchoj - dielo sme podrobne predstavili v tomto článku). Celok má uzavrieť nové vývojové centrum. Objekty vymedzujú priestor určený pre oddych zamestnancov i časté akcie pre verejnosť (napríklad pravidelné vizovické dni architektúry). 

Situácia - plánovaný administratívny objekt doplní dvojicu stojacich stavieb
Situácia - plánovaný administratívny objekt doplní dvojicu stojacich staviebautor: Chybík+Krištof

"Pri dlhodobej spolupráci s KOMA MODULAR sme začali objavovať možnosti, ale aj limity modulárnej výstavby. V novej budove výskumného centra sme chceli posunúť priestorové možnosti modulárnej architektúry. Klasické pravouhlé moduly sú výhodné najmä z dôvodu efektívnosti výroby a prepravy. Stavby sú tvorené kladením jedného modulu vedľa druhého, konštrukcie sa duplikujú v horizontálnom aj vertikálnom smere. Systém je výborný pre určitý účel, no pokiaľ má investor inú než pravouhlú parcelu alebo má špecifické požiadavky na priestorové riešenie, je do určitej miery obmedzený," hovorí architekt Michal Krištof. 

Axonometria navrhovaného objektu
Axonometria navrhovaného objektuautor: Chybík+Krištof

Ako to funguje?

Systém atypických modulov tvorí kombinácia priestorových a plošných prvkov. Na pripravené základy sa ukladajú plošné podlahové moduly lichobežníkového tvaru. Tie tvoria podnož pre nosné priestorové moduly. 

Tuhé prefabrikované lichobežníkové prvky vytvárajú nosnú osnovu pre strešnú konštrukciu a zároveň obsahujú všetko potrebné vybavenie a zázemie (toalety, sklady, kuchynka, multimediálna miestnosť, vzorkovňa...).

Podstatou riešenia ateliéru Chybík+Krištof je práve “voľný priestor”, ktorý vzniká medzi modulmi. Nedochádza k spomínanému duplikovaniu konštrukcií, architekt nie je pri návrhu limitovaný pravouhlou osnovou.

Zachovanie predností modulárnej výstavby zabezpečuje systém prefabrikovaného obvodového plášťa. Strešná konštrukcia v tomto prípade nie je klasická “krabica” ale tvarovaná doska pripravená na montáž vo výrobnej hale.

Nový modulový systém rozložený na základné stavebné prvky
Nový modulový systém rozložený na základné stavebné prvkyautor: Chybík+Krištof
"Plné" moduly vs. otvorený priestor
"Plné" moduly vs. otvorený priestorautor: Chybík+Krištof

Flexibilný open space ako demonštrácia možností modulárnej výstavby

Centrálny otvorený priestor, s kapacitou približne 12 pracovných miest, je navrhnutý pre stálych aj externých zamestnancov. Zdieľaný open space reflektuje aktuálny vývoj pracovného prostredia a meniacich sa požiadaviek projektantov a vývojárov spoločnosti. Priestor svojím tvarovaním spája výhody open space a samostatných kancelárií. Jedna zdieľaná miestnosť niekedy slúži skupinám projektantov, pracujúcim na spoločnom projekte, inokedy zas samostatným pracovníkom. Fragmentovaný priestor formovaný do menších “zálivov” eliminuje halový efekt klasických otvorených kancelárií. Pracovisko je možné ďalej opticky deliť prostredníctvom závesov, či ďalších mobilných prvkov vybavenia. Interiér je dodatočne presvetlený cez presklené plochy medzi modulmi, ktoré dopĺňa Dvojica strešných svetlíkov.

Pôdorys
Pôdorysautor: Chybík+Krištof
Rez zvýšeným svetlíkom
Rez zvýšeným svetlíkomautor: Chybík+Krištof
Vizualizácia
Vizualizáciaautor: Chybík+Krištof
Vizualizácia
Vizualizáciaautor: Chybík+Krištof
Vizualizácia
Vizualizáciaautor: Chybík+Krištof
Vizualizácia
Vizualizáciaautor: Chybík+Krištof
Vizualizácia
Vizualizáciaautor: Chybík+Krištof
Fotografie modelu,
Fotografie modelu,autor: Chybík+Krištof

Poloha diela

Ing. arch. Ondřej Chybík, MAS ETH
Ing. arch. Michal Krištof

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím