Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. november 2018
0
3214

Kruhová vyhliadka nad vinohradmi, Kobylí vrch, južná Morava

Rozhľadňa ako zážitková cesta prístupná komukoľvek.
Kruhová vyhliadka nad vinohradmi, Kobylí vrch, južná Morava
Autori: Ing. arch. Jiří Vojtěšek, Ing. arch. Jakub RolečekInvestor: obec KobylíNávrh: 2017 - 2017Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Kobylí, Česká republikaPublikované: 23. december 2018

V obci Kobylí na južnej Morave otvorili rozhľadňu bez jediného schodu. Jej autormi sú architekti z brnianskeho ateliéru Keeo4design. Vyhliadka nad vinohradmi má tvar špirálovej rampy, ktorá sa otáča o 334° a vystupuje nad okolité vynohrady. Pri dobrej viditeľnosti z nej návštevníci dovidia až na vrcholky rakúskych Álp.

Vyhliadka nad vinohradmi sa nachádza na kopci Kobylí vrch, ktorý je najvyšším bodom v okolí. Návštevníci na špirálovú stavbu stúpajú z nadmorskej výšky 334 m.n.m. 

Situácia
Situácia

„Inspirací pro vznik Stezky nad vinohrady bylo právě tohle místo. Vyhlídka má tvar kruhové rampy s výsečí 334°, a citlivě tak vystupuje nad krásné vinařské okolí. Kruh navíc představuje životní cyklus přírody a symbolicky odkazuje na růst obce Kobylí,“ vysvetľuje architekt Jiří Vojtěšek.

„Díky nakloněné rovině, která nahrazuje schody, je kobylská Stezka nad vinohrady přístupná i pro ty, kteří se na běžné rozhledny nedostanou. Z nejvyššího bodu rozhledny, který je 7,6 metrů nad zemí, lidé dohlédnou na Pálavu, Lednicko-valtický areál, Malé Karpaty nebo při dobré viditelnosti až na vrcholky rakouských Alp,“ uvádza archihtekt Jakub Roleček.

Nie len výhľady, ale i samotná cesta nahor je zmyslom vyhliadky. Rozhľadňa je totiž vybavená informačným systémom, ktorý predstavuje časopriestorovú líniu. Ľudia tu nájdu typické cedulky so šípkami smerujúcimi k dôležitým miestam v okolí, ale tiež informácie o budúcich i historických udalostiach v obci alebo filozofické otázky týkajúce sa návštevníkov samotných.

Slávnostné otvorenie Vyhliadky nad vinohradmi bolo súčasťou osláv 100. výročia založenia Československa 27. októbra 2018.

Inšpirácia
Inšpirácia
Pôdorys
Pôdorys
Pohľad
Pohľad

Konštrukcia vyhliadky

Rampa rozhľadne je tvorená ôsmymi identickými podlahovými segmentami a troma atypickými segmentami na jej začiatku a konci. Tieto diely stoja na 19 subtílnych zdvojených oceľových stĺpoch. Dohromady aj so zábradlím bolo na rozhľadňu použitých viac ako 11 ton ocele. Ďalej bolo použitých viac ako 500 kusov drevených hranolov na podlahu, cez 1000 kusov dosiek na opláštenie zábradlia a 130 metrov dlhého dreveného madla. Stavba je založená na železobetónových pätkách s rozmermi 1,2m x 1,2m.

Koncept výstavby
Koncept výstavby
Konštrukcia
Konštrukcia
Detail konštrukcie zábradlia
Detail konštrukcie zábradlia
Vizualizácia návrhu
Vizualizácia návrhu
Fotografia z výstavby
Fotografia z výstavby
Fotografia z výstavby
Fotografia z výstavby

Poloha diela

Ing. arch. Jiří Vojtěšek
Ing. arch. Jakub Roleček

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím