Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
1. jún 2017
1
1113

Od Feiglera po Karfíka - prednáška Niny Bartošovej

Objavovanie trochu zabudnutých dejín priemyselnej architektúry na našom území.
Od Feiglera po Karfíka - prednáška Niny Bartošovej

Záznam z prednášky Niny Bartošovej z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok FA STU v Bratislave (streda 29. marca 2017).

Prednáška prezentuje nielen zaujímavú tému, ale aj množstvo analytickej práce, ktorá bola vykonaná v rámci výskumného projektu „Priemyselná architektúra v Bratislave: jej stavebné špecifiká, architekti a stavitelia“ (č. 16-341-03279, podporeného z verejných zdrojov formou štipendia Fondu na podporu umenia).

Práve takýto výskum je veľmi cenný. Dokument je dokladom, koľko zaujímavého materiálu sa podarilo zhromaždiť. Dozvieme sa mnoho o segmente našich skorozabudnutých dejín. O kultúrnom a priemyselnom dedičstve.

Téma i autorský kolektív si zaslúžia všetku podporu, aby materiál mohol byť seriózne dopracovaný aj do výslednej podoby kvalitnej tlačenej publikácie. Publikácie, ktorá by plnila hneď dve úlohy. Zdokumentovala "na papieri" obdobie dejín, ktoré ešte stále nie je dostatočne spracované. Zároveň by to mohla byť tiež "reprezentačná" publikácia, ktorou by sme sa mohli pochváliť smerom k širokej (domácej i zahraničnej) verejnosti a priblížiť Bratislavu (i našu históriu) ako súčasť vyspelého sveta v celoeurópskom kontexte.

Už dnes je zrejmé množstvo vykonanej práce. Nechýba veľa (možno iba záverečná podpora a grant na dotiahnutiu projektu), aby výstup mohol byť dokončený a dôstojne publikovaný formou súhrnného knižného vydania. Dôkazom je nasledujúce video, kde sú presvedčivo koncentrované pracovné poznatky doterajšej etapy prieskumu. Takto súhrnne doteraz neboli verejne prezentované. Výsledok stojí za pozretie. Dúfame, že prezentácia tiež presvedčí všetkých, ktorí môžu ku konečnému výsledku pomôcť. 

Ospravedlňujeme sa za technickú kvalitu záznamu. Je to iba pracovný dokument, ktorý sme zachytili kvôli jeho podnetnému obsahu. Na výslednú profesionálnu formu v podobe kvalitnej knihy sa dopredu tešíme.

349
Youtube
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím