Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. august 2017
0
1890

Agátová veža na kopci Výhon (ČR)

Príspevok k aktuálnej téme vyhliadkových a zážitkových stavieb v krajine. Predstavujeme staršiu realizáciu na Morave, ktorá ukázala svoju životaschopnosť.
Agátová veža na kopci Výhon (ČR)
Autori: Ing. arch. Pavel JuraInvestor: ŽidlochoviceZastavaná plocha: 10,1 m2Obostavaný objem: 149,5 m3Investičný náklad: 2,5 mil. KčNávrh: 2006 - 2006Realizácia: 2009 - 2009Adresa: Židlochovice, Česká republikaPublikované: 17. október 2017

Stavba vznikla na základe malej architektonickej súťaže, ktorú vyhral brnenský architekt Pavel Jura. Rozhľadňa je postavená z miestneho agátového dreva a je doplnená o oceľové spojovacie prvky a zábradlia. Nosnú konštrukciu a fasádu zároveň tvoria fošne, ktorých počet sa smerom nahor zmenšuje. Kostra je racionálna a subtílna, nie je tu nič navyše. Drevo bez povrchovej úpravy prirodzene starne a objekt sa stáva súčasťou krajiny. Celkové náklady na stavbu predstavovali 2,5 mil. Kč.

"Cílem úsilí bylo zrealizovat stavbu normální a přiměřenou, která nebude svědkem toho, čeho jsme (v krajině) schopni, ale toho, co považujeme za rozumné," hovorí Pavel Jura.

Situácia
SituáciaPavel Jura

Kruhový pôdorys veže je je pravidelne členený osami tridsiatich drevených stĺpov. Pôdorys zodpovedá topografii miesta s rovnocenným výhľadom v celom rozsahu 360°. Kruhový profil zaručuje zároveň tuhosť voči vodorovnému zaťaženiu vetrom.

Pôdorysy
PôdorysyPavel Jura

Každý z agátových stĺpov je zložený z niekoľkých fošní, ich počet sa po výške stĺpu zmenšuje. Rednutie nosnej konštrukcie zodpovedá znižovaniu napätia v materiáli, od najviac zaťaženého masívneho sokla až po korunu veže - balustrádu subtílnych prvkov bez zaťaženia. Rednutie konštrukcie sleduje vinúcu sa špirálu vnútorného schodiska. Pri výstupe na vežu sa otvára výhľad od takmer uzavretého sokla až po otvorenú vyhliadku v najvyššej úrovni.

Rez
RezPavel Jura
pohľad
pohľadPavel Jura

Vnútorné schodisko potvrdzuje formu stavby. Stupne sú nesené fošňami vykonzolovanými z nosného stĺpu. Priestorová špirála vzájomne previazaných konzol stužuje stavbu a definuje vnútorný priestor s voľným jadrom. Priestorovú tuhosť kruhového prierezu zaisťujú (rovnako ako pri sudoch v pivnici pod kopcom) oceľové skruže doplnené drevenými rozperami medzi stĺpmi.

Drevená konštrukcia je zhotovená z miestnych zdrojov. Všetky fošne majú rovnakú šírku 40 mm. Oceľové prvky sú pozinkované, bez ďalšej povrchovej úpravy. Množstvo detailov bolo určených samotnou formou stavby. Spôsob spracovania zodpovedá podmienkam staveniska a nemá ambíciu importovať na kopec priemyselný perfekcionizmus.

Detaily
DetailyPavel Jura

Agátové drevo časom zvetralo a získalo sivý nádych. Postupne vzniká plastická textúra, ktorá zvýrazňuje rozdiely medzi jarným a letným drevom. 

Vyhliadková veža s prirodzenou patinou - aktuálna fotografia
Vyhliadková veža s prirodzenou patinou - aktuálna fotografiaFoto: CBArchitektura

Rozhľadňa je vysoká 18m, vyhliadková plošina je vo výške 14,5m. Stavba je vyhľadávaným bodom turistického okruhu, ktorého súčasťou je aj značenie a mobiliár. Viac ako deväťdesiat percent nákladov bolo hradených z európskych prostriedkov.

Podklady: Pavel Jura

Poloha diela

Ing. arch. Pavel Jura

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím