Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. marec 2019
1
1772

Pavilón II. Internej kliniky gastroenterológie a geriatrie Fakultnej nemocnice v Olomouci

Prvá pasívna stavba tohto druhu v stredoeurópskom priestore.
Pavilón II. Internej kliniky gastroenterológie a geriatrie Fakultnej nemocnice v Olomouci
Autori: Ing. arch. Adam RujbrPodlažná plocha: 8 210 m2Obostavaný objem: 33 000 m3Investičný náklad: 11,7 mil. €Návrh: 2015 - 2016Realizácia: 2017 - 2018Adresa: I.P. Pavlova 185/6, Olomouc, Česká republikaPublikované: 17. február 2020

Rázsochy, Bory, Martin, Banská Bystrica... Aktuálna téma. Jeden dobrý príklad od našich západných susedov.

(15 kWh/m2/rok)

Hoci vedenie Fakultnej nemocnice v Olomouci pôvodne uvažovalo s možnosťou rekonštrukcie staršieho pavilónu, priklonilo sa nakoniec k novostavbe. Existujúce priestory sa totiž ukázali ako nevyhovujúce pre súčasné nároky na liečbu a komfort pacientov. Jedným z rozhodujúcich faktorov bola aj ekonomika prevádzky. Potreba energie nového pavilónu je podľa predstaviteľov olomouckej nemocnice až desaťkrát nižšia ako pri starších objektoch, čo počas plánovanej životnosti objektu mnohonásobne "zaplatí" vyššiu počiatočnú investíciu.

"Budova má několik prvenství. Jedná se o první nemocniční stavbu, postavenou jako pasivní dům a první realizaci nemocnice s chlazenými stropy. Tato technologie chlazení je vstřícná k uživatelům, nevíří vzduch a je bezhlučná. Rozvody pro chladnou vodu jsou v chladném období využity pro vytápění," vysvetľuje architekt Adam Rujbr a dopĺňa: "Budova je šetrná nejen energeticky, ale také ve vztahu ke svým uživatelům. Ergonomické rozložení provozů a spojovací tunely ušetří čas a energii zdravotníkům stejně jako zařízení usnadňující manipulaci s nadměrně obézními pacienty".

Koncept 

Päťposchodová  budova, s jedným podzemným podlažím, zaberá pôdorys v tvare písmena "U". Menej priaznivý faktor tvaru (dôležitý ukazovateľ pre pasívnu stavbu) bohato kompenzuje prístup denného svetla do hĺbky dispozície. Zvolené riešenie minimalizuje potrebu umelého osvetlenia aj v priestoroch ako sú schodiská a chodby.

Architekti dôsledne pracovali s veľkosťou okien a ďalších presklených plôch, dôležitým detailom sú zošikmené ostenia a nadpražia. Regulovateľné LED osvetlenie vhodne dopĺňa denné svetlo, v závislosti na požadovanej intenzite. Optimálny pomer presklených a plných častí fasády bol kľúčový aj z hľadiska zabránenia prehrievaniu interiéru počas leta. 

Situácia
SituáciaAutor: Adam Rujbr Architects

Dispozícia a prevádzka:

Kľúčovým prvkom je variabilita dispozície. Bezprievlakový skeletový nosný systém umožňuje úpravu dispozície podľa aktuálnych potrieb.

"Budova je šetrná nejen energeticky, ale také ve vztahu ke svým uživatelům. Ergonomické rozložení provozů a spojovací tunely ušetří čas a energii zdravotníkům stejně jako zařízení usnadňující manipulaci s nadměrně obézními pacienty. Budova je vybavena kontrastním LED osvětlením usnadňujícím orientaci osobám s poruchami zraku. Vznikla stavba, která posouvá soudobý standard zdravotnických zařízení směrem k vyšší kvalitě a šetrnosti, což by se mělo stát normou,“  vysvetľuje architekt Rujbr.

 Budova má 5 nadzemných a jedno podzemné podlažie:

  • 1. PP: poradňa, prednáškové sály
  • 1. NP:  ambulancie, stacionár
  • 2. NP: JIS, endoskopia
  • 3. NP: II. Interná klinika, lôžková časť, oddelenie 30M a 30C (50 lôžok, z toho 8 špeciálne vybavených izieb, 4 nadštandardné jednolôžkové izby, 6 jednolôžkových a 20 dvojlôžkových izieb)
  • 4. NP: geriatria, lôžková časť, oddelenie 46 a 47 (50 lôžok, z toho 8 špeciálne vybavených izieb, 4 nadštandardné jednolôžkové izby, 6 jednolôžkových a 20 dvojlôžkových izieb)
Pôdorys 1.NP, BLOK 1
Pôdorys 1.NP, BLOK 1Autor: Adam Rujbr Architects
Pôdorys 1.NP, BLOK 2
Pôdorys 1.NP, BLOK 2Autor: Adam Rujbr Architects

Konštrukčné riešenie

Nový pavilón je založený na sústave vŕtaných železobetónových pilót. Konštrukčný systém spája železobetónový skelet a obvodové steny so stropmi, ktoré sú kombináciou spriahnutých oceľobetónových prievlakov a stropných panelov. Stropné konštrukcie sú zaliate betónom a zmonolitnené. 

Rez A-A
Rez A-AAutor: Adam Rujbr Architects
Rez B-B
Rez B-BAutor: Adam Rujbr Architects
Pohľad juhozápadný
Pohľad juhozápadnýAutor: Adam Rujbr Architects
Pohľad severozápadný
Pohľad severozápadnýAutor: Adam Rujbr Architects
Pohľad severovýchodný
Pohľad severovýchodnýAutor: Adam Rujbr Architects
Rezoplohľad átriom
Rezoplohľad átriomAutor: Adam Rujbr Architects
Rezoplohľad átriom - severný
Rezoplohľad átriom - severnýAutor: Adam Rujbr Architects

Kontext

Novostavba aj vďaka svojim monochromatickým fasádam prirodzene zapadla do areálu nemocnice. Na susedné nemocničné objekty je napojená prostredníctvom krytých nadzemných premostení.

Zariadenie a interiér

"Uprostřed dispozice je jen velmi málo sloupů a žádné průvlaky pod rovinou stropu, nic tedy neomezuje možnosti budoucích přestaveb. Za tímto účelem jsme zvolili sádrokartonové příčky, které lze snadno demontovat. U ostatních materiálů, jako jsou podlahy, povrchy stěn apod. hrála hlavní roli odolnost vůči desinfekčním prostředkům a odolnost proti požáru. Všechny výrobky včetně nábytku mají certifikát ekologické šetrnosti. Snažili jsme se volit materiály, které půjde snadno recyklovat po ukončení jejich životnosti," dopĺňa architekt.

Technológie a detaily

Oceľobetónové prievlaky DELTABEAM Peikko nevystupujú zo spodnej roviny stropu, čo vo výsledku predstavuje úsporu vo výške jednotlivých podlaží a tým i celej budovy (v porovnaní s klasickými prievlakmi). Toto riešenie umožnilo nielen ušetriť takmer 20% obostavaného objemu budovy v porovnaní s konvenčnými konštrukciami, ale pomohlo tiež splniť výškový limit daný územným plánom.

Systém bezprievlakových stropov
Systém bezprievlakových stropov
Priestorová úspora vďaka bezprievlakovému stropu
Priestorová úspora vďaka bezprievlakovému stropuAutor: Adam Rujbr Architects

Z výziev, s ktorými sa stretol Adam Rujbr pri návrhu projektu, vybral nasledovné: "Skloubit všechny požadavky je komplikované. Dám příklad - otevírání oken. Ve spoustě nových budov jsou okna pevná bez možnosti otevření. Technicky vzato, okna nejsou třeba otevírat, moderní budovy mají řízené větrání i úpravu teploty a vlhkosti. Ale psychologicky je to nepříjemný pocit, nemoct si otevřít okno. Proto jsme navrhli okna jako otevíravá. Ale je zde zase nebezpečí, že některý pacient z okna vyskočí, proto je otevírání možné jen za asistence zdravotní sestry. Ale když se okno otevře v parném létě a do vychlazené místnosti vnikne horký vzduch, mohlo by dojít ke kondenzaci na stropě, kde je chlazení. Proto musí být každá místnost vybavená čidlem, které zaregistruje, že je teplota nebezpečně vysoká a chlazení vypne. Dalšími prvky jsou individuální regulace teploty, intenzity osvětlení, žaluzií atd. vše k maximální spokojenosti pacientů i ošetřujícího personálu," vysvetľuje architekt.

Nadpražie so žalúziou
Nadpražie so žalúziouAutor: Adam Rujbr Architects
Detail zošikmeného nadpražia
Detail zošikmeného nadpražiaAutor: Adam Rujbr Architects
Ostenie okna
Ostenie oknaAutor: Adam Rujbr Architects
Parapet okna
Parapet oknaAutor: Adam Rujbr Architects
Atika
AtikaAutor: Adam Rujbr Architects

Efektívne hospodárenie s dažďovou vodou

Zelená retenčná strecha, spolu so zeleňou v nádvorí, umožnila zmenšiť objem podzemných retenčných nádrží. Eliminuje tiež prehrievanie a ochladzovanie konštrukcie a okolia.

Technológia chladených stropov: 

  • Teplotný spád vody 35/32 ° C, rúrka s priemerom 8 mm
  • Chladiaci výkon 65 W / m2, vykurovací výkon 70 W / m2
  • Nedochádza k citeľnému pohybu vzduchu a rozvíreniu prachu
  • Výkon sa určuje rozdielom medzi teplotou priestoru a priemernou teplotou povrchu stropu.
  • Systém je nízkoteplotný 
  • Rýchla reakcia na zmenu záťaže - tepelná zotrvačnosť je menšia, ako u podláh (nižšia hmotnosť stavebných dielov)
  • Čidlá MaR - monitorovanie rosného bodu
  • Pre každý okruh - rozdeľovač a napojenie na MaR, snímače teploty, kontakty na oknách
  • Na doskách naznačený raster pre inštaláciu ďalších prvkov cez strop
  • Odpadové teplo zo zdroja chladu je využité na predohrev TÚV

Stropným teplovodným panelom sekundujú fancoily a radiátory. Vzduchotechnika s rekuperáciou disponuje vyústením v každej miestnosti. Druh filtrácie zodpovedá určeniu priestoru.

Chladené stropné panely
Chladené stropné panely

Ako prebiahalo projektovanie?

V prvej (prípravnej) fáze prebehla potrebná participácia všetkých zúčastnených strán. Investičný odbor, vedenie  kliniky, vrchné sestry, energetici, bezpečnostný technik, IT technici, hygienici, ekológ... Bola vybraná kompetentná stavebná firma a vhodný konštrukčný systém. Následne bola vypracovaná architektonická štúdia. Táto fáza trvala 40 dní.

V druhej fáze (projekčnej) bola vyhotovená dokumentácia pre stavebné povolenie (v priebehu dvoch mesiacov), na ktorú nadviazal realizačný projekt. Pre projektovanie stavebnej časti a statiky bol použitý BIM softvér. Táto fáza trvala 135 dní.

Podklady: Adam Rujbr Architects, foto:  Kamil Saliba a Ester Havlová

Poloha diela

Ing. arch. Adam Rujbr

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím