Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
22. marec 2017
0
931

Vzducholoď Gulliver v centre DOX

Na streche pražského centra súčasného umenia vznikla architektonická intervencia inšpirovaná elegantnými tvarmi vzducholodí z počiatku dvadsiateho storočia. 42 metrov dlhá oceľovo-drevená konštrukcia sa stala novým miestom stretnutí súčasného umenia a literatúry.
Vzducholoď Gulliver v centre DOX
Autori: Leoš Válka, Prof. Ing. arch. Martin Rajniš, MgA. David KubíkInvestor: DOXZastavaná plocha: 322 m2Podlažná plocha: 161 m2Obostavaný objem: 2050 m3Investičný náklad: 25 mil. KčNávrh: 2014 - 2015Realizácia: 2016 - 2016Adresa: Poupětova 1, Praha 7, Česká republikaPublikované: 5. apríl 2017

Projekt prestavby bývalej továrne na multifunkčný priestor bol po dokončení v roku 2008 nominovaný na prestížnu európsku architektonickú cenu Mies van der Rohe Award. Nová architektonická intervencia sa snaží nadviazať na architektonické kvality starších objektov. Konštrukcia v tvare vzducholode vznikla z iniciatívy riaditeľa DOXu Leoša Válku. Snahou bolo rozšíriť moderné budovy galérie o zážitkový a vyhliadkový priestor. „Myšlenkou vytvořit nad moderní sklo-betonovou budovou Centra DOX jakousi „parazitní“ strukturu jsem se zabýval několik let. Zpočátku jsem snil o absurdně fascinujícím organickém tvaru, který by byl v kontrastu s existující architekturou DOXu“, hovorí Leoš Válka.

Foto: Jan Slavík
Foto: Jan Slavík

V roku 2013 Leoš Válka oslovil architekta Martina Rajniša, aby sa s ním podieľal na realizácii toho, čo sám nazýva „snem 12- letých kluků“. Viac ako dva roky potom spoločne s odborníkmi na drevené stavby a oceľ pracovali na návrhu 42 metrov dlhej a 10 metrov širokej konštrukcie inšpirovanej tvarom obrích vzducholodí, ktoré začali križovať oblohu na začiatku dvadsiateho storočia.

Tvar vzducholode je symbolický. Prvé vzducholode predstavovali optimistické ideály technologického pokroku. Stelesňujú ľudskú túžbu lietať a zároveň určitý utopický ideál. Vzducholoď nesie meno jednej z najznámejších postáv utopickej literatúry. Gulliver sa stal priestorom pre stretávanie súčasného umenia a literatúry. Program rozvíja témy výstav Centra DOX, ktoré charakterizuje kritická reflexia fungovania dnešného sveta.

Foto: Jan Slavík
Foto: Jan Slavík
Foto: Jan Slavík
Foto: Jan Slavík

Prístup do vzducholode je riešený cez dve oceľové schodiská. Objekt pojme až 120 pasažierov, ktorí sa môžu pohybovať po deviatich platformách širokých 3m, ktoré sú kaskádovito usporiadané v sklone vzducholode a tvoria tak zaujímavý priestor pre organizovanie autorských čítaní či audiovizuálnych aktivít. Návštevníci sú obklopení smrekovcovými konštrukčnými dielmi vzducholode, ktoré sú kombinované s oceľovými spojovacími prvkami. Vnútorná konštrukcia je chránená pred počasím transparentnou ETFE fóliou, ktorá zakrýva jej hornú polovicu. Vďaka plnej svetelnej priepustnosti fólie má návštevník možnosť zažiť neopakovateľné pocity počas každej dennej doby a za akéhokoľvek počasia.

Situácia
Situácia
Pôdorys
Pôdorys
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rez
Priečny rez
Priečny rez
Konštrukčná schéma
Konštrukčná schéma
Foto: Petr Králík
Foto: Petr Králík
Foto: Petr Králík
Foto: René Volfík
Foto: René Volfík
Foto: René Volfík
Foto: René Volfík
Foto: René Volfík
Foto: Lucie Illésová
Foto: Lucie Illésová
Foto: Lucie Illésová

Fotografie z výstavby:

Foto: David Kubík
Foto: Jan Slavík

Poloha diela

Leoš Válka
Prof. Ing. arch. Martin Rajniš
MgA. David Kubík

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím