Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
18. apríl 2018
0
1952

Obytný súbor Ramzun Creek, Dubaj

Víťazný projekt v národnom kole študentskej súťaže Isover.
Obytný súbor Ramzun Creek, Dubaj
Autori: Bc. Ľubomír Štulrajter, Bc. Lukáš KopiarSpolupráca: Ing. arch. Pavol Paňák (vedúci práce)Návrh: 2017 - 2018Adresa: Dubaj, Spojené arabské emirátyPublikované: 19. apríl 2018

Navrhovanie v extrémnych klimatických podmienkach. "Prepletená" obytná štruktúra hľadá inšpiráciu v hustej arabskej zástavbe, v spleti uzavretých priestorov a nádvorí. Členitá priestorová skladba objektov a využitie vodného prvku sú základnými predpokladmi pre vytvorenie obývateľného a energeticky efektívneho bývania v púštnej oblasti. Autori vo vkusnej miere pracujú so vzorom a motívom často využívaným nielen v orientálnej architektúre.

Prácu predstavujeme s autorským textom:

Zadanie

Hlavnou náplňou 14. ročníka študentskej súťaže Isover Multicomfort House bol návrh udržateľného súboru, v transkultúrnej oblasti. Pozemok návrhu sa nachádza v Dubaji, v oblasti Al Jadaf, v kultúrnej dedine Culture Village 2, pri zálive Dubai Creek. V minulosti bola táto oblasť púšťou, dnes je miestom intenzívnej výstavby. V súčasnosti sa na pozemku nachádza dok slúžiaci na opravu a výstavbu lodí takzvaný Dhow. 

Náš návrh spadá do druhej zo štyroch plánovaných fáz výstavby Culture Village 2. Projekt zohľadňuje prepojenie a väzby na okolité budovy a promenádu, ktorá má prechádzať pozdĺž celej kultúrnej dediny. Vizuálne sa k pozemku viaže plánovaná výstavba knižnice v tvare otvorenej knihy. V susedstve sa stavia aj budúca najvyššia stavba sveta - veža Dubai Creek Tower. V diaľke zas môžeme vidieť mrakodrap Burj Khalifa.

Arabské emiráty
Arabské emiráty
Dubaj
Dubaj
Riešená lokalita - širšie vzťahy
Riešená lokalita - širšie vzťahy
Širšie vzťahy
Širšie vzťahy
Situácia
Situácia
Situácia
Situácia

Východiská návrhu

Dôležité faktory, ktoré ovplyvnili náš návrh boli najmä prepojenie s budúcou knižnicou a vonkajšia klíma. Dôležité bolo myslieť na celoročné teploty. Iba 3 až 4 mesiace do roka sú také, kedy človek fyzicky zvláda akékoľvek exteriérové aktivity, či už cez deň alebo v noci. Návrh ovplyvnila aj výšková regulácia obmedzená na 45 metrov a snaha o zabezpečenie výhľadov z výškových budov na západ od parcely. Zohľadňovali sme zastavanú plochu určenú na 62% z pozemku. Byty v objekte boli podľa zadania určené na dlhodobé bývanie aj prenájom. Priestory sú určené prevažne pre non-emirates ľudí z rôznym sociálno-kultúrnym pozadím. Zhruba 10% bytových jednotiek je určených na prenájom pre kreatívnu komunitu.

Inšpirácia a koncept

Inšpiráciu sme hľadali v arabskej kultúre, v tradíciíách rozprávkach, básniach, v historickej výstavbe, materiáloch, v obliekaní, tancoch, speve, vo faune aj flóre. Zastavili sme sa pri hustej arabskej zástavbe, spleti uzavretých štruktúr a nádvorí a v architektúre často využívaných vzoroch a motívoch. Nemali sme však konkrétne odôvodnenie, prečo by sme mali použiť práve jeden z nich. Upli sme sa na náboženstvo, zistili sme, že islamský život sa zakladá na piatich pilieroch islamu a motlitbách konajúcich sa päť krát za deň. Symbolickú päťku sme spojili so spomínaným arabským vzorom - päťcípou hviezdou. Ramená hviezdy sú cez seba poprepletené, čo navodzuje 3D dojem. Tu vznikol nápad vytvoriť objekt, ktorého jednotlivé podlažia voči sebe rotujú - sú vzájomne prepletené. Namiesto samostatne stojacich solitérov sme sa snažili vytvoriť homogénnu štruktúru, respektíve zhluk budov, tak ako v historických arabských mestách. Tým sme zabezpečili permanentný tieň pre ľudí, ktorí sú chránení pred silným slnkom. Vznikol príjemný mestský priestor pre organizovanie kultúrnych podujatí aj počas dňa.

Identita
Identita
Hustota
Hustota
Zoradenie podlaží
Zoradenie podlaží
Klíma
Klíma
Klíma
Klíma

Dispozícia a prevádzka

Súčasťou projektu je vodný element, ktorý sme "vtiahli" pod objekty. Slúži na spríjemnenie vonkajšieho prostredia, ale taktiež hrá úlohu v našom energetickom návrhu. Parterom priamo prechádza ulička prepájajúca dve námestia a spomínanú knižnicu. Z oboch námestí sú zabezpečené výhľady na Festival City, a zároveň z druhého aj na budúcu najvyššiu stavbu sveta. Do obytných blokov sa vstupuje z poloverejných átrií. Každý "vzor" (objekt) sa skladá z piatich nadzemných a jedného podzemného podlažia, navzájom prepojených piatimi vertikálnymi komunikačnými jadrami. Prístup do bytových jednotiek (studio, 1-3 bedroom) je zabezpečený z pavlačí, ktoré vedú po vnútornej strane každého podlažia.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PP
Schéma požiarnych celkov a únikových ciest
Schéma požiarnych celkov a únikových ciest

Priestorová skladba a konštrukcia

Z každého podlažia je možnosť vstúpiť aj na medzipodlažie, tienené ďalším nadzemným podlažím. Priestor je určený na výsadbu tunajšej flóry. Jej funkciou je zvlhčovať a ochladzovať suchý, horúci vzduch. Náš celkový koncept je doplnený tradičnými mashrabiya-mi, posuvnými prvkami na loggiách, kde je aplikovaný vzor päťcípej hviezdy v hustejšej forme. Cez štrbiny prenikajú lúče svetla, fasáda nie je vystavená priamemu slnku. Výrazným a viditeľným prvkom je oceľový väzník, ktorý tvorí hlavnú nosnú konštrukciu.

Touto priehradovou konštrukciou, doplnenou o nosné stĺpy, sme docielili vykonzolovanie jednotlivých podlaží. Väzníkové systémy prechádzajú po vnútornom a vonkajšom obvode každého podlažia. Tvoria nosnú časť konštrukcie, sú navzájom stabilizované a prepojené ďalšími priehradovými nosníkmi, ktoré sú súčasťou medzibytových stien. Obvodové konštrukcie sú drevené, takisto aj nenosné priečky. Stropnú konštrukciu tvoria oceľové nosníky a priehradové väzníky. Tieto väzníky sú zvolené hlavne kvôli rozvodom vzduchotechniky a techniky systémového chladenia stropov.

Konštrukčná schéma
Konštrukčná schéma
Rez 1
Rez 1
Rez 2
Rez 2
Južný pohľad
Južný pohľad
Severný pohľad
Severný pohľad
Východný pohľad
Východný pohľad
Západný pohľad
Západný pohľad
Energetický koncept
Energetický koncept
Detail konštrukcie
Detail konštrukcie
Detail konštrukcie
Detail konštrukcie
Konštrukčné detaily
Konštrukčné detaily
Vizualizácia - letecký záber
Vizualizácia - letecký záber
Vizualizácia - promenáda
Vizualizácia - promenáda
Vizualizácia - promenáda
Vizualizácia - promenáda
Vizualizácia - átrium
Vizualizácia - átrium
Vizualizácia - interiér
Vizualizácia - interiér

Poloha diela

Bc. Ľubomír Štulrajter
Bc. Lukáš Kopiar

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím