Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. máj 2021
0
801

Obnova brnianskeho ústredného autobusového nádražia Zvonařka

Adaptácia symbolu brutalistickej architektúry pre dnešné časy.
Obnova brnianskeho ústredného autobusového nádražia Zvonařka
Autori: Ing. arch. Ondřej Chybík, MAS ETH, Ing. arch. Michal Krištof, Ing. arch. Ondřej Švancara, Ing. arch. Ingrid Spáčilová, Ing. arch. Adam Jung, Ing. arch. Kryštof Foltýn, Ing. arch. Martin Holý, MSc. Arch. Laura Emilija DruktenytėInvestičný náklad: 3,9 mil. €Návrh: 2017 - 2019Realizácia: 2019 - 2021Adresa: Zvonařka , Brno, Česká republikaPublikované: 14. máj 2021

Brnianska ústredná autobusová stanica Zvonařka prešla nedávno zásadnou modernizáciou. Stojí za ňou ateliér Chybík+Krištof, ktorý opravu spoluinicioval. Zvonařka je po rekonštrukcii dôležitou súčasťou verejného priestoru - tvorí najväčšiu zastrešenú plochu v meste. Modernizácia nádražie esteticky zjednocuje, zvyšuje jeho funkčnosť a prehľadnosť.

Autorom brutalistického prestrešenia pôvodne otvorených nástupíšť s rozmermi 100 x 100 metrov je konštruktér Radúz Russ. Ústrednú stavbu z 80. rokov tvorí oceľová priehradová konštrukcia, ktorá nesie betónovú dosku, lemovanú masívnou atikou z prefabrikovaných železobetónových dielcov. Tá kryje nástupišťa a zároveň slúži ako odstavná plocha pre 90 autobusov, ktorú na juhu sprístupňuje rampa. Nedostatočná údržba konštrukcie, betónových prvkov a vybavenia nástupíšť postupne viedla k potrebe obnovy autobusovej stanice a kultivácie jej bezprostredného okolia. Tej sa chopil práve ateliér Chybík+Krištof. Brutalistická stavba si zachovala svoj originálny charakter a slúži pôvodnému účelu.  

“Modernistická architektúra sa rekonštruuje z iniciatívy architektov aj v susednej Českej republike. V Brne vznikol projekt obnovy brutalistickej autobusovej stanice Zvonařky z roku 1988. Ateliér Chybík+Krištof premenil zanedbaný priestor stanice na dynamický sociálny hub, reorganizoval nástupištia, pridal vstupy a upratal typické staničné stánky do elegantnej prístavby. Budovu modernizoval, adaptoval na požiadavky 21. storočia, pričom zachoval jej charakter. Značné finančné prostriedky potrebné na obnovu získali z fondov Európskej únie a keďže stanica bola privatizovaná, tento projekt vznikol práve vďaka spolupráci privátneho a verejného sektoru. Netreba pripomínať ako skončila privatizovaná Autobusová stanica v Bratislave. Z otvoreného, čisto verejného priestoru sa stalo nákupné centrum,” výstižne zhrnulaobnovu Zvonařky v článku Možnosti recyklácie brutalizmu architektka Andrea Londáková.

Foto: Alex shoots Buildings
Situácia
SituáciaAutor: Chybík+Krištof

Projekt obnovy sa zameral na lepšiu priechodnosť stanice a logické členenie prevádzky. Konštrukcia bola očistená, podsvietená a natretá svetlou farbou, čo opticky zväčšuje jej svetlú výšku. Nástupištia sú logicky preusporiadané, pribudla priečna bezbariérová komunikácia pre peších. Rozšírenie priestoru nástupíšť vytvorilo komfortnejší priestor pre cestujúcich s potrebným mobiliárom. Všetky nástupištia sú prístupné z novej výpravnej budovy, ktorá plynulo nadväzuje na verejný priestor. Organický tvar budovy prechádza do interiéru, kde plynie zázemie v dvoch organických stuhách, slúžiacich zároveň ako nosná konštrukcia budovy. Časť mobiliáru autobusovej stanice je repasovaný, časť je dielom firmy mmcité.

Diagram
DiagramAutor: Chybík+Krištof
Axonometria
AxonometriaAutor: Chybík+Krištof
Pôdorys
PôdorysAutor: Chybík+Krištof
Skica
SkicaAutor: Chybík+Krištof
Foto: Alex shoots Buildings
Foto: Alex shoots Buildings
Foto: Alex shoots Buildings

Zvonařka pred rekonštrukciou:

Foto: Alex shoots Buildings
Foto: Alex shoots Buildings
Foto: Alex shoots Buildings
Foto: Alex shoots Buildings
Foto: Alex shoots Buildings

Poloha diela

Ing. arch. Ondřej Chybík, MAS ETH
Ing. arch. Michal Krištof
Ing. arch. Ondřej Švancara
Ing. arch. Ingrid Spáčilová
Ing. arch. Adam Jung
Ing. arch. Kryštof Foltýn
Ing. arch. Martin Holý
MSc. Arch. Laura Emilija Druktenytė

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím