Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
14. apríl 2020
0
905

Architekti Chybík+Krištof obnovia Mendelov skleník v Brne

Aktuálny projekt česko-slovenského ateliéru.
Architekti Chybík+Krištof obnovia Mendelov skleník v Brne
Autori: Ing. arch. Ondřej Chybík, MAS ETH, Ing. arch. Michal Krištof, Ondřej Švancara, Kryštof Foltýn, Ingrid Spáčilová, Laura Emilija DruktenytėInvestor: Opátstvo Staré Brno rádu sv. AugustínaNávrh: 2019 - 2020Adresa: Mendlovo náměstí 157/1, Brno, Česká republikaPublikované: 16. apríl 2020

Miesto, v ktorom Gregor Johann Mendel položil základy dnešnej genetiky, dostane novú podobu. Brnianske torzo Mendelovho skleníka, doplnia architekti z česko-slovenského ateliéru Chybík+Krištof. Dokončenie znovuzrodeného Mendelovho skleníka je naplánované pri príležitosti osláv 200 rokov od narodenia Gregora Mendela na rok 2022.

V areáli augustiniánskeho opátstva v Brne sa nachádza kolíska svetovej genetiky. Kláštorné záhrady ukrývajú pozostatky skleníka, v ktorom opát Gregor Johann Mendel robil slávne experimenty s hrachom a ďalšími rastlinnými hybridmi. Mendelove zákony dedičnosti neskôr predznamenali budúcnosť modernej genetiky. V 70. rokoch 19. storočia však stavbu zmietla búrka a dodnes sa z nej zachovali len základy. Po dlhých rokoch sa situáciu rozhodlo napraviť Opátstvo Staré Brno rádu sv. Augustína v spolupráci s ateliérom Chybík+Krištof. 

Návrh na znovuzrodený Mendelov skleník čerpá z archívnych materiálov a v mnohom vychádza z pôvodnej podoby stavby. Nová interpretácia kopíruje originálny pôdorys a orientáciu.

Architekti sa pri navrhovaní konštrukcie novej strešnej konštrukcie “pohrali” s tromi genetickými princípmi: “systém je zložený z niekoľkých druhov stavebných prvkov od najväčších po najmenšie, ktoré svoje vlastnosti dedia podobne ako Mendelov hrach. Väčšie množstvo elementov nám umožnilo subtílnejšiu konštrukciu, než by bola štandardne možná,” vysvetľuje architekt Michal Krištof.  

Skleník je otvorený do parku, s cieľom prilákať do kláštorných záhrad návštevníkov z radov laickej aj odbornej verejnosti. Návrh počíta s kompletne otvárateľnými bočnými stenami a uložením všetkých technológií mimo objekt, čo umožní splynutie s exteriérom, bez výrazných vizuálnych bariér. Skrytý systém tepelných čerpadiel, tienenia a vykurovania zabezpečí tepelný komfort počas celého roku a umožní pestovanie zavesených rastlín hrachu, vyživovaných hydropóniou. Skleník s oceľovou konštrukciou bude primárne dedikovaný stálej expozícii tematizujúcej odkaz Gregora Johanna Mendela, prebiehať tu budú aj medzinárodné konferencie, prednášky, bankety, výstavy alebo koncerty.  

Vizualizácie:

Vizualizácia: Chybík+Krištof
Vizualizácia: Chybík+Krištof
Vizualizácia: Chybík+Krištof
Vizualizácia: Chybík+Krištof
Vizualizácia: Chybík+Krištof

Poloha diela

Ing. arch. Ondřej Chybík, MAS ETH
Ing. arch. Michal Krištof
Ondřej Švancara
Kryštof Foltýn
Ingrid Spáčilová
Laura Emilija Druktenytė

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím