Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. december 2019
0
1477

Manifesto Market, Praha

Modulárna architektúra ako dočasné oživenie mestského bloku.
Manifesto Market, Praha
Ateliér: CHYBIK + KRISTOFAutori: Ing. arch. Ondřej Chybík, MAS ETH (Design team), Ing. arch. Michal Krištof (Design team), Ing. arch. Ivo Stejskal (Design team), Ing. arch. Ondřej Mundl (Design team), Ing. arch. Martin Holý (Design team), Ing. Tomáš Babka (Design team), Francisco Javier Gomariz Moreno (Design team), Antonio Seghini (Design team), Gabrielle Coudert (Design team), Martin Barry (Originálna idea a kreatívne vedenie)Spolupráca: FunkFu (graphic design), Radka Ondrackova (copywriting), David Karásek (nábytok mmcité), NAHAKU Studio (osvetlenie), KOMA MODULAR (výrobca kontajnerov)Investor: Martin BarryNávrh: 2019 - 2019Realizácia: 2019 - 2019Adresa: Smíchov , Praha, Česká republikaPublikované: 25. december 2019

Market bol otvorený v júli 2019 na mieste bývalého parkoviska, vo dvore susediacom so secesnou budovou smíchovského Národného domu. Inštalácia má dočasný charakter, každodenná prevádzka riadi princípmi udržateľnosti. Projekt v pražskom Smíchove je po inštalácii v Blízkosti Masarykovho nádražia (nominovaným v rámci Českej ceny za architektúru 2019) už druhou realizáciou na území hlavného mesta. Aj v tomto prípade sú jednotlivé prevádzky sústredené do modulov, ktoré sú špecificky upravené pre prevádzku malých reštaurácií, barov a predajní. Po ukončení prevádzky sa počíta s ich opätovným využitím.

Foto: Alex Shoots Buildings

Architektonický koncept

Market sa nachádza v susedstve objektov, ktoré patria medzi hodnotné príklady pražskej architektúry 20. storočia. Projekt nadväzuje na prítomné vrstvy. Analýza histórie lokality bola preto nevyhnutnou súčasťou tvorivého procesu. Až donedávna bol pozemok využívaný ako parkovisko a servisný vchod, ukrytý medzi bývalou tržnicou a smíchovským Národným domom. Pôvodne sa na tomto mieste nachádzala botanická záhrada a vonkajšia reštaurácia, vymedzená pravouhlým rastrom stromov. Celé okolie s parkovými plochami a jednoduchým prístupom k vltavskému nábrežiu bývalo vyhľadávaným miestom pre rekreáciu. Práve botanická záhrada dominovala celej štvrti.

Odtiaľ pramení idea oživiť bohatú, verejne prístupnú zeleň, ktorá je plynulo napojená na frekventovanú Malú Stranu a spadá do dochádzkovej vzdialenosti Miluničovho Tancujúceho domu. Architekti zároveň ctia intímne proporcie a mierku verejných pasáží, typických pre pražské ulice. Ústredným prvkom návrhu sa pre letné obdobie prevádzky stal plytký bazén, nad ktorým sa skláňa historická fasáda odrážajúca sa vo vodnej ploche. Prácu s vodným elementom si Chybík+Krištof vyskúšali už pri svojom návrhu ocenenom na Expe v Miláne pred štyrmi rokmi, alebo aj v areáli vizovickej firmy KOMA MODULAR. Prvok je integrovaný do vyvýšenej drevenej terasy, ktorá umožňuje bezbariérový prístup pre kočíky a invalidné vozíky.

Situácia
Situácia
Rez
Rez
Axonometria
Axonometria
Axonometria
Axonometria

Moduly opláštené vlnitým hliníkovým plechom zapadajú do pestrej kulisy pozadia a navyše hravo reflektujú fasádu Národného domu (podobne ako hladina vodnej plochy). Do dvora sa vrátila zeleň, ktorá je určujúcim prvkom celého návrhu. Predajcovia a reštaurácie využívajú celkom 11 modulov. V ich ponuke nájdeme gastronomické špeciality, tankové pivo alebo klasické občerstvenie, zatiaľ čo drevená platforma poskytuje rozmanité možnosti sedenia.

Jednotlivé moduly vyrobila vizovická firma KOMA MODULAR. Projekt Manifesto Market Smíchov je už niekoľkým pokračovaním spolupráce ateliéru Chybík+Krištof a tohto výrobcu modulov, trvajúcej od roku 2011. Projekt prešiel pred zimnou sezónou viacerými zmenami, v novembri bola inštalovaná plátená strecha, šesť priesvitných "iglú" a napokon aj vianočná výzdoba.

Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Lukáš Pelech
Foto: Lukáš Pelech

Poloha diela

Ing. arch. Ondřej Chybík, MAS ETH
Ing. arch. Michal Krištof
Ing. arch. Ivo Stejskal
Ing. arch. Ondřej Mundl
Ing. arch. Martin Holý
Ing. Tomáš Babka
Francisco Javier Gomariz Moreno
Antonio Seghini
Gabrielle Coudert
Martin Barry

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím