Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. jún 2017
0
850

Meeting point Brno

Dočasný letný pavilón na Moravskom námestí v Brne. Inštalácia hostí rad kultúrnych a spoločenských akcií. Objekt akcentuje bohatú minulosť miesta a pripomína historické vrstvy, ktoré sa v nečakaných momentoch pretínajú.
Meeting point Brno
Autori: Ing. arch. Ondřej Chybík, Ing. arch. Michal KrištofInvestor: Meeting BrnoNávrh: 2017 - 2017Realizácia: 2017 - 2017Adresa: Moravské náměstí , Brno, SlovenskoPublikované: 7. jún 2017

Od mája do októbra hostí priestor Moravského námestia v Brne multižánrový festival Leto 2017. Bohatému programu, ktorý odštartoval 19. mája festivalom Meeting Brno, je prispôsobený i samotný priestor námestia. Projekt na dočasnú úpravu námestia je dielom ateliéru Chybik + Kristof Architects & Urban Designers. Koncept, rovnako ako hlavné motto - Jednota v rozmanitosti - sa snaží pripomenúť všetky historické vrstvy, ktoré sa tu v priebehu stáročí nahromadili.

Foto: Lukáš Ildža

Moravské námestie v Brne je miestom s bohatou históriou. Nachádza sa na severnom okraji historického jadra mesta a až do polovice 18. storočia bolo súčasťou mestského opevnenia s bastiónom. Na konci 18. storočia už bolo živým miestom spoločenského diania a po zbúraní hradieb po roku 1850 sa začlenilo do zeleného prstenca brnianskej okružnej triedy. V rokoch 1888 – 1891 bol uprostred parku vybudovaný Nemecký dom doplnený súsoším cisára Jozefa II., ktorý slúžil ako kultúrne centrum pre nemecky hovoriacich občanov Brna. Pomník bol v roku 1919 odstránený a Nemecký dom zanikol s koncom 2. svetovej vojny.

Po vojne tu boli krátko pochovaní červenoarmejci, ktorí položili svoje životy pri oslobodzovaní Brna, následne bol priestor parkovo upravený. V roku 1946 bol v parku odhalený základný kameň pre pomník T. G. Masaryka, ktorý však nikdy nebol dokončený. V rokoch 1970 - 1973 bolo priestranstvo znovu upravené v duchu vtedajšej ideológie - v jeho strede bol umiestený päťcípy bazén s vodometom a za ním súsošie Komunisti.

Po roku 1990 zostal len bazén. Všetky tieto historické vrstvy sú odtlačkom dejín nielen mesta Brna, ale celého českého štátu. Dokumentujú dramatické zmeny v spoločnosti, ktoré boli hýbateľom väčšiny zmien v priestore námestia. S trochou zveličenia možno povedať, že Moravské námestie je skrytým manifestom českej histórie.

Stopa dejín
Stopa dejínAutor: Chybik+Kristof Architects & Urban Designers

Inštalácia navrhnutá architektmi Ondřejom Chybíkom a Michalom Krištofom pri príležitosti Leta 2017 tieto vrstvy pripomína a v nečakaných momentoch ich pretína. Evokuje túžbu spájať. Odkazuje na už dávno zabudnutú vrstvu mestských hradieb rovnako ako na spolupatričnosť Čiech a Moravy s habsburskou monarchiou, pripomína najväčšiu brniansku menšinu – moravských Nemcov – rovnako ako červenoarmejcov, nezabúda ani na dlhé roky komunistického režimu.

Výsledné zlúčenie jednotlivých historických vrstiev Moravského námestia
Výsledné zlúčenie jednotlivých historických vrstiev Moravského námestiaAutor: Chybik+Kristof Architects & Urban Designers

Zadaním bolo vytvoriť letný pavilón, ktorý v sebe bude obsahovať pódium, bar, pivnú terasu a vonkajšiu galériu s potrebným zázemím. Rozvrhnutie jednotlivých funkcií v priestore vychádza z pôdorysnej schémy Nemeckého domu, ktorá je znázornená formou štruktúry z lešenárskych rúrok; nápis umiestený na hlavnom priečelí hrdo oznamuje hlavné motto festivalu – Jednota v rozmanitosti – v jazykoch všetkých národov, ktoré sa v priestore Moravského námestia objavili. Stredná časť pavilónu slúži ako pódium, v pravom krídle je umiestený bar a pivná terasa, v ľavom krídle je vonkajšia galéria s expozíciou výtvarných diel. Centrálnemu priestoru dominuje červená hviezda namaľovaná náterom na chodník, odkaz na súsošie komunistov je dielom sochára Pavla Karousa. V hlavnej osi námestia smerujúcej do centra mesta sú inštalované betónové ihlany ako pripomienka padlých červenoarmejcov. Najstaršia vrstva - mestské hradby - je realizovaná do formy jednoduchého plotu. Všetko dopĺňa informačná tabuľa s opisom jednotlivých fragmentov.

Situácia
SituáciaAutor: Chybik+Kristof Architects & Urban Designers

Letná inštalácia na námestí hostí rad kultúrnych a spoločenských akcií, počnúc festivalom Meeting Brno, cez folklórny, divadelný alebo hudobný festival až po slávnosti piva. Bohatý program bude predchádzať celkovej rekonštrukcii námestia, ktorá je plánovaná na rok 2018. Autor riešenia - ateliér consequence forma - bol vybratý na základe architektonickej súťaže, ktorá sa uskutočnila v druhej polovici roku 2016.

Foto: Lukáš Ildža
Foto: Lukáš Ildža
Foto: Lukáš Ildža
Foto: Lukáš Ildža
Foto: Lukáš Ildža
Foto: Lukáš Ildža
Foto: Lukáš Ildža
Foto: Lukáš Ildža
Foto: Lukáš Ildža

Vizualizácie:

Autor: Chybik+Kristof Architects & Urban Designers
Autor: Chybik+Kristof Architects & Urban Designers
Autor: Chybik+Kristof Architects & Urban Designers
Autor: Chybik+Kristof Architects & Urban Designers

Poloha diela

Ing. arch. Ondřej Chybík
Ing. arch. Michal Krištof

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím