Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Stavba vznikla na základe malej architektonickej súťaže, ktorú vyhral brnenský architekt Pavel Jura. Rozhľadňa je postavená z miestneho agátového dreva a je doplnená o oceľové spojovacie prvky a zábradlia. Nosnú konštrukciu a fasádu zároveň tvoria fošne, ktorých počet sa smerom nahor zmenšuje. Kostra je racionálna a subtílna, nie je tu nič navyše. Drevo bez povrchovej úpravy prirodzene starne a objekt sa stáva súčasťou krajiny. Celkové náklady na stavbu predstavovali 2,5 mil. Kč.
"Cílem úsilí bylo zrealizovat stavbu normální a přiměřenou, která nebude svědkem toho, čeho jsme (v krajině) schopni, ale toho, co považujeme za rozumné," hovorí Pavel Jura.
Kruhový pôdorys veže je je pravidelne členený osami tridsiatich drevených stĺpov. Pôdorys zodpovedá topografii miesta s rovnocenným výhľadom v celom rozsahu 360°. Kruhový profil zaručuje zároveň tuhosť voči vodorovnému zaťaženiu vetrom.
Každý z agátových stĺpov je zložený z niekoľkých fošní, ich počet sa po výške stĺpu zmenšuje. Rednutie nosnej konštrukcie zodpovedá znižovaniu napätia v materiáli, od najviac zaťaženého masívneho sokla až po korunu veže - balustrádu subtílnych prvkov bez zaťaženia. Rednutie konštrukcie sleduje vinúcu sa špirálu vnútorného schodiska. Pri výstupe na vežu sa otvára výhľad od takmer uzavretého sokla až po otvorenú vyhliadku v najvyššej úrovni.
Vnútorné schodisko potvrdzuje formu stavby. Stupne sú nesené fošňami vykonzolovanými z nosného stĺpu. Priestorová špirála vzájomne previazaných konzol stužuje stavbu a definuje vnútorný priestor s voľným jadrom. Priestorovú tuhosť kruhového prierezu zaisťujú (rovnako ako pri sudoch v pivnici pod kopcom) oceľové skruže doplnené drevenými rozperami medzi stĺpmi.
Drevená konštrukcia je zhotovená z miestnych zdrojov. Všetky fošne majú rovnakú šírku 40 mm. Oceľové prvky sú pozinkované, bez ďalšej povrchovej úpravy. Množstvo detailov bolo určených samotnou formou stavby. Spôsob spracovania zodpovedá podmienkam staveniska a nemá ambíciu importovať na kopec priemyselný perfekcionizmus.
Agátové drevo časom zvetralo a získalo sivý nádych. Postupne vzniká plastická textúra, ktorá zvýrazňuje rozdiely medzi jarným a letným drevom.
Rozhľadňa je vysoká 18m, vyhliadková plošina je vo výške 14,5m. Stavba je vyhľadávaným bodom turistického okruhu, ktorého súčasťou je aj značenie a mobiliár. Viac ako deväťdesiat percent nákladov bolo hradených z európskych prostriedkov.
Podklady: Pavel Jura