Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
25. august 2021
0
146

SKA na Ministerstve zdravotníctva SR

Ponuka na odbornú pomoc SKA pri príprave architektonických súťaži návrhov pre plánovanú výstavbu a rekonštrukcie nemocníc a zdravotníckych zariadení
SKA na Ministerstve zdravotníctva SR

 

Predseda Slovenskej komory architektov, architekt Iľja Skoček spoločne so zástupcami úradu SKA rokoval v pondelok 23. augusta s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským a generálnym tajomníkom služobného úradu ministerstva zdravotníctva Petrom Ferjančíkom. Predmetom stretnutia bola ponuka na odbornú pomoc zo strany stavovskej organizácie pri príprave architektonických súťaži návrhov pre plánovanú výstavbu a rekonštrukcie nemocníc a zdravotníckych zariadení z plánu obnovy a stability SR.

Slovenské zdravotníctvo čaká v nadchádzajúcom období dobiehanie investičného dlhu zdravotníckych stavieb. Plán obnovy a stability SR je na jednej strane finančnou príležitosťou, zároveň je však výzvou k zodpovednému prístupu investovať do skutočne environmentálne a sociálne zodpovedných riešení. Slovenská komora architektov nepretržite upozorňuje na potrebu hľadať tieto zodpovedné riešenia prostredníctvom architektonických súťaží návrhov. Sme radi, že pán minister Vladimír Lengvarský spolu s generálnym tajomníkom služobného úradu ministerstva, si naše argumenty a nesporné benefity súťaží návrhov vypočuli  a navrhli ďalšie kroky a postupy pre ich možnú aplikáciu v rámci pripravovaných procesov obstarávania, uviedla Oľga Miháliková, riaditeľka úradu SKA.

Zo zahraničia je známe, že kvalitný priestor mierni napätie a stres pacientov, čo priaznivo prispieva ku skráteniu času ich rekonvalescencie a súčasne mierni záťaž na personál nemocníc. Kvalitné priestorové riešenia a zodpovedné environmentálne opatrenia prostredia nemocníc sú pre slovenské zdravotníctvo cestou zlepšenia jeho celkového stavu, ako aj cestou udržateľného rastu kvality života v našej krajine.

Architektonické súťaže návrhov, ako cesta hľadania budúcej podoby nášho zdravotníctva, sa môžu uplatniť pri generálnych rekonštrukciách najväčších nemocníc, ale aj pri rade ďalších komplexných alebo čiastkových zadaniach na obnovu zdravotníckych zariadení v zriadení samospráv - od okresných nemocníc, až po miestne zdravotné strediská alebo centrá paliatívnej starostlivosti.

Verím, že Ministerstvo zdravotníctva SR príjme ponuku SKA a vo vzájomnej synergii vytvoria priestor pre uplatnenie progresívnych postupov obstarávania projektov obnovy stavebného fondu domáceho zdravotníctva, vyhlásil po rokovaní  na MZ SR predseda SKA Ilja Skoček.

Vstupný foyer Nemocnice Budúcnosti Martin (autori návrhu: Pantograph,
Vstupný foyer Nemocnice Budúcnosti Martin (autori návrhu: Pantograph, zdroj: Pantograph a Jeséniová lekárska fakulta v Martine Univerzity Komenského)

Slovenská komora architektov je pripravená vytvoriť metodiku implementovania environmentálne, energeticky a zdravotno-sociálne zodpovedných a progresívnych priestorových riešení nemocníc, uplatňovaných už dnes v okolitých krajinách, doplnil Martin Zaiček, expert úradu SKA pre prípravu súťaží návrhov.

Veríme, že v nadchádzajúcom období budeme môcť prispieť bohatými skúsenosťami zo súťaží návrhov a priniesť na Slovensko budúcnosť pre zdravotníctvo. Nasledovaniahodným príkladom riešiť túto spoločensky naliehavú a zároveň ambicióznu víziu je úspešná súťaž na Nemocnicu budúcnosti v Martine.

ZDROJ: Tlačová správa SKA

Titulná fotografia: Nástupný pohľad na Nemocnicu Budúcnosti Martin (autori návrhu: Pantograph, zdroj: Pantograph  a Jeséniová lekárska fakulta v Martine Univerzity Komenského)

+ foto 2: Vstupný foyer Nemocnice Budúcnosti Martin (autori návrhu: Pantograph, zdroj: Pantograph a Jeséniová lekárska fakulta v Martine Univerzity Komenského)

 

Poloha na mape

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím