Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. december 2018
0
807

Nová budova Kliniky Dr. Pírka

S rešpektom k prírode a pacientom.
Nová budova Kliniky Dr. Pírka
Autori: Ing. arch. Martin Rajniš, MgA. David KubíkSpolupráca: DeltaplanInvestor: Klinika Dr. PírkaZastavaná plocha: 740 m2Podlažná plocha: 1740 m2Obostavaný objem: 7800 m3Návrh: 2016 - 2016Realizácia: 2017 - 2017Adresa: Na Celně 885, Mladá Boleslav III, Česká republikaPublikované: 24. december 2018

Klinika Dr. Pírka má viac ako osemdesiatročnú tradíciu. Jej prvá budova bola postavená v 30. rokoch minulého storočia. Už vtedy bola starostlivo pripravovaná v spolupráci s architektom Vladimírom Wallenfelsom, ktorý navrhol modernú funkcionalistickú stavbu. Progresívna bol nielen vonkajšia forma, ale aj vnútorné vybavenie. Návrh sa zameriaval na pohodlie pacientov a ošetrujúcich pracovníkov. Veľké okná s nízkym parapetom umožnili v kombinácii s vyššími lôžkami výhľad do záhrady aj ležiacim pacientom. Aj v súčasnosti vyberali potomkovia zakladatela kliniky architekta rovnako starostlivo. Nový pavilón, ktorý navrhol ateliér profesora Martina Rajniša je citlivo zasadený do prírodného prostredia priľahlého lesoparku. Stavba “obopína” skalnú vyvýšeninu, na ktorej stojí staršia časť areálu kliniky. Architekt Martin Rajniš si dal záležať, aby docielil kontrast medzi skalou a ľahkou presklenou fasádou.

"Klinika Dr. Pírka nás na začátku roku 2016 vyzvala do soutěže. Zadání bylo vytvořit nemocnici, která zahrne prvky moderního zdravotnického zařízení a současně bude dýchat přátelským prostředím. Dalším předpokladem bylo vytvořit projekt, jenž bude citlivě zasazen do přírodního prostředí lesoparku v bezprostřední blízkosti skály," vysvetľuje Martin Rajniš.

Nová multifunkčná budova má za cieľ odľahčiť trvalo preťažovanú ambulantnú časti kliniky a zabezpečiť dostatočnú kapacitu a komfort pacientom i zamestnancom. V budove sú ambulancie kardiológie, neurológie, gastroenterológie, ortopédie a cievnej chirurgie.

Foto: Aleš Jungmann
Foto: Aleš Jungmann
Foto: Aleš Jungmann

V budove nie je len ambulantná starostlivosť, fyzioterapia a lekáreň, ale tiež priestory pre odborné semináre a prednášky. Ľudia tu nájdu moderné čakárne, kaviareň a reštauráciu.

Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PPHuť architektúry Martin Rajniš
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPHuť architektúry Martin Rajniš
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPHuť architektúry Martin Rajniš
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NPHuť architektúry Martin Rajniš
Pôdorys 4. NP
Pôdorys 4. NPHuť architektúry Martin Rajniš
Rez A-A a rez B-B
Rez A-A a rez B-BHuť architektúry Martin Rajniš
Rez C-C a rez D-D
Rez C-C a rez D-DHuť architektúry Martin Rajniš

Severná fasáda orientovaná smerom k ulici Na Celně je obložená miestnym pieskovcom. Zvolený materiál korešponduje s okolitými skalami, poctivá remeselná práca a detail nadväzuje na prvorepublikovú tradíciu. Na južnej strane je pred ľahkú presklenú fasádu predsadený systém pevného horizontálneho tienenia.

Cieľom vedenia kliniky nebolo len postaviť moderný multifunkčný zdravotnícky pavilón, ale tiež funkčne rozšíriť historicky hodnotný areál a novú stavbu čo najšetrnejšie zasadiť do okolitého prírodného prostredia. Pavilón je prostredníctvom lávky priamo prepojený s parkom. Stavba obopína skalnú vyvýšeninu, na ktorej stojí staršia časť areálu kliniky. Štíhla, jemne zakrivená budova je dôstojným pokračovateľom tradície mladoboleslavských zdravotníckych zariadení.

Foto: Aleš Jungmann
Foto: Aleš Jungmann
Foto: Aleš Jungmann
Foto: Aleš Jungmann
Foto: Aleš Jungmann
Foto: Aleš Jungmann
Foto: Aleš Jungmann

Poloha diela

Ing. arch. Martin Rajniš
MgA. David Kubík

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím