Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
18. november 2015
0
2447

Rozhľadňa na vrchu Vysoká, ČR

Elegantná a štíhla veža sa právom stala dominantou v krajine. Nápadité a účelné architektonické a konštrukčné riešenie bolo ocenené aj v rámci súťaže Stavba roku 2015 v Českej republike.
Rozhľadňa na vrchu Vysoká, ČR
Autori: Ing. arch. Jiří Hysek, Ing. arch. Oldřich HysekSpolupráca: Ing. David Chmelík (konštrukčné riešenie)Investor: Mesto TachovInvestičný náklad: 388 000 €Návrh: 2013 - 2013Realizácia: 2014 - 2015Adresa: vrch Vysoká, GPS: 49.7965497°N, 12.6119111°E, Tachov, Česká republikaPublikované: 18. november 2015

Rozhľadňa Vysoká leží v nezastavanej časti mesta na vrchole kopca Vysoká vo výške 563,7 m n.m. západne od mesta Tachov. Rozhľadňa nadväzuje na rekreačno športovú zónu mesta pozdĺž rieky Mže. leží 500 m od zastavaného územia mesta, 200 m od dočasného konca zjazdovky a 150 m južne od nového pamätníka bitky pri Tachove, ktorého rekonštrukcia bola dokončená v apríli 2015.

Základom koncepcie využitia územia je zatraktívnenie mesta a jeho okolia pre obyvateľov, turistov a návštevníkov. Rozhľadňa na Vysokej je z mesta dobre viditeľná, stala sa súčasťou siluety mesta. Vzhľadom na umiestnenie nad mestom poskytuje návštevníkom atraktívny a zaujímavý pohľad na mesto a jeho okolie. Štíhla stavba pohľadovo zakončuje rekreačno-športovú mestskú zónu. Stala sa atraktívnym miestom pre každodenné vychádzky do okolia mesta a zastávkou na turistickom chodníku.

Rozhľadňu tvorí podzemná železobetónová základová doska s priemerom 11,3 m a výškou 1,0 až 1,5 m. Má stredný nosný oceľový stĺp s priemerom 1,2 m. Okolo stredného nosného tubusu sa vinie špirálové schodisko. Vo výške 25,2 m je na nosnom stĺpe upevnená vyhliadková plošina. Hlavným architektonickým prvkom rozhľadne je jej tvar, hyperbolický paraboloid, ktorý je geometricky tvorený vypínacími lanami a tvarovaním dolnej betónovo-kamennej podnože a zábradlím hornej vyhliadkovej plošiny. Hyperbolický paraboloid dáva rozhľadni jej vlastný dynamický organický tvar. Jednoduchý technický vzhľad rozhľadne je podporený tvarovaním nosných stĺpov zábradlia a nosníkov pororoštových schodov, ktoré v meniacich sa profiloch priznávajú prebiehajúce momenty a sily.

Konštrukčné riešenie:

Základňu rozhľadne tvorí železobetónová stena výšky 2,8 m obložená kamenným murivom. Základovú konštrukciu tvorí železobetónová doska hr. 1080 -1530 mm, spodná hrana základovej dosky je v hĺbke 1500 mm a 1850 mm pod okolitým terénom. V stenách je symetricky umiestnených 6 otvorov, jeden dverný široký 1600 mm a vysoký 2500 mm pre vstup do priestoru rozhľadne a 5 okenných šírky 1600 mm a výšky 2100 mm. V otvoroch sú osadené mreže. Vnútri základne rozhľadne je umiestnená technická miestnosť.

Pôdorys 1NP
Pôdorys 1NP

Nosná konštrukcia rozhľadne je tvorená oceľovým stĺpom kruhového prierezu priemeru 1,2 m. Na stĺpe sú upevnené samonosné oceľové schody a podesty opatrené zábradlím. Tuhosť konštrukcie rozhľadne je zaistená oceľovými lanami tvoriacimi sieť v tvare hyperbolického paraboloidu. Laná sú upnuté v oceľovom kruhovom ráme tvoriacim súčasne konštrukciu hornej ochodze. Dole sú laná upevnené na hornej hrane kruhovej železobetónovej steny.

Celkový rez a pohľad
Celkový rez a pohľad

Ochodza je tvorená oceľovou kruhovou plošinou s otvorom pre schodisko. Nosníky plošiny sú votknuté do oceľového stĺpu a súčasne zavesené na hornej tuhej oceľovej konštrukcii strechy. Tým je zaistená dostatočná priestorová tuhosť pochôdznej plochy. Pod vyhliadkovou plošinou je umiestnené technické podlažie, tvorené servisnou lávkou. V ochodze je uzamykateľný otvor pre vstup na servisnú lávku.

Zábradlie schodiska v priestorovom tvare špirály vinúce sa okolo nosného tubusu a schodiska tvoria zvislé nerezové stĺpiky s horným nerezovým madlom a dvoma vodorovnými nerezovými zábranami. Medzi obe je vypletená nerezová sieť. Zábradlie ochodze chodze tvoria 2 nerezové profily, medzi ktorými sú umiestnené informačné panely. Vonkajšie madlo je vo výške 1,2 m a vnútorne vo výške 1,1 m. Celá konštrukcia je ukotvená k nosníkom oceľovej konštrukcie.

Architektonické riešenie:

Účelné technické riešenie rozhľadne priznáva priebeh prebiehajúcich momentov a síl. Elegantný organický tvar rozhľadne vychádza zo základných geometrických vzťahov hyperbolického paraboloidu a technického vzhľadu jednotlivých prvkov. Celkovo sa podarilo vytvoriť nápadité jednoduché a funkčné riešenie.

Na záver citácia z autorského textu: 

"Rozhledna Tachov Vysoká svým tvarem připomíná postavu krásné štíhlé ženy, lodní stěžeň opletený lany, figurku šachové dámy, husitský kalich nebo přesýpací hodiny, fantazii se meze nekladou. V každém případě je rozhledna elegantní, štíhlá a neobyčejně krásná. Svoji eleganci cudně halí pod průhlednou košilku lan, které ji objímají a vlní se okolo ní stejně jako sukénka okolo boků krásné ženy, nebo lana okolo lodního stěžně. Ani při pobytu na horní vyhlídkové plošině se rozhledna nechová jako obyčejná rozhledna, nekývá se jako běžné kyvadlo, ale její obvodová lana tříští výkyvy plošiny do kruhového otáčivého pohybu připomínající houpání paluby lodi, ladné pohyby sukně vlnící se na bocích ženy, či vlnivé pohyby tanečnice. To chvění nahoře na plošině, ten jemně houpavý rotační pohyb je naší rozhledně vlastní stejně jako každé štíhlé elegantní krásce, ženě nebo lodi. Stačí trochu fantazie a na horní plošině jsme na vyhlídce lodního stěžně plujícího k poznání nikoliv dalekých krajů, ale k objevům nových pohledů na okolní krajinu domova, tak důvěrně známou."

 

Detailná výkresová dokumentácia:

Základňa - pôdorys a rezy
Základňa - pôdorys a rezy
Celková konštrukcia vyhliadkovej plošiny
Celková konštrukcia vyhliadkovej plošiny

Fotografie z výstavby:

Železobetónová základňa
Železobetónová základňa
Montáž vyhliadky
Montáž vyhliadky
Nosníky ochodze sú votknuté do oceľového stĺpu
Nosníky ochodze sú votknuté do oceľového stĺpu

Poloha diela

Ing. arch. Jiří Hysek
Ing. arch. Oldřich Hysek

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím