Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Ateliér CHYBIK + KRISTOF ARCHITECTS netreba v našich končinách nejak zvlášť predstavovať. Michal Krištof, spolu so svojím spolužiakom Ondřejom Chybíkom, založili ateliér už počas štúdia na Fakulte architektúry Brnianskej VUT. Kolektív zoskupený okolo dvojice architektov sa stihol počas uplynulých rokov zapísať viacerými realizáciami medzi stálice domácej scény a v zahraničí patrí medzi najcitovanejšie česko-slovenské štúdiá. Dnes je súčasťou tímu v brnianskej, pražskej a bratislavskej pobočke 63 architektov. Viac o fungovaní ateliéru sa môžete dočítať v rozhovore s Michalom Krištofom.
Viac ako desaťročie tvorby CHYBIK + KRISTOF ARCHITECTS približuje aktuálna monografia Crafting Character. Čitateľa sprevádza text publicistu Adriana Madlenera, ktorý predstavuje výber štrnástich najvýraznejších projektov ateliéru. Kniha vychádza pod hlavičkou vydavateľstva FRAME Publishers, s predslovom kritika architektúry Aarona Betskyho. Vyzdvihuje tvorbu zatriedenú do ôsmich tematických celkov: adaptive reuse, public actors, prefabricated modularity, affordability, integration, materiality, self-initiated transformation, importance of the context. Monografia je dostupná na stránkach FRAME Publisher, ACC Art Books, Thames&Hudson, alebo vo vybraných kníhkupectvách.
Výber z projektov predstavených v publikácii:
Vinárstvo Lahofer (viac tu)
Budova reprezentatívneho centra Vinárstva je zakomponovaná do znojemskej krajiny posiatej vinohradmi. Slúži ako výrobňa, priestor pre návštevníkov aj administratívne zázemie spoločnosti. Hlavným architektonickým motívom je podľa slov architektov raster viničných riadkov, ktorý je interiéri čitateľný v podobe odhalených rebier konštrukčného systému. Architekti prizvali k spolupráci umelca Patrika Hábla, ktorý na betónových klenbách stvárnil svoje maliarske dielo. Amfiteáter, ktorý vytvára stúpajúca strecha objektu, bude miestom pre verejné podujatia.
Enotéka Znojmo (viac tu)
“Vínna knižnica” a degustačný priestor sa nachádza v centrálnej zóne Znojma, ktoré patrí medzi najznámejšie vinohradnícke podoblasti južnej Moravy. Prevádzka sídli v historickom objekte pivovaru z 19. storočia a priľahlom technickom priestore, ktorý bol k budove dostavaný v 70. rokoch. Na dohľad je rotunda sv. Kataríny z 11. storočia a susediaci gotický kostol sv. Mikuláša. Spletité historické a architektonické vrstvy mesta do značnej miery ovplyvnili aj výsledný architektonický koncept. Autori prepojili dva objekty, pri každom z nich uplatnili individuálny prístup k obnove, ktorý reflektoval ich rozdielny stavebný a funkčný základ.
Showroom a administratívne priestory nábytkárskej firmy, Brno (viac tu)
Premena bývalého autosalónu na okraji sídliska na showroom a sídlo nábytkárskej spoločnosti. Jednopodlažný objekt nevalnej estetickej kvality získal novú, ľahko zapamätateľnú tvár vytvorenú z deviatich stoviek čiernych plastových sedákov.
Vývojové centrum modularity, Vizovice (viac tu)
Think-tank prezentujúci nové koncepty a možnosti modulárnej výstavby.
Projekt družstevných bytov v Brne (viac tu)
Dostupné bývanie pre moravskú metropolu navrhol kolektív česko-slovenského ateliéru na základe víťazného návrhu v užšej projektovej súťaži.
Mendelov skleník v Brne (viac tu)
Česko-slovenský ateliér Chybík+Krištof dokončil realizáciu skleníka v záhradách Augustiniánskeho opátstva, kde Gregor Johann Mendel svojimi experimentmi položil základy modernej genetiky. Nová interpretácia stavby kopíruje originálny pôdorys, orientáciu a pracuje s tromi Mendelovými zákonmi dedičnosti.
Projekt udržateľného bývania Modřanský cukrovar (viac tu)
Investičný zámer, ktorý vzniká v spolupráci s spoločnosťou Skanska, počíta s využitím stavebnej sute pri výrobe betónových zmesí. Výrazná kresba materiálu rebetong bude neoddeliteľnou súčasťou vybraných nosných a pohľadových prvkov.
Obnova brnianskeho ústredného autobusového nádražia Zvonařka (viac tu)
Adaptácia symbolu brutalistickej architektúry pre dnešné časy.