Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. máj 2015
0
1228

Pavilón Českej republiky na svetovej výstave EXPO

Koncept je založený na dočasnosti pavilónu a na téme Svetovej výstavy Expo 2015 „Potraviny pre planétu, energia pre život“. Mottom pavilónu je voda. Pavilón prezentuje najnovšie možnosti nanotechnologického čištenia vody a zároveň tradičný vzťah Českej republiky k vode (kúpele, apod.) formou bazénu, ktorý je součásťou verejného priestoru pavilónu. Pavilón je modulárna stavba, přičom dôležitým aspektem modularity je možnoť rozoberania budovy po výstave, jej presun spät do Českej republiky a následné využitie modulov pavilónu.
Pavilón Českej republiky na svetovej výstave EXPO
Ateliér: CHYBIK + KRISTOFAutori: Ing. arch. Ondřej Chybík, Ing. arch. Michal KrištofSpolupráca: Lukáš Rittstein (sochár), Jakub Nepraš (sochár), Blanka Neprašová (sochár), Maxim Velčovský (sochár), Federico Díaz (výtvarník)Investor: Kancelária generálneho komisára účasti ČR na Světovej výstave EXPO 2015Plocha pozemku: VýstaviskoZastavaná plocha: 3 200 m2Investičný náklad: 3 000 000 EURNávrh: 2013 - 2013Realizácia: 2015 - 2015Adresa: Piazzale Carlo Magno 1, Miláno, TalianskoPublikované: 5. máj 2015
http://www.chybik-kristof.com/portfolio-item/czech-pavilon-at-expo-2015-in-milano/
http://www.expo2015.org/en/participants/countries/czech-republic
http://www.archdaily.com/549396/milan-expo-2015-czech-pavilion-by-chybik-kristof-is-centered-around-a-swimming-pool/

Súdobá architektúra pavilónu odkazuje na jednoduchosť národného štýlu - na modernizmus . V spodnej časti sa nachádza bazén, malý amfiteáter a reštaurácie. Na poschodí sú výstavné priestory umiestnené okolo centrálneho átria a reštaurácie. Prístupná zelená strecha poskytuje návštevníkovi výhľad na celý areál svetovej výstavy. Interiér pavilónu vzniká v spolupráci s poprednými súčasnými českými umelcami.

Pri návrhu boli zohľadnené klimatické podmienky letného Milána. Český pavilón ponúka unaveným návštevníkom niečo naviac. Je na návštevníkovi, či sa rozhodne pre odpočinok v jednej z troch reštaurácií, v pavilóne alebo pre relaxáciu v bazéne označenom ako " urbánny bazén " alebo " Public Pool ". Potrebnú výbavu pre kúpeľ návštevník dostane zadarmo ako propagačný materiál. Namiesto tradičných tlačovín ktoré často končia v odpadkovom koši návštevník dostane žabky, plavky a uterák. Predmety budú potlačené informáciami o expozícii a Česku. Návštevník tak bude originálne propagovať krajinu aj inde vo svete. Propagačné predmety budú zhotovené z inteligentných materiálov s využitím nanotechnológií v ktorých je Česká republika svetová špička.

Udržateľnosť riešenia spočíva v jeho využití po výstave. Po skončení výstavy možno pavilón demontovať na jednotlivé moduly a previezť späť do Česka, kde môže nájsť ďalšie využitie . Pavilón tak nebude nevyhnutne čakať zvyčajný osud výstavných pavilónov znamenajúci chátranie alebo demoláciu. Spodná časť môže naďalej slúžiť ako reštaurácia s bazénom.Dve horné poschodia môžu jednoduchou úpravou plniť funkciu materskej škôly, výstavnej galérie alebo študentského bývania.

28135
Youtube

Záverečná fotogaléria za článkom

Poloha diela

Ing. arch. Ondřej Chybík
Ing. arch. Michal Krištof

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím