Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. december 2016
0
1441

FEJSBÚÚK - kariportréty

Kniha karikatúr architekta Jozefa Frtúsa zachytáva aj významné kultúrne činné osobnosti. Spomedzi viac ako 200 tvárí patrí množstvo práve jeho priateľom - architektom.
FEJSBÚÚK - kariportréty

V rámci benefičnej akcie, ktorá sa uskutočnila v piatok 25. novembra 2016 v Cikkerovej sieni v budove historickej radnice v Banskej Bystrici bola uvedená do života kniha kariportrétov FEJSBÚÚK od kolegu Jozefa Frtúsa. Medzi 200 karikatúrami je aj veľa kolegov architektov. Bližšie o vzniku tejto vtipnej publikácie napísal sám autor.

zľava: autor knihy Jozef Frtús, primátor Ján Nosko a Ján Snopko
zľava: autor knihy Jozef Frtús, primátor Ján Nosko a Ján Snopkofoto Miroslav Kováč

Neviem čím to je, ale odmlada som zaujatý pozorovaním ľudských tvárí. Tvár je daná každej ľudskej bytosti ako jedinečný a originálny odtlačok Stvoriteľa. Vo svojich prirodzených premenách sprevádza človeka jeho životom a plynúci čas je k nej bez výnimky nemilosrdný.

Pestré panoptikum ľudí, ktorých som vo svojom živote spoznal alebo s ktorými som sa stretol v rôznych situáciách, mi bolo vďačnou inšpiráciou k premietnutiu videného do dvojrozmernej dimenzie papiera. Čiara je mojim životným osudom i poslaním. Exaktná rysovaná či kreslená, hľadajúca, škicovaná. Tá prvá bola dlhé roky mojím živobytím. Tá druhá mi bola únikom do sveta fantázie i humoru. Rád som svojimi čiarami zachytával reálny svet okolo seba – krásu krajiny, kompozície zátiší, portréty ľudí...

Veľkú časť môjho života som prežil v početných kolektívoch. To bolo eldorádo tvárí, ľudských typov či charakterov. Každá bola a je neopakovateľný originál. Ich pozorovaním som si mnohokrát krátil napríklad nudné schôdze nenápadným zobrazovaním niektorých prítomných jedincov. Splnilo to svoj účel – čas sa mi zmysluplne minul a okolosediaci sa pobavili...

Vážnejšie som sa tejto záľube začal venovať až začiatkom tohto tisícročia, keď som si tieto kresby začal odkladať. Karikatúru mám rád. Oproti realistickej kresbe je expresívnejšia, veselšia. V zobrazení osôb je možné uplatniť viac nadsádzky i humoru a ja som s humorom dobrý kamarát. Čím je však kresba úspornejšia, tým musí byť čiara presnejšia a výstižnejšia. Mnoho razy o výsledku rozhoduje zlomok milimetra dobre trafenej línie čiary.

Spočiatku som väčšinou kreslil čiernou fixkou s rôznym stupňom prepracovania kresby. Neskôr som definitívne prešiel na kresbu ceruzkou s mäkkou tuhou, zobrazenie ktorou sa mi zdá byť plastickejšie.

Snažím sa o vytvorenie vlastného štýlu v karikovanej kresbe ľudskej tváre. Pre môj spôsob kreslenia takýchto portrétov som vymyslel aj vlastné pomenovanie KARIPORTRÉT. Tento kombinovaný výraz mi veľmi vyhovuje. Dáva mi voľnosť, keď do kresby môžem pridávať ľubovoľné množstvo toho voňavého či štipľavého kari. Ostatné je portrét. (Je paradoxné, že v jedle kari korenie vôbec nemám rád.)

Charakteristické záľuby alebo profesiu zobrazeného v ostatných rokoch vystihuje indícia, ktorú mu vešiam zväčša na krk. Týmto vzniká akási grafická štúdia osobnosti človeka.

foto Miroslav Kováč

Po prvýkrát som tieto kresby verejne prezentoval ako súčasť mojej II. jubilejnej autorskej výstavy nazvanej Architekt Jozef Frtús v roku 2006, inštalovanej vo viacerých mestách Slovenska. Pozitívny ohlas publika ma povzbudil k intenzívnejšiemu venovaniu sa tomuto výtvarnému žánru.

V roku 2010 som vystavil výber mojich kariportrétov na spoločnej výstave s kolážistom Ernestom Svrčekom.

Kreslím iba ľudí, s ktorými sa osobne poznám, ktorých som stretol alebo som s nimi niečo prežil. Mám radosť, keď ich poteší moja darovaná kresba. Moje zobrazované objekty tvoria ľudia z rôznych kútov Slovenska: architekti, výtvarníci, muzikanti, folkloristi, lekári, herci, vinári, rybári – prosto kamaráti, s ktorými sa rád stretávam. Pri priateľských stretnutiach s nimi vznikol aj nápad zviazať nazbieranú kôpku obrázkov do podoby tejto knižky.

Listovaním stránok knihy pozorujem plynutie času, vyryté v zmenených črtách zobrazených osôb a žiaľ i viaceré neúprosné odchody do večnosti. Zostal mi po nich iba obrázok a spomienky.

P. S. Isto je pozoruhodné, že v zbierke mojich kariportrétov nemám ani jednu ženu! Z úcty k nim.

Jozef Frtús

 

Pozrite si niekoľko karikatúr z knihy:

Ján Bahna
Ján Bahna
Mikuláš Rohrböck
Mikuláš Rohrböck
Martin Drahovský
Martin Drahovský
Dušan Čupka
Dušan Čupka
Ľubomír Závodný
Ľubomír Závodný
Michal Gaj
Michal Gaj
Peter Bouda, Ivan Masár
Peter Bouda, Ivan Masár
Rudolf Bizoň
Rudolf Bizoň
Štefan Šlachta
Štefan Šlachta
Štefan Moravčík
Štefan Moravčík
Peter Mikloš
Peter Mikloš
Roman Turčan
Roman Turčan
Peter Pásztor
Peter Pásztor
Ivan Petelen
Ivan Petelen

Súvisiace články

Ing. arch. Jozef FrtúsSKBanská Bystrica
Príbeh jednej kaplnky
Diela17. júl 2018Jozef Frtús4390+4-2
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím