Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. marec 2017
0
2121

Fasáda ako funkčný banner - showroom a administratívne priestory nábytkárskej firmy

Premena bývalého autosalónu na okraji sídliska na showroom a sídlo nábytkárskej spoločnosti. Jednopodlažný objekt nevalnej estetickej kvality získal novú, ľahko zapamätateľnú tvár vytvorenú z deviatich stoviek čiernych plastových sedákov.
Fasáda ako funkčný banner -  showroom a administratívne priestory nábytkárskej firmy
Autori: Ing. arch. Ondřej Chybík, Ing. arch. Michal Krištof, Ing. arch Victor Cojocaru, Ing. arch. Martin Holý, Ing. arch. Vojtěch Kouřil, Ing. arch. Šárka Kubínová, Ing. arch. Ondřej Mundl, Ing. arch. Matej ŠtrbaInvestor: MY DVA group a.s.Zastavaná plocha: 550 m2Návrh: 2015 - 2015Realizácia: 2015 - 2016Adresa: Vinohrady , Brno , Česká republikaPublikované: 23. marec 2017

Popart, minimimalizmus a kultivovaný architektonický prejav. Hoci zadanie je jednoduché, účelové a autori pracujú so surovými materiálmi, priznanými v ich “nahej” podstate, nezľavujú vo svojich architektonických nárokoch. Naopak, je evidentné, že nič nie je náhodné a každý detail je premyslený. Kreativita a jednoduchosť sa nevylučujú. Výsledok je vždy vizitkou schopností tvorcov (a v realizácii samozrejme aj technickej “gramotnosti” realizátorov).

Abstraktne poňatá fasáda zároveň funguje ako reklamný pútač na firmu samotnú. Jednoduchou úpravou interiéru vznikol aj nový flexibilný showroom, v ktorom sú prezentované jednotlivé segmenty výroby v špecifických, tematicky ladených prostrediach. 

Fotograf: Lukáš Pelech

Vinohrady sú jedným z posledných sídlisk postavených v Brne v polovici osemdesiatych rokov minulého storočia. Samotný autosalón vznikol v deväťdesiatych rokoch a je súčasťou línie komerčných budov lemujúcich štvorprúdovú ulicu Žarošická, ktoré však do územia nevnášajú žiadnu kvalitu. Pôvodný stav objektu bol technicky aj morálne zastaraný a po formálnej stránke nezodpovedal potrebám spoločnosti. Vzhľadom na to, že išlo o dočasnú investíciu v režime prenájmu a že firma už priestory využívala, riešenie muselo byť lacné a rýchle. Zadanie znelo jasne: „Udělejte to levně, ideálně zadarmo,“ spomínajú architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof.

Podoba objektu pred rekonštrukciou
Podoba objektu pred rekonštrukciouFotografia: Chybik + Kristof

Investor patrí medzi popredných českých dodávateľov kancelárskeho, školského a kovového nábytku. Voľba materiálu, ktorý s vynaložením minimálnych finančných prostriedkov a s maximálnym efektom zhodnotí pôvodný objekt, preto logicky smerovala do výroby. Bez väčších zásahov do exteriéru je stavba obložená jednotným produktom - plastovým sedadlom v čiernej farbe v cene zhruba 80 Kč/kus. Tým vzniká abstraktné textúra, ktorá bez ďalších reklamných prvkov jasne vypovedá o tom, čo sa deje vo vnútri. „Jedná se o základní formu interiérové židle, kterou investor standardně dovává, s tím rozdílem, že jako materiál byl použit černý granulát pro venkovní použití – je tedy odolný proti vlivům počasí, zejména UV záření.“ popisujú architekti. Jednotlivé sedáky sú upevnené na konštrukciu z oceľových profilov ukotvených na fasádu. V prípade mechanického poškodenia je možné konkrétny kus ľahko vymeniť za nový, tiež čistenie fasády je možné vykonávať jednoducho - raz až dvakrát do roka wapkou.

Fotograf: Lukáš Pelech
Fotograf: Lukáš Pelech

Druhou rovinou návrhu je interiér, ktorý pozostáva z dvoch častí: showroomu a kancelárií so zázemím pre zamestnancov. Vnútro stavby bolo kompletne očistené, prezentačný priestor showroomu, ktorý vznikol zväčšením pôvodnej vstupnej haly v centre dispozície, je vymedzený polykarbonátovými priečkami, podlaha je zjednotená bielou stierkou, na strope je ponechaný pohľadový betón a všetky nové inštalácie sú vedené po povrchu. Do takto abstrahovaného priestoru sú vložené tri kruhové galérie reprezentujúce tri odlišné segmenty výroby - školský nábytok, kancelársky nábytok a dizajnové výrobky. Kruhové výrezy sú vymedzené bielymi textilnými závesmi na celú výšku priestoru, ktoré je možné podľa potreby uzavrieť. Interiéry kruhových výrezov predstavujú tri odlišné prostredia, kde je materiál podlahy a spôsob osvetlenia zvolený tak, aby zodpovedal prostrediu, pre ktoré je nábytok určený. Medzipriestory je možné vypĺňať rôznymi solitérmi, možno ich využívať ako konferenčné miestnosti. Celý priestor funguje na princípe galérie, ktorú je možné jednoduchým spôsobom prispôsobovať aktuálnym potrebám. Kancelárie pre zamestnancov sú situované po obvode stavby.

Axonometria
AxonometriaAutor: Chybik + Kristof
Pôdorys
PôdorysAutor: Chybik + Kristof
Variabilita - možnosti usporiadania interiéru
Variabilita - možnosti usporiadania interiéruAutor: Chybik + Kristof
Pohľad
PohľadAutor: Chybik + Kristof
Fotograf: Lukáš Pelech
Fotograf: Lukáš Pelech
Fotograf: Lukáš Pelech
Fotograf: Lukáš Pelech

Poloha diela

Ing. arch. Ondřej Chybík
Ing. arch. Michal Krištof
Ing. arch Victor Cojocaru
Ing. arch. Martin Holý
Ing. arch. Vojtěch Kouřil
Ing. arch. Šárka Kubínová
Ing. arch. Ondřej Mundl
Ing. arch. Matej Štrba

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím