Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
21. august 2018
0
4012

Byt architekta, ulica Janka Kráľa, Banská Bystrica

Ako vyzerá súčasná práca v rôznych mierkach pri navrhovaní bytového domu?
Byt architekta, ulica Janka Kráľa, Banská Bystrica
Autori: Ing. Martin BielikNávrh: 2016 - 2016Realizácia: 2016 - 2017Adresa: Janka Kráľa 5, Banská Bystrica, SlovenskoPublikované: 23. august 2018

V máji sme Vám predstavili nový bytový dom v Banskej Bystrici, ktorý do centra mesta priniesol bývanie pre mestských ľudí. Dielo sme bližšie predstavili v tomto článku. Na ulicu Janka Kráľa sa dnes vraciame druhýkrát. Pozrieme sa ako to vyzerá, keď architekt môže s bytom pracovať od prvej skice bytového domu, ktorý práve navrhuje.

Foto: Tomáš Manina

V objekte prevládajú dvojizbové byty navrhnuté pre život v meste. Doplnené sú o menšie trojizbové byty a nadštandardné penthousy s terasami na najvyššom podlaží. Každý z 26 bytov je iný, rovnako tak ako výhľad z neho. Okná v celom dome sú navrhnuté s nulovým parapetom. Čisté riešenie zvýrazňujú bezrámové sklenené zábradlia.

Riešený byt patrí medzi spomínané "dvojizbáky".

Pôdorys
PôdorysAutor: BMX studio

Pri obhliadke nás pri vstupe do bytu zaujal nerušený výhľad cez rozsiahle zasklenie, prebiehajúce cez celé čelo bytu orientované na severovýchod. Architekt počítal s návrhom interiéru bytu už počas prípravnej fázy projektu. To mu umožnilo ponechanie betónových stien v surovej, priznanej forme. Riešenie, ktoré nie je pre každého, v tomto prípade zapadá do celkového konceptu návrhu a v kombinácii s dubovými parketami a použitými materiálmi vytvára veľmi príjemnú atmosféru.

Foto: Vladimír Vereka
Foto: Vladimír Vereka

Byt je rozdelený na dennú a nočnú zónu. Vstupná časť s rozsiahlym zabudovaným šatníkom plynulo prechádza do hlavného obytného priestoru. Miestnosť predeľuje tmavý kuchynský ostrov, ktorý zároveň slúži ako jedálenský stôl s vyšším sedením. Zo zádveria je prístupná stroho zariadená kúpeľňa obložená kamenným obkladom s vaňou a zrkadlom prechádzajúcim celou miestnosťou. Spálňa s dvojposteľou s látkovým čelom a zabudovanou šatníkovou skriňou poskytuje nerušený výhľad na centrum mesta.

Foto: Vladimír Vereka
Foto: Vladimír Vereka

Je cítiť, že architekt robil pre seba a nemusel sa usilovať o samoúčelnú exibíciu pre klienta. Interiér ktorý navrhol je v prvom rade funkčný. Výber použitých materiálov a farieb necháva vyniknúť samotnú stavebnú podstatu a orámovaný výhľad do mesta a krajiny.

Betón, drevo a hladkú omietku dopĺňajú čierne nábytkové boxy a výrazná zrkadlová zástena. Žiadne luxusné materiály, drahé atypické detaily či zariadenie, zato však využiteľný a funkčný byt s potenciálom pre plnohodnotné bývanie v centre mesta.

Foto: Vladimír Vereka
Foto: Vladimír Vereka
Foto: Vladimír Vereka
Foto: Vladimír Vereka
Foto: Vladimír Vereka
Foto: Vladimír Vereka
Foto: Vladimír Vereka

Podklady: BMX studio

Poloha diela

Ing. Martin Bielik
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím