Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. marec 2016
0
1543

Interiér multifunkčnej haly - Forum Karlín, Praha

Industriál, čo s ním? Diskutujeme o osude mnohých objektov aj na Slovensku. Dnes prinášame jeden z možných príkladov, ako sa to dá urobiť. Zdá sa, že Forum Karlín by mohol byť životaschopný a úspešný projekt modernej adaptácie priestorov prvorepublikovej továrne. V tomto prípade predstavujeme ústredný spoločenský priestor, interiér multifunkčnej haly od ATELIERU 8000.
Interiér multifunkčnej haly -  Forum Karlín, Praha
Autori: Ing. Martin KrupauerSpolupráca: Stanislava Blažková, Pavel Kvintus, Andrej Kacera, Blanka PöschlováPodlažná plocha: 5000 m2Realizácia: 2013 - 2014Adresa: Pernerova 51, Praha, Česká republikaPublikované: 9. marec 2016

Multifunkčná hala Forum Karlín je situovaná v komplexe kancelárskych budov v Karlíne, pražskej štvrti, ktorá sa už od 19. storočia vyvíjala ako industriálna časť Prahy. Forum Karlín vzniklo rekonštrukciou priestorov prvorepublikovej továrne. Na mieste haly s kapacitou 3000 miest stála pôvodne kotláreň postavená v roku 1908. Koncept interiéru svojou atmosférou reflektuje atmosféru súčasného Karlína. Na tomto mieste môžeme stále cítiť industriálnu minulosť, zatiaľ čo ožíva novým životom. Vznikajú tu nové kancelárske budovy, výstavné priestory pre súčasný dizajn a divadlo, alternatívne scény. Industriálna minulosť celej štvrti, kontrast starých hrubých továrenských hál a modernej architektúry formovali samotný interiér sály. Multifunkčná sála ponúka možnosť usporiadania veľkých koncertov, plesov, banketov či divadelných predstavení rovnako ako intímnejších podujatí, pre ktoré sú pripravené priestory lobby na jednotlivých poschodiach.

Foto: Tomáš Dittrich
Foto: Tomáš Dittrich

Sála zaberá 3 podlažia kancelárskej budovy - medzi parkovaním v suteréne a kancelárskymi priestormi v nadzemných podlažiach objektu. Každé z podlažie má svoje vlastné lobby s odlišnou atmosférou. Vstupné, prostredné podlažie celého priestoru je trojramenným atypickým schodiskom prepojené s ostatnými dvoma úrovňami. Zo vstupného lobby, kde sú umiestnené šatne a toalety sa schádza na úroveň parketu.

Foto: Tomáš Dittrich
Foto: Tomáš Dittrich

Suterénne lobby ponúka 2 bary a zhromažďovacií priestor pre veľké akcie. Toto lobby je priestorovo spojené s parketom, od ktorého je oddeliteľné mobilnou akustickou priečkou.

Foto: Tomáš Dittrich
Foto: Tomáš Dittrich

Schodiskom je zo vstupného priestoru prístupné aj najvyššie podlažie haly s druhou galériou, ktorá je prístupná cez VIP lobby. Lobby ponúka intímnejšiu, skôr klubovú atmosféru. Odlišným funkčným určením jednotlivých podlaží je prisúdená tiež rozdielna farebnosť a materiály.

Foto: Tomáš Dittrich
Foto: Tomáš Dittrich

Za pódiom sú na jednotlivých podlažiach umiestnené obslužné miestnosti - šatne prestavateľné na prednáškové sály, miestnosti pre catering, kancelárie. Industriálna hrubosť sa odráža v materiáloch a detailoch interiéru - sú priznané betónové stĺpy nosnej konštrukcie, pohľadový betón hlavného schodiska, obklady stien zo surovej ocele. Tieto svojim povrchom aj detailom hrubé materiály sú kombinované s jemnými detailmi interiéru v baroch, precíznymi detailmi atypových dverí či oceľového schodiska a zrkadlami na najvyššom podlaží. Povrch parketu je z prírodného dubu.

Foto: Tomáš Dittrich
Foto: Tomáš Dittrich
Pôdorys 1PP
Pôdorys 1PPautor: ATELIER 8000
Pôdorys 2NP
Pôdorys 2NPautor: ATELIER 8000
Rez pozdĺžny
Rez pozdĺžnyautor: ATELIER 8000
Rez priečny
Rez priečnyautor: ATELIER 8000

Farebné riešenie sály zodpovedá funkcii, pre ktorú je tmavý priestor nutnosťou. Farebnosť sa neobmedzuje na čiernu farbu, je využitá celá škála sivých odtieňov, ktoré sa smerom k hornému podlažia zosvetľujú. Monochromatická farebná škála je v plochách aj v grafike oživená žltou farbou, ktorá by mala podporiť industriálnu atmosféru celého priestoru.

Foto: Tomáš Dittrich
Foto: Tomáš Dittrich
Foto: Tomáš Dittrich
Foto: Tomáš Dittrich
Foto: Tomáš Dittrich
Foto: Tomáš Dittrich
Foto: Tomáš Dittrich
Foto: Tomáš Dittrich
Foto: Tomáš Dittrich
Zaplnená hala počas koncertu
Zaplnená hala počas koncertufoto: Forum karlín

Ocenenie: Best of Realty 2014 – zvláštna cena poroty

podklady: ATELIER 8000

Poloha diela

Ing. Martin Krupauer
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím