Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. marec 2016
0
1172

Livsrum - centrum pre onkologických pacientov, Dánsko

Architektúra môže pomáhať urobiť život príjemnejším. A to aj vtedy, ak ide o život.
Livsrum - centrum pre onkologických pacientov, Dánsko
Autori: Sinus Lynge, Tue Hesselberg, Mikkel BøghInvestor: Realdania, Kræftens BekæmpelseZastavaná plocha: 800 m2Podlažná plocha: 800 m2Návrh: 2011 - 2012Realizácia: 2013 - 2013Adresa: Næstved, DánskoPublikované: 27. marec 2016

Centrum poradenstva a starostlivosti o onkologických pacientov  sa nachádza v areáli nemocnice v dánskom meste Næstved. Budova je situovaná v blízkosti onkologických oddelení nemocnice, ale architektonické riešenie ho jasne oddeľuje od ostatných pavilónov nemocnice. Projekt progresívneho dánskeho ateliéru EFFEKT zvíťazil v roku 2012 v otvorenej architektonickej súťaži hlavne vďaka svojej ľudskej mierke. Autorom sa podarilo vytvoriť domácke prostredie, kde sa pacient necíti ako v nemocnici. Onkologické centrá Livsrum sú inšpirované známymi Maggie’s Centers, ktoré založila architektka Maggie Keswick Jencks a jej manžel, teoretik architektúry. Maggie trpiaca rakovinou mala mal z prvej ruky skúsenosti s depresívnym prostredím liečebných zariadení, a tak sa rozhodla podporiť vznik nových centier ktoré sú založené na presvedčení že architektúra môže pacientov inšpirovať a urobiť im život príjemnejším. Maggie Jencksová po sebe zanechala centrá, ktoré sa vyznačujú kvalitným architektonickým riešením (mená ako Snøhetta, OMA a mnoho ďaĺších) a špičkovou zdravotnou starostlivosťou. Jej manžel Charles Jencks vydal knihu The Architecture of Hope, v ktorej popisuje vplyv architektúry na liečbu z vlastnej skúsenosti. Filozofia a princípy popísané v tejto knihe boli aplikované aj pri návrhu centra Livsrum. Návrh zohľadňuje potrebu dostatku denného svetla, súkromia a pocitu bezpečia. Preferuje osobný prístup k pacientom, kvalitnú zdravotnú starostlivosť, tiché a pokojné prostredie.

Foto: Quintin Lake

Centrum pre onkologických pacientov je navrhnuté ako skupina siedmich menších pavilónov. Podobne ako pri kláštoroch sú jednotlivé funkcie navzájom prepojené a v centre dispozície vznikajú dve nádvoria – jedno z nich je pokojné miesto na oddych a meditáciu, druhé zas podporuje fyzickú aktivitu a sociálnu interakciu. Každý pavilón má svoju špecifickú náplň a dohromady tvoria súvislý sled rôznych priestorov. Nájdete tu aj funkcie, ako sú knižnica, spoločenská miestnosť, kuchyňa, salónik, rehabilitačné a wellness centrum .

Ako môžeme vytvoriť priestory, ktoré zastrešia všetky aspekty života s rakovinou ?
Ako môžeme vytvoriť priestory, ktoré zastrešia všetky aspekty života s rakovinou ?Koláž: EFFEKT

Vízia architektov bola vytvoriť architektúru, ktorá napriek použitiu súčasných výrazových prostriedkov svojou mierkou a konceptom vytvára jasnú alternatívu k sterilnému nemocničnému prostrediu.

ilustrovaný schematický  rez
ilustrovaný schematický rez

Projekt financovaný Danish Cancer Society sa nachádza v blízkosti onkologického oddelenia nemocnice, čo umožňuje jednoduchý prístup pre pacientov a ich rodinných príslušníkov.

Situácia
Situácia
Letecká snímka nemocničného areálu
Letecká snímka nemocničného areálu

Na rozdiel od tradičného a logického konceptu inštitúcie pod jednou strechou sa architekti navrhli „mikrourbanizmus“, ktorý pozostáva zo siedmych pavilónov. Podarilo sa vytvoriť životné prostredie, ktoré akceptuje ľudskú mierku, a rôznorodoť a podporuje celkový zážitok z priestoru.

Schéma priestorového riešenia
Schéma priestorového riešenia

Pozemok je obklopený cestami z troch strán. Umiestnením nádvorí v strede dispozície vzniká priestor chránený pred hlukom a stáva sa neoddeliteľnou súčasťou objektu. Každý pavilón má svoju špecifickú funkčnú náplň.

Schéma funkčnej náplne objektu
Schéma funkčnej náplne objektu

V strede dispozície, medzi oboma nádvoriami sa nachádza „Livsrum“ – hlavný spoločenský a životný priestor, ktorý vytvára prirodzené ťažisko priestoru a umožňuje plynulý pohyb cez jednotlivé pavilóny. Každý z má pavilónov je aspoň jednou stenou orientovaný do nádvoria.

Kľúčové priestory centra
Kľúčové priestory centra

Všetky pavilóny sú navrhované individuálne podľa funkcie a líšia sa navzájom rôznou atmosférou.

Pôdorys
Pôdorys

Návštevníci centra sú všetkých vekových kategórií. Od detí až po seniorov. Niektorí z nich sem prídu cvičiť, rehabilitovať, zatiaľ čo iní vyhľadávajú poradenstvo a konzultácie. Práve tejto rozmanitej skupine ľudí vyhovuje rôznorodá pavilónová štruktúra objektu

3D diagram centra
3D diagram centra
Rezy
Rezy
Rezová schéma vnútorných priestorov
Rezová schéma vnútorných priestorov

"Rôzna výška striech a striedanie materiálov znamená, že budova bude mať svoj ​​vlastný jedinečný architektonický charakter, ktorý ho jasne odlišuje od okolitých nemocničných budov, " napísali architekti.

Foto: Quintin Lake
Foto: Quintin Lake
Foto: EFFEKT
Foto: Quintin Lake
Foto: Quintin Lake

Na obklad boli použité biele vláknocementové fasádne dosky Equitone, ktoré sú orientované horizontálne. Strecha je pokrytá rovnakým materiálom, čo spolu s elegantným riešením detailu prispieva k čistote riešenia. Dva pavilóny sú obložené vertikálnym dreveným latovaním, čím sa výrazne odlišujú od zvyšku a jasne vyznačujú vstupy do budovy.

Foto: Quintin Lake
Foto: Quintin Lake
Foto: Quintin Lake
Foto: Quintin Lake
Foto: Quintin Lake
Foto: Quintin Lake

"Centrum ponúka širokú škálu priestorov pre neformálne poradenstvo, terapie a interakcie s dôrazom na užívateľský komfort a pohodu, " vysvetľujú architekti

Foto: Thomas Ibsen
Foto: Thomas Ibsen
Foto: EFFEKT

Do knižnice, ktorá pokrýva celú stenu sú vyrezané miesta pre okenné otvory. Parapety slúžia ako sedenie. Neformálnu atmosféra interiéru dotvára výber nábytku.

Foto: Thomas Ibsen
Foto: Thomas Ibsen
Foto: Thomas Ibsen
Foto: Thomas Ibsen
Foto: Thomas Ibsen
Foto: Thomas Ibsen

podklady: EFFEKT

Poloha diela

Sinus Lynge
Tue Hesselberg
Mikkel Bøgh

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím