Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
22. júl 2020
1
1178

Česko-slovenský ateliér Chybík + Krištof predstavil projekt športového a kultúrneho areálu v Jihlave

Samostatne stojace kompaktné bloky namiesto "superštruktúry", bežecký ovál na streche haly.
Česko-slovenský ateliér Chybík + Krištof predstavil projekt športového a kultúrneho areálu v Jihlave

Ateliér Chybík+Krištof pripravuje prestavbu Horáckej arény v Jihlave. Mestský hokejový štadión nahradí nové multifunkčné športovo-kultúrne centrum pre obyvateľov regiónu. Na projekte, ktorý vzišiel z architektonickej súťaže (výsledky sme uverejnili v októbri minulého roku), ateliér intenzívne pracuje. Pôvodný súťažný návrh prešiel viacerými zmenami, z ktorých najvýraznejšou je zmena obvodového plášťa. Výstavba, ktorej súčasťou bude tiež revitalizácia nadväzujúceho verejného priestoru začne na jeseň roku 2021. Multifunkčná aréna by mala po plánovanom dokončení v roku 2023 nahradiť zastaraný štadión a slúžiť pre usporiadanie športových a kultúrnych akcií krajského významu.

Nová Horácká multifunkční aréna nadväzuje na pôvodný účel stavby, ktorá od roku 1955 slúži predovšetkým ako domáci štadión hokejového klubu. Cieľom prestavby je vytvoriť na hranici historického centra Jihlavy multifunkčný priestor pre 5600 divákov, oživiť priľahlé ulice aj parky a otvoriť sa okoliu novými funkciami. Projekt ateliéru Chybík+Krištof počíta so situovaním doplnkových funkcií (obchody, reštaurácia a služby) do samostatne stojacich blokov. Zvolené riešenie umožňuje pracovať s komornejšou mierkou a nadviazať na existujúcu zástavbu štvrte.

Nový areál by malo tvoriť niekoľko solitérnych objektov, ktoré sú vzájomne prepojené na úrovni suterénu. Pozitívom projektu je plynulé prepojenie športoviska s ulicou a parkom. Priechodný mestský blok s aktívnym parterom má potenciál na začlenenie do rutinného života mesta.

"Arénu koncipujeme tak, že hlediště pojme 5600 diváků, kteří budou tvořit jeden obrovský kotel. Tribuny totiž lemují po 360 stupních hrací plochu. Dalším důležitým aspektem je začlenění arény do města. Naší ambicí bylo vytvořit kompaktní stavbu, která nebude v území bariérou, ale bude přirozeně rozvíjet kvality parku a přilehlých ulic," vysvetľuje Ondřej Chybík, spoluautor projektu z ateliéru Chybík+Krištof.

Nedávne úpravy projektu sú najviac zreteľné v prípade obvodového plášťa. Architekti vo finále zvolili predsadenú fasádu z farebného ťahokovu, ktorá bude tieniť obvodový plášť arény. Novinkou je tiež scénické osvetlenie budovy, ktoré bude meniť farbu podľa typu podujatia. Stane sa tak vonkajším indikátorom aktuálnej programovej náplne haly. “Aktuálna podoba projektu reflektuje okrem nášho úsudku predovšetkým komentáre poroty. Teší nás, že sa vyvíja a úspešne smeruje k realizácii podľa plánovaného harmonogramu,“ vysvetľujú architekti.

Arénu zo strany interiéru definujú dva vzájomne prepojené svety, pozostávajúce z ochodzí so vstupmi a tribún okolo ľadovej plochy. Ochodze a chodby navrhli architekti v červenej farbe, ktorá je charakteristická pre divadlá. Zvnútra sa farba postupne prelieva do exteriéru, kde kopíruje tvar elipsy.

Priestor haly sa dokáže prispôsobiť rôznym kultúrnym akciám, vrátane výstav, prehliadok a divadelných predstavení. Špecialitou multifunkčnej arény bude telocvičňa s napojením na bežecký ovál na streche haly, ktorá športovanie obohatí o panoramatické výhľady na Jihlavu.

Autor: Chybík+Krištof
Autor: Chybík+Krištof
Autor: Chybík+Krištof
Autor: Chybík+Krištof
Autor: Chybík+Krištof
Autor: Chybík+Krištof
Autor: Chybík+Krištof
Autor: Chybík+Krištof
Autor: Chybík+Krištof
Autor: Chybík+Krištof
Autor: Chybík+Krištof
Autor: Chybík+Krištof

Vizualizácie:

Vizualizácia: monolot
Vizualizácia: monolot
Vizualizácia: monolot
Vizualizácia: monolot
Vizualizácia: monolot

Architektonický tím:
Ing. arch. Ondřej Chybík, Ing. arch. Michal Krištof, Ing. arch. Jiří Richter, Ing. arch. Luděk Šimoník, Ing. arch. Kryštof Foltýn, Ing. arch. Martin Holý, Ing. arch. Denisa Annová, Ing. arch. Ondřej Mičuda, MSc. Arch. Laura Emilija Druktenytė, Bc. Urszula Sedziak, Bc. Tomáš Wojtek

Základné výmery:
priestory pre športovcov - 4 786 m2, priestory pre divákov - 5 256 m2, telocvičňa - 400 m2, reštaurácia - 674 m2, malé gastro prevádzky - 690 m2, administratíva - 289 m2, priestory pre obchod - 729 m2, technické zázemie a zásobovanie - 4 498 m2, ubytovanie - 826 m2, parkovanie - 4 852 m2

Obostavaný objem:
183 630 m3

Štruktúra: 
ľadová plocha, telocvičňa, bežecký ovál, reštaurácia, 8 malých gastro prevádzkarní, 8 kancelárií, ubytovňa, sieň slávy, akadémia, 24 šatní, bar, 36 sky boxov, posilňovňa, fan shop

Odhadovaný termín dokončenia projektu: 
2023

Odhadované náklady: 
30,14 mil. €

Podklady: Chybík+Krištof

Poloha na mape

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím