Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Je váš projekt dostatočne silný, aby sa stal projektom Prefarenzen?
Do celosvetovej súťaže je možné prihlásiť diela zrealizované po roku 2022. Podmienkou je významná časť stavby realizovaná...
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Z pôvodného sa veľa nezachovalo. Dôraz na praktickú a funkčnú stránku návrhu viedol k efektívnemu priestorovému využitiu malého bytu. Dominantou v interiéri je paradoxne výhľad do záhrady orámovaný presklenou stenou novej obytnej časti.
Byt sa nachádza na zvýšenom prízemí malého činžového domu z roku 1922. Pokojný dvor so záhradou bol pre súčasných majiteľov najväčším impulzom na jeho kúpu. Logickou požiadavkou pri prestavbe bola preto orientácia obytnej miestnosti do dvora a jej otvorenie smerom do exteriéru. Tomuto zámeru napomohlo aj západné smerovanie dvorovej fasády preplávajúceho bytu.
V byte sa bohužiaľ okrem vstupných dverí nezachovali žiadne pôvodné prvky, s ktorými by architekti mohli v rámci rekonštrukcie pracovať. Prestavba preto mohla byť a tiež aj bola radikálna.
Pôvodná dispozícia bytu bola prevrátená naruby - väčšia obytná miestnosť s kuchynským kútom vznikla spojením pôvodnej kuchyne a kúpeľne. A naopak pôvodne veľká miestnosť orientovaná do ulice bola rozdelená na spálňu a kúpeľňu.
"Při návrhu interiéru byla snaha o opětovné souznění bytu s dobou výstavby domu," vysvetľuje architektka Kateřina Margoldová. Na podlahe sú položené tradičné dubové parkety skladané na dvojitú rybinu, v kúpeľni je použitý kermický obklad menšieho formátu. Pôvodné vstupné dvere nebolo možné repasovať a preto boli nahradené replikou.
Zvyšok interiéru bol poňatý novodobo. Vzhľadom na malú podlahovú plochu bytu sa od začiatku uvažovalo so vstavaným nábytkom, ktorý umožnil efektívne využitie priestoru. Väčšina nábytku je vyrobená z borovicovej preglejky. Drevo je namorené do sivomodrej farby, knižnica pri okne a lavice sú biele. V miestach, kde dochádza ku kontaktu s vodou pracuje architektka s tmavomodrou kompaktnou doskou s čiernym jadrom.
Čiernobiela škála je doplnená rôznymi odtieňmi modrej. Do budúcnosti sa počíta s doplnením priestoru obrazmi, ktoré dodajú farebný akcent. Zatiaľ zostáva jediný, ale o to krajší - výhľad do záhrady.
Podklady: Kateřina Margoldová