Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. júl 2017
0
2377

Čakáreň v Národnom onkologickom ústave v Bratislave

Aj výskum, aj architektúra, aj príroda, aj prvok prekvapenia. Práca z výskumného pracoviska Fakulty architektúry pre dizajn zacielený na človeka.
Čakáreň v Národnom onkologickom ústave v Bratislave
Autori: Ing. arch Martin Boleš, Doc. Ing. Veronika KotradyováNávrh: 2015 - 2016Realizácia: 2016 - 2017Adresa: Klenová 833 10 3019/1, Bratislava , SlovenskoPublikované: 9. júl 2017

Revitalizácia čakárne v Národnom onkologickom ústave (NOU) na Klenovej ulici v Bratislave je súčasťou výskumného projektu "Interakcia človeka a dreva" Ústavu interiéru a výstavníctva na Fakulte architektúry STU v Bratislave a BCDlab. Pilotnou intervenciou vedeckej štúdie "Drevo v nemocničnom prostredí", ako súčasti výskumného projektu Interakcia človeka a dreva, bola architektonická štúdia revitalizácie vestibulu a čakárne Národného onkologického ústavu v Bratislave na Klenovej ulici.

V rámci projektu bola pilotne realizovaná jeho prvá časť - čakáreň pri ambulanciách Kliniky klinickej onkológie v pavilóne M. Bol realizovaný v októbri a novembri 2016, pričom bol inštalovaný obklad steny a stropu z borovice a sedenie zo smrekovcových trámov. Prvé tri mesiace, počas ktorých boli preskúmané estetické, haptické, somatické, prevádzkovo-hygienické, olfaktorické a gustatorické vlastnosti dreva a pôvod atraktívnosti dreva pre človeka, boli drevené povrchy bez chemického ošetrenia. Zvláštna pozornosť bola venovaná jeho antimikróbnym účinkom a schopnosti regulovať množstvo mirkoroganizmov a prchavých organických látok (VOC) v ovzduší, ktoré boli overované v reálnych nemocničných interiéroch.

Foto: Noro Knap
Pôdorys
Pôdorys
Rez x-x
Rez x-x
Rez y-y
Rez y-y
Rez z-z
Rez z-z

Prostredie vytvorené z prírodných materiálov (najmä dreva) má regeneratívny účinok pre nervový systém, čím pomáha vytvárať podporné prostredie pre znižovanie stresu a urýchlenie liečiaceho procesu u pacientov, o čom svedčia viaceré svetové štúdie. Na základe výskumov environmentánej psychológie a vedeckých definícií „Prostedia upevňujúceho zdravie“ (z ang. Restorative Environmental Design - RED) sme do interiéru čakárne doviezli obrovské množstvo masívnych drevených hranolov, ktoré majú pacientom evokovať pocit pobytu v exteriéri.

Náklonnosť k prírodným materiálom a prírodu evokujúcim riešeniam, ktorá v súčasnosti vo vedeckých kruhoch dostala názov biofília, funguje na kultúrnej aj živočíšnej úrovni človeka. Náš nervový systém prírodné materiály a riešenia pozná, sú mu inštinktívne blízke a určitým spôsobom aj príbuzné, nemusí ich „skanovať“. Pripomínajú mu prežitie a celé telo sa tak pri nich môže uvoľniť. Na socio-kultúrnej úrovni človeka prebieha táto inklinácia prostredníctvom zdieľania kultúrnych archetypov, pretože prírodné materiály sú súčasťou našej tradičnej kultúry. Aj keď ich dočasne vytláčajú rôzne novinky, stavebná a bytová kultúra sa k nim vždy rada vracia, pretože sú nadčasové.

Zmysluplné použitie dreva a iných domácich prírodných dorastajúcich materiálov pri tvorbe prostredia je súčasťou well-being fenoménu. Schopnosť "človeka rozumného" spracovať prírodné materiály na vytvorenie príbytkov a nástrojov mu pomohla prežiť a byť evolučne úspešným. Inklinácia k nim je tak evolučne aj kultúrne podložená. Preto má aj kontakt, alebo interakcia s drevom regeneratívny účinok, či už ide o živé stromy, alebo zabudované výrobky z dreva.

Na to, aby sa stereotypy a s nimi spojené hygienické predpisy týkajúce sa údržby zmenili, je potrebné vytvoriť príležitosti pre použitie dreva v reálnom hygienicky exponovanom prostredí. Preto sa od roku 2015 snažíme o spolupráce na projektoch revitalizácií nemocničných priestorov a na kvalitnom dizajne vedecky dokázať, že drevo a ostatné prírodné materiály vo svojej autentickej podobe majú svoje miesto minimálne v poloverejných a verejných zónach, ako sú čakárne či odpočinkové miestnosti.

Viac o celej štúdii nájdete na stránkach BCD Lab, výskumného pracoviska Fakulty architektúry pre dizajn s ohľadom na človeka.

Foto: Noro Knap
Foto: Noro Knap
Foto: Noro Knap
Foto: Noro Knap
Foto: Noro Knap
Foto: Noro Knap
Foto: Noro Knap
Foto: Noro Knap

Súčasťou čakárne je aj umelecké dielo Príbeh stromu. 

Umelecký objekt na stene je vyrobený zo zvyškov hranolov použitých na výrobu lavičiek v tejto časti vestibulu. Príbeh stromu, ktorý je jeho súčasťou, bol napísaný na základe dendrochronologickej analýzy.

V letokruhoch vieme prečítať celý život stromu. Sú obrazom toho, že v živote stromu ako aj človeka sú dobré aj horšie časy. V mladosti rastie strom najrýchlejšie, v zrelom veku stále pomalšie. Keď je dobré počasie - teplo, vlhko a dostáva sa mu dostatok slnka, priestoru a ochrany, môžu mať jeho ročné prírastky - letokruhy aj centimeter. Za nepriaznivých podmienok rastie strom pomalšie, prírastky sú malé a letokruhy husté. Strom to ale v konečnom dôsledku posilní a drevo vznikajúce za takých podmienok je mimoriadne pevné.

Myšlienkou je poukázať na to, že sme so stromami a drevom prepojení a máme veľa spoločného.

Autormi objektu sú Veronika Kotradyová a Martin Mjartan v spolupráci Martinom Bolešom a Wandou Borysko z Fakulty architektúry STU v Bratislave

Foto: Noro Knap
Foto: Noro Knap

Vizualizácie čakárne:

Vizualizácia: Martin Boleš
Vizualizácia: Martin Boleš

Podklady: Martin Boleš

Poloha diela

Ing. arch Martin Boleš
Doc. Ing. Veronika Kotradyová
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím