Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
22. október 2019
0
2963

Viladom Komenského, Banská Bystrica

Bytový dom s výhľadom na centrum mesta.
Viladom Komenského, Banská Bystrica
Autori: Ing. Martin BielikInvestor: GW Development s.r.o.Plocha pozemku: 2 096 m2 Zastavaná plocha: 580,09 m2Podlažná plocha: 2 159 m2Návrh: 2015 - 2015Realizácia: 2015 - 2017Adresa: Komenského , Banská Bystrica, SlovenskoPublikované: 8. február 2020

Bytový dom na Jesenskom Vŕšku. Výhodou pozemku je vyvýšená poloha v rámci širšieho centra mesta. Okná bytov sú orientované nielen k výhľadom na panorámu sídla, ale aj na západný, zelený horizont. Projekt bytového domu od štúdie až po autorský dozor zastrešil ateliér BMX studio. Päťpodlažný dom, ktorý bol dokončený o niečo skôr ako Viladom Janka Kráľa nesie viaceré podobné znaky - monochromatické fasády, okná so zníženými parapetmi, bezrámové sklenené zábradlia... Dom na Jesenskom vŕšku však na rozdiel od svojho "súrodenca" nedefinovali  zložité vstupné podmienky, čomu zodpovedá aj výsledná jednoduchá forma. Nad základný "biely kváder" vystupuje materiálovo a tvarovo odlíšené vrchné podlažie.

Foto: Tomáš Manina

Štyri nadzemné podlažia dopĺňa najvyššie, ustúpené poschodie a parkovisko v suteréne. Dvojicu priestorov v parteri využíva kaviareň a ambulancia, na vyšších podlažiach sa nachádza 41 bytových jednotiek. Pestrá skladba bytov zahŕňa štandardné jednoizbáky, ale tiež komfortné štvorizbové byty na najvyššom podlaží. V podzemnom podlaží je priestor pre 14 parkovacích státí, na ktoré nadväzujú pivničné kobky. Ostatné parkovacie miesta lemujú prístupovú komunikáciu ku garáži.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Priaznivý pomer plochy bytov k ploche spoločných priestorov umožnil investovať do slušnejších materiálov a detailov. Boli to hlavne kvalitné hliníkové a plastové okná Rehau Geneo, alebo bezrámové zábradlia balkónov. Rovnako je riešené aj priebežné sklenené zábradlie na strešnej terase, ktoré sa zaobišlo bez dodatočných madiel, alebo sietí. Nášľapnú vrstvu terás a balkónov tvoria lamely zo sibírskeho smreku, uložené na plastových roštoch. Strop balkónov a lodžií mohol vďaka použitiu isokorbov ostať odhalený.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Jednou z predností lokality sú priehľady na centrum mesta a zelený horizont. "Snažili sme sa, aby čo najviac bytov malo rozhľad na dve svetové strany," vysvetľuje architekt Martin Bielik. Architektonický výraz budovy, definovaný hladkými, monochromatickými plochami fasády, je podporený takými detailmi, ako bezrámové zábradlia balkónov a lodžií s betónovými podhľadmi. "Posledné, tmavosivé poschodie je ustúpené z dvoch strán. V opačnom smere je naopak rôzne vystúpené, čo opticky znižuje hmotu objektu," dopĺňa Martin Bielik.

Foto: Tomáš Manina

"Hlavným zámerom bolo malé byty opticky zväčšiť o exteriér a 'priniesť' do nich veľa svetla. Preto sme zvolili nadštandardne veľké okná so zníženými parapetmi, kde horizontálny predel tvorí zábranu proti prepadnutiu. Aby sme do bytov na západnej fasáde dostali aj zapadajúce slnko, umiestnili sme sem lodžie s rohovými oknami smerované na západ. Na zvyšných fasádach sú vystupujúce balkóny doplnené o decentné zábradlie z bezrámového skla. Pri vstupe do objektu je po celej výške oceľová lamelová konštrukcia, ktorá nabúrava uniformitu objektu a súčasne prekrýva okná na schodisku," opisuje architekt.

Foto: Tomáš Manina

Byty napriek menším plošným výmerám pôsobia vďaka otvorenej dispozícii a rozsiahlemu zaskleniu celkom priestranne. Medzi ne patrí aj zrkadlová dvojica trojizbových bytov s výmerou 58m2, ktoré architekti umiestnili na každé poschodie. Tie prekvapivo, aj napriek svojej veľkosti poskytujú slušné množstvo úložného priestoru. Ostatné menšie byty sú riešené s dôrazom na väčšiu spoločenskú časť.

Pôdorys 2-4. NP
Pôdorys 2-4. NPAutor: Ing. arch. Martin Bielik

Skelet budovy tvoria železobetónové steny a stĺpy vyplnené murivom Porotherm s hrúbkou 250 mm. Tie sú po obvode izolované minerálnou vlnou hrúbky 150 mm. Medzibytové priečky, vymurované z akustických tehál, sú po obvode vyplnené zvukovoizolačnou penou. Strecha je odliata ako železobetónový monolit. 

Podklady: BMX studio, Foto: Tomáš Manina

Poloha diela

Ing. Martin Bielik
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím