Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Na juhozápade okrajovej Pražskej časti Modřany sa do mohutného toku Vltavy vlieva významný ľavostranný prítok Berounka. Len o pár desiatok metrov vyššie stál až do roku 2015 cukrovar, ktorého história siaha až do roku 1867. Priemyselný areál počas svojho viac ako storočného pôsobenia výrazne formoval svoje okolie. Podnik napríklad inicioval a finančne podporil výstavbu železnice, alebo v okolí vysadil a obhospodaroval viac ako 900 ovocných stromov, ktorých plody využíval pri produkcii cukroviniek a marmelád. Po nežnej revolúcii výroba postupne stagnovala. Zlomovým bodom pre ďalšiu budúcnosť areálu bol rok 2005, kedy došlo k asanácii takmer všetkých priemyselných objektov. Zachoval sa našťastie komín z roku 1927, ktorý je dodnes symbolom areálu.
Nová kapitola využitia brownfieldu v priamom kntakte s vodou sa začala písať po odkúpení pozemkov švédskou spoločnosťou Skanska Reality. Severský developer sa už od začiatku netajil ambíciou projektu, ktorý by najmä z pohľadu udržateľnosti slúžil ako referencia pre projekty spoločnosti v ostatných európskych metropolách. Východiskových faktorov, ktoré mu pritom hrajú do karát je viacero. Medzi najdôležitejšie patrí opätovné využitie stavebnej sute pri výrobe betónových zmesí. Produkt sesterskej stavebnej spoločnosti Skanska s názvom Rebetong, ktorý využíva ako 100% náhradu prírodného kameniva na výrobu betónu / rebetongu stavebnú suť bude tvoriť celkovo až pätinu celkového objemu stavebných konštrukcií. Vrátane nosných a pohľadových prvkov. Okrem názvu projektu bude industriálnu minulosť areálu pripomínať práve neobvyklá kresba materiálu, ktorá vynikne najmä na leštených povrchoch fasády a v interiéroch.
Dôležitou súčasťou procesu bol pre architektov participačný proces, do ktorého sa verejnosť zapájala už vo fáze architektonickej súťaže. “Byla to naše první hluboká zkušenost s metodou veřejné participace, neboť nebyla jen na oko, ale měla skutečně smysl,“ vysvetľuje architekt Michal Krištof. Podnety miestnych nasmerovali architektov napriek zvýšeniu zastavanosti územia k redukcii výšky plánovaných blokov a uprednostneniu komornejších priestorov v exteriéri.
S výnimkou príjazdových ciest je celá štvrť koncipovaná ako pešia zóna. Garáže budú prístupné priamo z hlavnej komunikácie, 30 percent parkovacích miest počíta s nabíjačkou pre elektromobily.
Celkovo v rámci projektu vznikne v siedmych fázach 790 bytov. Takmer každý z nich ponúkne výhľad na priľahlú Vltavu a Berounku. Snaha o implementáciu udržateľných princípov a riešení sa nesie celým projektom - od revitalizácie brownfieldu, cez využitie recyklovaných materiálov počas výstavby, až po energeticky hospodárnu prevádzku. Ako príklad poslúži hospodárenie so sivou a zrážkovou vodou, ktoré umožní vo výsledku ušetriť až 47 percent pitnej vody. Dôležitú úlohu v tom zohrávajú vegetačné strechy. 14-tisíc metrov štvorcových zelene bude zachytávať dažďovú vodu, zvlhčovať vzduch a zlepšovať mikroklímu. Prebytočná dažďová voda neskončí v kanalizácii, ale poputuje do 19 akumulačných nádrží. Niektoré zelené strechy navyše budú kombinované s technológiou fototermických a v budúcnosti aj fotovoltických panelov. Súčasťou areálu bude okrem iného nové centrálne námestie, revitalizované nábrežie, alebo strešné terasy na organizovanie spoločenských akcií určené výlučne pre obyvateľov domov.
Podlahová plocha: 58000 m2
Roky návrhu a realizácie: 2016 - 2030
Architektonický tím:
Chybik+Kristof (Ondřej Chybík, Michal Krištof, Ondřej Mundl, Šárka Kubínová, Lukáš Habrovec, Ondřej Mičuda, Martin Holý, Matěj Štrba, Ondřej Jelínek, Zuzana Pelikánová, Peter Chaban, Ján Kohút, Karolína Holánková, Lenka Kostíková, Michal Sluka, Frida Block, Ingrid Spáčilová, Francisco Javier Gomariz Moreno, Iva Mrázková)
Spolupráca:
Odborník na materiálové technológie: Bohuslav Slánský
Modrá a zelená infraštruktúra: Jakub Jirák
Sustainability konzultant: Radek Jareš
Inžiniering: AED project
Doprava: Pro-Consult, European Transportation Consultancy
Krajinná architektúra: Terra Florida
Statika: Recoc
Požiarna ochrana: AMPeng
Ilustrácie: Alexey Klyuykov, CHYBIK + KRISTOF
Vizualizácie: VIVID-VISION
Fotografie: Pavel Barták, Tomáš Hejzlar, Archiv ÚMČ Praha 12
Podklady: Chybík+Krištof