Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. máj 2022
0
657

Fakultná nemocnica Olomouc - Hemato-onkologická klinika

Pacient na prvom mieste.
Fakultná nemocnica Olomouc - Hemato-onkologická klinika
Autori: Ing. arch. Adam RujbrSpolupráca: Ing. Michal Surka, Ing. arch. Aleš ChládInvestor: Fakultná nemocnica OlomoucZastavaná plocha: 887,5 m2Podlažná plocha: 2 115 m2Obostavaný objem: 12 800 m3Investičný náklad: 5,5 mil. €Návrh: 2016 - 2018Realizácia: 2018 - 2020Adresa: I.P. Pavlova 185/6, Olomouc, Česká republikaPublikované: 9. jún 2022

Výsledky viacerých slovenských projektov zdravotníckych zariadení budeme môcť posúdiť až v nasledujúcich rokoch. Čaká sa na oživený projekt martinskej “Nemocnice budúcnosti”, dokončovacie práce na Boroch, alebo ohlásený zámer realizácie nového pavilónu nemocnice v Humennom… Výnimku tvorí nedávno dokončené Centrum diagnostiky v areáli NsP Považská Bystrica. 

Dnes sa však zavítame k našim západným susedom, kde v poslednej dobe vznikli viaceré nové zariadenia. Za spomenutie stojí určite oceňovaný Pavilón II. Internej kliniky gastroenterológie a geriatrie Fakultnej nemocnice v Olomouci z dielne ateliéru Adam Rujbr Architects, ktorý je prvou pasívnou stavbou tohto druhu v stredoeurópskom priestore. Technické parametre však zďaleka nie sú jediné, čo robí túto realizáciu nasledovaniahodnou. Hlavným cieľom bolo podľa slov architekta vytvoriť “miesto, kde sa bude pacient cítiť dobre”. Medzi priority patrila kvalita vnútorného prostredia, jednoduchá orientácia pacienta, alebo optimalizovanie prevádzkových tokov.

Adam Rujbr zúročil svoje skúsenosti z navrhovania zdravotníckych zariadení (nielen) pre olomouckú nemocnicu aj pri stavbe ďalšieho pavilónu hemato-onkologickej kliniky. Opäť ide o pasívnu stavbu, ktorá má oproti starým pavilónom nemocnice desatinovú potrebu energie. Za kľúčové body projektu označil v tomto prípade architekt variabilitu dispozície a technického vybavenia, kompaktný tvar, alebo otvorenie dlhej južnej fasády dennému svetlu a výhľadom do parku. Zaujímavosťou je systém potrubnej pošty, ktorý okrem optimalizácie logistiky v areáli zabezpečuje transport statických liečiv namiešaných podľa potrieb pacientov bez nutnosti návštevy lekárne.

Foto: Kamil Saliba
Foto: Kamil Saliba
Foto: Kamil Saliba
Foto: Kamil Saliba
Foto: Kamil Saliba

Prístavba je situovaná v areáli Fakultnej nemocnice Olomouc v južnej časti pod ulicou I.P. Pavlova. Objekt prilieha ku kratšej časti budovy P, na ktorú je prevádzka napojená. Pavilón tvoria dva trakty. Hlavný celok s pôdorysnými rozmermi 17 x 37 má štyri nadzemné podlažia a jedno technické podlažie na streche. Výšky jednotlivých úrovní nadväzujú na susedný pavilón P. Prejazdné prízemie integruje vstupné priestory a nevytvára optickú bariéru. Podlubie je farebne potlačené antracitovými omietkami a detailmi. 

V objekte sú situované prevádzky hemato-onkologickej kliniky - recepcia, vyšetrovne, odberová a zákroková miestnosť, stacionár transfúzie a stacionár chemoterapie, spoločne s administratívnym zázemím a prednáškovou miestnosťou. 

Novostavba bola podporená z dotačného programu OPŽP p.o. 5.2, ktorý podporuje výstavbu budov v pasívnom energetickom štandarde. Objekt spĺňa nasledovné parametre: 

  • prievzdušnosť obálky pri Δ 50 Pa n50 = 0,6/h, hodnota bola preukázana blower door testom 
  • priemerný súč. prestupu tepla < 0,35 W/m2K 
  • merná potreba na vykurovanie < 15kWh/m2a 
  • merná potreba na chladenie < 15kWh/m2a 
  • neobnoviteľná primárna energia < 120 kWh/m2a 

Stavba vo všetkých kritériách s ​​rezervou spĺňa požiadavky na pasívnu budovu. Neobnoviteľná primárna energia je dokonca len 64 kWh/m2a, čo je výborná hodnota vzhľadom na to, že vnútorný priestor je nútene vetraný s ohľadom na prísne parametre zdravotníckeho zariadenia.

Priestory dotvárajú umelecké diela Miloša Karáska a ďalších umelcov. Tie však ešte nie sú na fotografiách z interiéru zachytené.

Situácia
Situácia
Pôdorysy
PôdorysyAutor: Adam Rujbr Architects

Recepcia:

Foto: Kamil Saliba
Foto: Kamil Saliba

Orientačný systém:

Foto: Kamil Saliba

Čakáreň:

Foto: Kamil Saliba
Foto: Kamil Saliba
Foto: Kamil Saliba
Foto: Kamil Saliba
Foto: Kamil Saliba
Foto: Kamil Saliba

Odberová miestnosť:

Foto: Kamil Saliba
Foto: Kamil Saliba
Foto: Kamil Saliba

Vyšetrovňa:

Foto: Kamil Saliba

Stacionár chemoterapie:

Foto: Kamil Saliba
Foto: Kamil Saliba

Výučbová miestnosť:

Foto: Kamil Saliba
Foto: Kamil Saliba

Poloha diela

Ing. arch. Adam Rujbr

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím