Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
24. máj 2024
10
1566

Bytové domy v obytnej zóne Záhradné sady 3, Prešov

Hľadanie adekvátnej formy bývania v novej rozvojovej zóne. Koncepčná práca s terénom, primerané rozostupy, kontakt s okolím, jednoduchá geometria fasád a výsledná architektonická forma.
Bytové domy v obytnej zóne Záhradné sady 3, Prešov
Autori: Ing. Martin Bielik, Ing. arch. Katarína MichalkováSpolupráca: Ing. arch. Katarína Kolčáková, Ing. Monika ZemanováPlocha pozemku: 5 223 m2Zastavaná plocha: 1 238 m2Podlažná plocha: 5 383 m2Obostavaný objem: 19 279 m3Investičný náklad: 8 mil. €Návrh: 2021 - 2022Realizácia: 2022 - 2023Adresa: Hrušková 33, Prešov, SlovenskoPublikované: 28. máj 2024

Bytové domy v širšom centre Prešova tvoria súčasť novej rezidenčnej štvrte Záhradné sady. Parcely zo severnej strany vymedzujú predchádzajúce etapy projektu s nízkopodlažnou zástavbou. Z ostatných smerov susedia so zatiaľ voľnými pozemkami. Koncepcia dvojice objektov I1 a I2 vychádza z masterplanu ateliéru BMX studio, ktorý definuje využitie svahovitého terénu s výhľadmi na mesto. Oba bytové domy, s obdĺžnikovým pôdorysom a ustúpeným najvyšším poschodím, sú až na pár detailov takmer identické.

Fasády podzemných podlaží, obložené z južnej a východnej strany drevenými lamelami, prezrádzajú ich funkčné využitie. Prirodzene odvetrané priestory garáží zahŕňajú odstavné plochy pre bicykle, ktoré nájdeme aj pred vchodmi do domov a v blízkosti vjazdov do garáže. K hlavným vchodom na úrovni prízemia vedú chodníky zo západnej strany. Vyššie podlažia sprístupňuje vždy jedno vertikálne jadro s dvojramenným schodiskom a výťahom.

Prevládajúce dvojizbové byty dopĺňajú “jednoizbáky” a trojizbové jednotky s výmerou približne 60 m2. Na najvyššie ustúpené podlažia situovali architekti byty vyššieho štandardu s rozmernými strešnými terasami a jeden menší byt pri vertikálnom jadre. Jednotlivé terasy oddeľujú črepníky s rýchlorastúcou zeleňou. Ku všetkým  bytom prislúchajú balkóny s drevenou podlahou, alebo predzáhradky. Obslužné priestory zahŕňajú kobky, strojovne vykurovania, elektrorozvodne, miestnosti pre upratovačku a kanceláriu správy Záhradných sadov. Oba domy zastrešili celkom 63 bytových jednotiek.

Konštrukčný základ bytových domov tvoria monolitické železobetónové nosné prvky. Bezprievlakové stropné dosky sú uložené na stĺpoch, stužujúcich stenách a jadre. Monolitické konštrukcie dopĺňa výplňové murivo. Každý z objektov pozostáva z jedného dilatačného celku. Fasády charakterizuje jemná štruktúra hladkej omietky, pohľadový betón a predsadené drevené lamely. Na ustúpených podlažiach siahli architekti po drevenom obklade, kotvenom na oceľovom rošte. 

Dôležitou súčasťou projektu je koncepcia sadových úprav, ktoré podľa slov architektov dotvárajú ráz blízkej krajiny. Druhová skladba zahŕňa lokálne dreviny a najmä množstvo ovocných stromov. Hmoty bytových domov vymedzujú polo-privátny priestor, ktorý je vlastný mestským formám bývania. Priestranstvo má jasného majiteľa - obyvateľov bloku. Vzájomná snaha a aktívny susedský život prispieva k starostlivosti o priestor. 

Foto: Martin Farkaš
Foto: Martin Farkaš
Foto: Martin Farkaš
Foto: Martin Farkaš
Masterplan - koncept
Masterplan - konceptAutor: BMX studio
Situácia
SituáciaAutor: BMX studio
Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PPAutor: BMX studio
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: BMX studio
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: BMX studio
Pôdorys 4. NP
Pôdorys 4. NPAutor: BMX studio
Rez
RezAutor: BMX studio
Južný pohľad
Južný pohľadAutor: BMX studio
Severný pohľad
Severný pohľadAutor: BMX studio
Západný pohľad
Západný pohľadAutor: BMX studio
Foto: Martin Farkaš
Foto: Martin Farkaš
Foto: Martin Farkaš
Foto: Martin Farkaš
Foto: Martin Farkaš
Foto: Martin Farkaš
Foto: Martin Farkaš
Foto: Martin Farkaš
Foto: Martin Farkaš
Foto: Martin Farkaš
Foto: Martin Farkaš
Foto: Martin Farkaš

Podklady: BMX studio
Foto: Martin Farkaš

Použité materiály a riešenia: Exteriérové fasádne omietky Weberpas silikónova a Weber dizajn beton od Spoločnosti Saint-Gobain Construction Products

Poloha diela

Ing. Martin Bielik
Ing. arch. Katarína Michalková
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím