Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. január 2023
0
493

Komunitná obývačka v Revúcej

Drobná architektúra ako oživenie verejného priestoru.
Komunitná obývačka v Revúcej
Ateliér: Ateliér HAUSAutori: Ing. arch. Tomáš Ružiak, Ing. arch. Eva Šestina, Ing. arch. Miroslav Šestina, Ing. arch. Matúš ŠestinaSpolupráca: Ing. Ervín Surovec (statika)Investor: Mesto RevúcaZastavaná plocha: 63,6 m²Podlažná plocha: 63,6 m²Obostavaný objem: 181 m³Návrh: 2021 - 2022Realizácia: 2022 - 2022Adresa: Revúca, SlovenskoPublikované: 20. január 2023

"Tvoj program je ten, ktorý si sám zvolíš - vypni obrazovku, zapni seba. Tvoja obývačka je na ulici, tvoja ´telka´ je ulica a život vonku."  

Program Prepni na Revúcu, ktorý potrvá od júna 2022 do konca mája 2023 v rámci titulu Revúca - Mesto kultúry 2022, zahŕňa pestrú paletu podujatí. Jedným z cieľov programu je oživiť verejné priestory mesta prostredníctvom umenia a kultúry. Ústredným elementom sa pri tom stáva multifunkčný exteriérový pavilón v centre metropoly Gemera. Architekti z Ateliéru HAUS vymedzili komorný priestor v rámci verejného priestranstva subtílnou oceľovou konštrukciou, ktorá vytvára adaptívny rámec pre rôzne typy podujatí. Základný rám slúži ako podporná konštrukcia pre výstavné panely, osvetlenie a ozvučenie, ako pódium pre tanečné predstavenia, alebo miesto pre workshopy a diskusie. Dôležitou súčasťou inštalácie, je systém modulárneho mobiliáru, ktorý flexibilitou využitia sekunduje základnému rámcu. 

Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina

Realizáciu bližšie predstavia autori z Ateliéru HAUS:

Zadanie:

"Navrhnite obývačku na ulici, ktorá bude nadčasovým symbolom projektu Prepni na Revúcu (Mesto kultúry 2022) a ktorá vytvorí variabilný priestor pre konanie rôznych typov a formátov podujatí."

Urbanizmus:

V úvode riešenia zadania prebehol výber samotného miesta na umiestnenie objektu. Objednávateľ požadoval návrh umiestniť na členité námestie s fontánou. Ako architekti sme ponúkli mestu alternatívny priestor v centre mesta - veľkorysý priestor bez dlhodobého využitia, v blízkosti Mestského úradu a priamej nadväznosti na Mestské kultúrne stredisko. Situovaný je v blízkosti križovatky hlavných dopravných ťahov, s priehladmi na okolitú prírodu. Mal ambíciu vytvárať centrálnu spoločensko-kultúrnu pešiu zónu počas celého roka Mesta kultúry.

Zvolený verejný priestor má prísne symetrický charakter, pozostávajúci zo spevnených plôch v tvare písmena T a s dominantným Pomníkom hrdinom a obetiam SNP. Navrhovaný objekt rešpektuje danú symetriu. Umiestňujeme ho v strede priestoru, vymedzeného zelenými plochami a opornymi múrmi obloženými travertínom. Priestor, ktorý nestojí v ceste peším trasám, ale zároveň je dostatočne exponovaný pre požadovanú náplň.

Širšie vzťahy - ortofotomapa
Širšie vzťahy - ortofotomapaAutor: Ateliér HAUS
Situácia - ortofotomapa
Situácia - ortofotomapaAutor: Ateliér HAUS
Situácia
SituáciaAutor: Ateliér HAUS

Objekt:

“Obývačka” predstavuje komunitný priestor pre realizáciu kultúrnych a umeleckých programov Mesta kultúry 2022. Slúži ako signálny maják celej akcie. Je to zároveň architektonická a urbanistická intervencia, ktorá prináša nový pohľad na využitie verejného priestoru v meste. Objekt má slúžiť obyvateľom a návštevníkom mesta Revúca. Počas kultúrnych akcií, aj počas všedného dňa. Navrhovaný objekt pozostáva z dvoch celkov - fixného a variabilného.

Fixný objekt rámcuje priestor do pomyselnej izby “obývačky” a dodáva mu ľudskú mierku. Jeho forma nekopíruje tradičnú pravouhlú formu obývačky v dome alebo byte, kde jednotlivé miestnosti na seba nadväzujú stenami. Kruhová pôdorysná forma otvára priestor všetkými smermi a pozýva z každej strany. Nadväzuje tak na celé mesto a všetkých jeho obyvateľov a návštevníkov. Pri výbere ocele ako hlavného konštrukčného materiálu bolo kľúčových hneď niekoľko parametrov. Cieľom bolo navrhnúť objekt materiálovo odlíšený od kamenno - betónovej podstaty priestoru námestia a pomníka. Zároveň mal byť trvácny, aby vydržal požadovaný čas v náročnom exteriérovom verejnom priestore. Zvolený materiál tiež umožnil realizáciu subtílnej konštrukcie, ktorá je nevyhnutná na vymedzenie priestoru a hmotovo nekonkuruje pomníku. Zvolený materiál tiež odkazuje na ťažbu železnej rudy v okolí mesta. Rám slúži ako podklad pre organizátorov a ráta s dotvorením a adaptáciou podľa potreby kultúrnych akcií. Slúži na prezentáciu umenia, ako podporná konštrukcia pre osvetlenie a ozvučenie, ako pódium pre tanečné predstavenia či miesto na organizáciu workshopov a diskusií. Súčasťou návrhu sú aj odporúčania na riešenia osvetlenia, tienenia, kotvenia inštalácií umenia či dotvorenie prenosnou zeleňou.

Variabilnou časťou je flexibilný mobiliár, ktorý je možné premiestniť kdekoľvek v rámci mesta, alebo v regiónu. Je modulárny, riešený na princípe systému “lego” a umožňuje ľahkú manipuláciu. Pre tieto potreby bol zvolený modul 45x45 cm a ako materiál vodeodolná preglejka. Forma odkazuje svojou pôdorysnou stopou na symboly z diaľkového ovládania a hrá sa so základnou ideou akcie - Prepni na Revúcu.

Axonometria
AxonometriaAutor: Ateliér HAUS
Priestorová schéma - bežný deň
Priestorová schéma - bežný deňAutor: Ateliér HAUS
Priestorová schéma - pietna spomienka SNP
Priestorová schéma - pietna spomienka SNPAutor: Ateliér HAUS
Priestorová schéma - koncert
Priestorová schéma - koncertAutor: Ateliér HAUS
Priestorová schéma - jarmok
Priestorová schéma - jarmokAutor: Ateliér HAUS
Pôdorys
PôdorysAutor: Ateliér HAUS
Rezopohľad
RezopohľadAutor: Ateliér HAUS
Statická schéma
Statická schémaAutor: Ateliér HAUS
Konštrukčná schéma
Konštrukčná schémaAutor: Ateliér HAUS
Schéma uchytenia panelov
Schéma uchytenia panelovAutor: Ateliér HAUS
Konštrukcia elementov sedenia
Konštrukcia elementov sedeniaAutor: Ateliér HAUS
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Tomáš Ružiak
Foto: Tomáš Ružiak
Foto: Tomáš Ružiak

Podklady: Ateliér HAUS

Poloha diela

Ing. arch. Tomáš Ružiak
Ing. arch. Eva Šestina
Ing. arch. Miroslav Šestina
Ing. arch. Matúš Šestina
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím