Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
25. máj 2022
0
2591

Centrum diagnostiky - Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica

Moderný medicínsky pavilón v centrálnom priestore nemocničného vnútrobloku.
Centrum diagnostiky - Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica
Autori: Ing. arch. Marek Jablonský, Ing. arch. Stanislav Majcher, PhD.Spolupráca: Hosping, s.r.o. (zdravotné technológie)Investor: TSK Trenčín, Nemocnica s poliklinikou Považská BystricaPlocha pozemku: 2982 m2Zastavaná plocha: 746,2 m2Podlažná plocha: 704,1 m2Obostavaný objem: 4672 m3Investičný náklad: 2,4 mil. €Návrh: 2020 - 2020Realizácia: 2021 - 2022Adresa: Nemocničná , Považská Bystrica, SlovenskoPublikované: 26. máj 2022

Oživený projekt martinskej "Nemocnice budúcnosti", dokončovacie práce na Boroch, alebo ohlásený zámer realizácie nového pavilónu nemocnice v Humennom… Výsledky veľkých projektov budeme môcť posúdiť až v nasledujúcich rokoch. 

V aktuálnom kontexte predstavujeme nové Centrum diagnostiky v areáli NsP Považská Bystrica, ktoré slúži pacientom od 1. februára. Cieľom nemocnice a Trenčianskeho samosprávneho kraja bolo podľa slov autorov vybudovať nový pavilón diagnostiky s prevádzkami, ktoré budú okrem humánneho prostredia prinášať aj ekonomický profit. Výsledkom je racionálne architektonické riešenie, zamerané na vytvorenie prehľadného a prívetivého prostredia pre pacientov a optimalizáciu prevádzkových vzťahov. Dôležitou súčasťou stavby je pobytová zóna na zelenej streche, priamo prístupná zo staršieho bloku urgentného príjmu.

Foto: Tomáš Manina

Urbanizmus

Poloha nového pavilónu bola určená s dôrazom na priame napojenie na urgentný príjem. Pozícia v centrálnej časti nemocnice zároveň zodpovedá významu prevádzky, ktorá spĺňa požiadavky nadregionálneho významu. Takmer symetrický pôdorysný tvar, vychádzajúci z centrálneho umiestnenia pavilónu sa stal novou dominantou vnútrobloku. Objekt je so starším blokom nemocnice prepojený zo zadnej strany cez spojovaciu chodbu. 

Foto: Tomáš Manina

Architektúra

Architektonické riešenie vychádza z funkčného usporiadania prevádzky. Vstupnú halu a čakáreň prepája s exteriérom celopresklená stena. Čelná fasáda je zároveň v celej dĺžke prekrytá, čo umožňuje pacientom čakať na diagnostiku v krytom exteriéri. Intenzívna zelená strecha nového pavilónu je priamo prístupná z oddelenia urgentného príjmu. Okrem vytvorenia oddychového priestoru eliminuje zvolené riešenie aj množstvo tvrdých plôch vo vnútrobloku, čím obmedzuje jeho prehrievanie. Tvar a kompozícia svetlíkov znázorňuje logo zariadenia. 

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Fotografia parcely pred výstavbou diagnostického centra
Fotografia parcely pred výstavbou diagnostického centraFoto: archico.sk
Urbanistický koncept
Urbanistický konceptAutor: archico.sk

Dispozícia 

Vnútorná prevádzka zodpovedá požiadavkám jednotlivých diagnostických pracovísk ako MRi, CT, RTG a SONO. Prevádzky MRi a CT so situované po obvode pavilónu, čo umožňuje výmenu zariadení (po uplynutí ich životnosti) bez nutnosti búrania vnútorných konštrukcií. RTG a SONO je situované medzi týmito prevádzkami, čím sa dosahuje aj optimálny rozostup medzi magnetom CT a MRi. Z čakárne sú diagnostické prevádzky prístupné cez prezliekacie kabínky, v prípade MRi a CT sú kabínky kombinované s toaletou. Zo zadnej strany sú prevádzky napojené na personálno-technickú časť s centrálnou popisovňou pre všetky pracoviská diagnostiky. 

Pôdorys
PôdorysAutor: archico.sk
Pôdorys strechy
Pôdorys strechyAutor: archico.sk
Rezy
RezyAutor: archico.sk
Pohľady JV, JZ
Pohľady JV, JZAutor: archico.sk
Foto: Tomáš Manina

Interiér

Neutrálne vnútorné prostredie s bielymi plochami stien a epoxidovými liatymi podlahami dopĺňa kvalitný mobiliár. Jednotlivé diagnostické oddelenia sú navzájom odlíšené farebným kódovaním (farebnou líniou nad hornou hranou zárubne). Steny a strop krytého závetria sú obložené smrekovcovými lamelami, ktoré prechádzajú do interiéru a zmierňujú sterilnosť vnútorných priestorov.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Radovan Stoklasa
Foto: Tomáš Manina
Foto: Radovan Stoklasa
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Radovan Stoklasa

Podklady: archico.sk - Jablonský / Majcher
Foto: Tomáš Manina, Radovan Stoklasa

Poloha diela

Ing. arch. Marek Jablonský
Ing. arch. Stanislav Majcher, PhD.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím