Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. jún 2019
0
697

Spoločnosť Saint-Gobain vyhlásila víťazov 15. ročníka medzinárodnej študentskej súťaže ISOVER MultiComfort House

Výsledky medzinárodného kola študentskej súťaže ISOVER MultiComfort House - tentokrát bez ocenených Slovenských kolektívov
Spoločnosť Saint-Gobain vyhlásila víťazov 15. ročníka medzinárodnej študentskej súťaže ISOVER MultiComfort House

Vo finále súťaže, ktoré sa tento rok konalo v Miláne, boli hodnotené najlepšie práce z národných kôl.

O výsledkoch rozhodovala medzinárodná porota v zložení: 
Gabriele Rabaiotti, Corrado Bina, Marco Sammicheli, Roland Matzig, Stefano Boeri, Leif Andersson, Slawomir Szpunar. Predsedom poroty bol Leopoldo Freyrie architekt z Milána.

Súťaž ISOVER MultiComfort House vznikla v roku 2005 s cieľom rozširovať povedomie o koncepte Multi-Comfort. Úlohou študentov je navrhovať budovy, ktoré poskytujú tepelný a akustický komfort, optimálne vnútorné prostredie a vyznačujú sa energeticky efektívnou prevádzkou.

Zadaním 15. ročníka medzinárodnej študentskej architektonickej ISOVER Multi-Comfort House Students Contest bolo vypracovanie vízie budúceho vývoja oblasti v najbližšom susedstve stanice metra Crescenzago v talianskom Miláne.

Riešená oblasť sa nachádza v severovýchodnej časti Milána, oblasť Crescenzago a stala sa súčasťou mesta takmer pred sto rokmi. Toto kedysi nezávislé mesto sa v priebehu rokov stalo súčasťou predmestí, v ktorých sa žijú najmä obyvatelia s nižšími príjmami a je tu tiež zastúpené sociálne bývanie. Revitalizácia takýchto štvrtí je dôležitou súčasťou politiky rozvoja miest - Millan 2030 (v súčasnosti sa vyvíja).

Študenti mali vypracovať víziu budúceho vývoja oblasti v najbližšom susedstve stanice metra Crescenzago.

Celkovo sa do súťaže zapojilo 2200 študentov z 34 krajín a 199 univerzít. V medzinárodnom kole súťaže svoje práce prezentovalo 60 tímov. Prezentovalo sa v štyroch kolách pred zástupcami mesta Miláno, architektami a prizvanými expertmi. 

Víťazi národného kola Peter Králik, Zuzana Šišková pred svojím súťažným panelom v Miláne
Víťazi národného kola Peter Králik, Zuzana Šišková pred svojím súťažným panelom v Milánefoto: Zuzana Šišková

Slovensko v Miláne reprezentovali tri dvojčlenné tímy, ktoré sa v národnom kole súťaže umiestnili na prvých miestach.

  • Peter Králik a Zuzana Šišková,
  • Bc. Marek Cipko a Bc. Simona Trimlová
  • Ema Soukupová a  Barbora Šimkovičová

Študentov sprevádzal Ing. Vladimír Balent zo spoločnosti Isover, vďaka ktorému je o študentskú súťaž každoročne veľký záujem. Projekty, ktoré prezentovali Slovensko si môžete pozrieť tu.

Aj keď slovenskí študenti v tomto ročníku medzinárodnej súťaže nezískali žiadne ocenenenie, určite to bola pre všetkých zaujímavá výzva. Prinášame Vám pohĺad študentov na účasť v súťaži a prezentáciu v Miláne. Na otázky redakcie odpovedali študenti Zuzana Šišková a Peter Králik, Marek Cipko a Simona Trimlová, Ema Soukupová a Barbora Šimkovičová.

1, Aká bola Vaša motivácia pre účasť v súťaži ISOVER (prečo práve táto súťaž?)

Zuzana a Peter: O súťaži sme sa dozvedeli od našej konzultantky (Ing. arch. Emy Ruhigovej), ktorá s ňou mala vlastné pozitívne skúsenosti. Preto sme sa rozhodli, že si túto príležitosť nenecháme ujsť ani my. Značnou motiváciou bola aj možnosť konfrontovať svoje poznatky a skúsenosti s kolegami v danej oblasti na národnej a neskôr medzinárodnej úrovni.

Simona a Marek: Chceli sme sa zapojiť do architektonickej súťaže a porovnať naše nápady a schopnosti s inými. ISOVER ako dlhoročný usporiadavateľ takýchto súťaží nás oslovil veľmi dobre spracovaným zadaním a navyše ako bonus bola pre nás zaujímavá téma. Takže sme nemuseli dlho premýšľať. 

Ema a Barbora: Zapojenie sa do súťaže nám bolo ponúknuté v rámci riešenia ateliérovej tvorby. Zo všetkých tém, ktoré sme mali na výber nás zaujala najviac, čo sa týka zadania riešenej lokality, aj perspektívy posunúť náš ateliérový projekt na medzinárodnú úroveň.

2, Aká to bola pre Vás skúsenosť a ako hodnotíte kvalitu zadania, priebeh súťaže a účasť na finále v Miláne?

Zuzana a Peter: Práca na projekte bola výbornou skúsenosťou a spolu s účasťou na medzinárodnou kole nám do života priniesla veľa praktických skúseností, poznatkov a nových priateľov. Zadanie hodnotíme kladne, aj napriek jeho rozsahu. Umožnilo nám pozrieť sa na problematiku komplexne a pri návrhu vychádzať hlavne z poznatkov urbanizmu a vytvoriť tak ucelený návrh ktorý sme začlenili do existujúcej štvrte.

Simona a Marek: Táto súťaž bola pre nás veľkou skúsenosťou. Kvalita zadania bola na vysokej úrovni, boli dostupné všetky podklady a informácie. Účasť vo finále bola pre nás milým prekvapením, keďže sme v tom čase riešili hlavne diplomové práce a sme za to veľmi vďační! Počas celého priebehu súťaže sa nám intenzívne venovali konzultant doc. Henrich Pifko a aj Ing. Vladimír Balent, ktorým patrí veľká vďaka!

Ema a Barbora: Bola to pre nás veľmi dobrá skúsenosť, súťaž aj celý priebeh medzinárodného kola bol výborne zorganizovaný, naši konzultanti nás dôkladne pripravili. Finále, ako aj pobyt v Miláne sme si veľmi užili a odniesli si kopec zážitkov aj skúseností.

3, Ako obstáli slovenské návrhy v medzinárodnej konkurencii?

Zuzana a Peter: Myslíme si, že slovenské návrhy boli konkurencie schopné a na medzinárodnom fóre sa určite nestratili.

Simona a Marek: Žiaľ naše slovenské návrhy sa neumiestnili na víťazných priečkach, ale získali sme množstvo inšpirácie pre prácu na našich budúcich projektoch. 

Ema a Barbora: Konkurencia bola naozaj veľká, čo sa odrazilo aj na výsledkoch, keďže sme sa ako Slovensko tento rok neumiestnili, ale uznávame, že vyhrali naozaj kvalitné a dôsledne prepracované projekty.

4, Čo vyžaduje prezentácia na takom veľkom medzinárodnom fóre?

Zuzana a Peter: Prezentácia si vyžaduje hlavne poctivú prípravu, sebadôveru a odhodlanie.

Simona a Marek:  Vyžadovalo si to dôkladne premyslieť, čo budeme hovoriť, aby sme zvýraznili naše najdôležitejšie myšlienky v limite piatich minút a zároveň dostatočne vysvetliť zmysel celkového konceptu aj pre nezainteresovaného poslucháča.

Ema a Barbora: Najväčším limitom pri tvorbe finálnej prezentácie bol pre nás časový limit - 5 minút. Vyžadovalo to premyslieť celkovú koncepciu prezentovania, ktorou dokážeme zaujať porotu v tak krátkom čase a vyniknúť spomedzi ostatných 59 návrhov, a, samozrejme, dostatočne vysvetliť zámer nášho riešenia.

Výsledky medzinárodnej súťaže

Prvá cena bola udelená Anne Toborek a Joannovi Macherovi zo Sliezskej technickej univerzity v Poľsku za ich projekt „Co.Living“

Druhú cenu získali študenti z Abidjan School of Architecture na Pobreží Slonoviny.

Tretia cena bola udelená Bakhromovi Khakimovovi z Brest State Technical University v Bielorusku s projektom „Induction“.

Porota okrem hlavných cien udelila aj dve špeciálne ceny. Ocenenými sa stali študenti z Ruska a kolektív  z Južnej Kórey.

„Tento rok bola súťažná úloha dokonalým príkladom niektorých hlavných výziev, ktorým čelia mestá. Opäť ma veľmi zaujalo nadšenie študentov a ich odhodlanie prezentovať svoje projekty pomocou riešení Multi-Comfort spoločnosti Saint-Gobain s predstavou budovania miest zajtrajška, miest, ktoré môžu zlepšiť náš každodenný život a budú udržateľné. Všetkým účastníkom gratulujeme!“, zhrnul Pierre-André de Chalendar, Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Saint-Gobain.

Za podklady ďakujeme Vladkovi Balentovi so spoločnosti Isover, študentom Zuzane Šiškovej, Marekovi Cipkovi, Simone Trimlovej

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím