Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. jún 2018
0
3721

Apartmán B13, Bratislava

Byt v bratislavskom Starom meste.
Apartmán B13, Bratislava
Autori: Ing. arch. Branislav Bolco, Ing. arch. Karol Kállay ml., Ing. Radovan ValentaNávrh: 2017 - 2018Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Bratislava, SlovenskoPublikované: 1. júl 2018

..."na dreň a dočista, totálna očista"... skoro ako v pesničke. Nie doslovne. V podstate však zásadná rekonštrukcia a prestavba, ktorá ukazuje možnosti využitia a potenciál staršieho bytového fondu (nielen) v Bratislave.

Interiér sa nachádza v dome postavenom pre zamestnancov bytového družstva v roku 1932. Byt prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá zahŕňala aj zmenu dispozície. Najvýraznejším stavebným zásahom bolo vybúranie priečky v dennej časti bytu, čím vznikol otvorený priestor spájajúci obývaciu izbu, jedáleň a kuchyňu.

Foto: Tomáš Manina
Pôdorys bytu pred rekonštrukciou
Pôdorys bytu pred rekonštrukciouCubedesign
Pôdorys bytu po rekonštrukcii
Pôdorys bytu po rekonštrukciiCubedesign
Rez hlavným obytným priestorom
Rez hlavným obytným priestoromCubedesign

Po odhalení vrstiev stropu vynikla svetlá výška (3,3 m) a pôvodná betónovú konštrukciu stropu. Keďže sa nachádzala v použiteľnom a zachovalom stave, architekti sa ju rozhodli ponechať "v pohľade". Hrubý povrch s odtlačkami debnenia je dominantným prvkom architektonického riešenia. Betónový strop taktiež logicky rozdeľuje dispozíciu na dva funkčné celky - dennú časť so spálňou a vstupné priestory s hygienou a šatníkom. Zóny sú navzájom prepojené zdvojeným prechodom ponechaným v pôvodnom materiálovom riešení . Ostenia odhaľujú výraznú štruktúru režného muriva.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Autori stavili na jednoduché architektonické a materiálové riešenie doplnené výraznejšími prvkami mobiliáru. Pôvodné dubové parkety pôsobia ako protiklad k odhaleným rebrám stropnej betónovej konštrukcie. Ľahko umývateľné epoxidové podlahy architekti použili vo vstupných priestoroch a v kúpeľni. Kuchynská linka a nábytok je potiahnutý dubovou dyhou s výrazným radiálnym vzorom (rez vedený pozdĺž dreňových lúčov, ktoré smerujú do stredu kmeňa).

Prírodné materiály bez povrchovej úpravy dopĺňajú modré akcenty použité na kuchynskej linke, zreštaurovanom kresle zo sedemdesiatych rokov, taburetky pri vstupe, alebo rôznych bytových doplnkoch. Biele guľové svietidlá sú jednou z vecí, ktorú priniesla do interiéru pani majiteľka.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Poloha diela

Ing. arch. Branislav Bolco
Ing. arch. Karol Kállay ml.
Ing. Radovan Valenta
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím